مقالات, منتخب سردبیر

پروپوزال چیست و مهم ترین کاربرد آن کدامند؟

پروپوزال

پروپوزال چیست و چه کاربردی دارد؟

پروپوزال چیست و چه کاربردی دارد ممکن است دیده باشید که افراد برای اجرای یک ایده نیاز به دریافت کمک و تسهیلات مالی و غیره داشته باشند؛ آن‌ها برای دریافت این کمک‌ها و تسهیلات ایده خود را در قالب یک طرح پیشنهادی به افراد یا سازمان‌هایی که می‌توانند به آن‌ها کمک کنند، ارائه می‌دهند. این طرح پیشنهادی در زبان انگلیسی پروپوزال (proposal) می‌گویند. در نوشتن پروپوزال باید دقت کافی شود و مواردی رعایت شود تا قانع‌کننده باشند. ما در این مقاله ضمن ارائه تعریف نسبتاً دقیقی از پروپوزال، چگونگی نگارش پروپوزال و مؤلفه‌ هایی که در متقاعدکننده بودن آن مؤثر است را به شما ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آشنایی با پروپوزال

پروپوزال پیشنهادی است که معمولاً به‌صورت مکتوب ارائه می‌شود پروپوزال چیست و چه کاربردی دارد  تا افراد را به حمایت از یک ایده یا طرح تشویق کند. یک پیشنهاد خوب نوشته شده می‌تواند یک معامله و قرارداد را تضمین کند. به بیان دیگر پروپوزال عبارت است از یک طرح یا پیشنهاد، به‌ویژه یک طرح رسمی یا مکتوب که برای بررسی توسط دیگران ارائه می‌شود.

یک پروپوزال یک سند بازاریابی ضروری است که به ایجاد یک رابطه حرفه‌ای اولیه بین سازمان و سرمایه‌گذار یا بانک بر روی پروژه‌ای که باید اجرا شود کمک می‌کند. پروپوزال، طرح سازمان مجری در مورد پروژه، ارائه اطلاعات گسترده در مورد هدف طرح، روش اجرای آن، راه‌های مدیریت آن و نتایج حاصل از آن است.

پروپوزال یک سند بسیار مهم است. در برخی موارد، یک یادداشت مفهومی قبل از یک پروپوزال قرار می‌گیرد و حقایق اساسی ایده پروژه را توضیح می‌دهد. بااین‌حال، ایده پروژه زمانی که باید در یک چارچوب ارائه شود با چالش قابل‌توجهی روبرو است. این پروپوزال چارچوبی دارد که ایده‌هایی را به طور رسمی برای درک واضح پروژه برای سرمایه‌گذار ایجاد می‌کند. علاوه بر این، تا زمانی که ایده‌ها به‌صورت مکتوب مستند نشده باشند، وجود ندارند. ازاین‌رو، یک پروپوزال کلمات مناسب را برای تصور یک ایده به کار می‌برد. پروپوزال‌ها اخیراً پیچیده‌تر شده‌اند.

فرصت‌های عظیم موجود در این بخش باعث شده است که پروپوزال نویسی به یک حرفه تبدیل شود. پروپوزال نویسی چالش‌های زیادی به‌خصوص برای سازمان‌های غیردولتی کوچک و غیرماهر ایجاد می‌کند. در اینجا، ما برخی از اطلاعات اساسی و ضروری موردنیاز برای توسعه یک پروپوزال را مطرح می‌کنیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله محاسبه بهای تمام شده را حتما مطالعه کنید.

ویژگی‌ های یک پروپوزال

پروپوزال برای موفقیت یک طرح یا جلب حمایت باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • یک پروپوزال باید هم قویاً متقاعدکننده باشد و هم به‌راحتی قابل خواندن باشد.
 • پیمانکاران در پروپوزال خود ایده‌های خود را برای طراحی و ساخت ساختمان به همراه قیمت ارائه کردند.
 • یک پروپوزال بازاریابی عالی می‌تواند بین موفقیت و شکست یک معامله تفاوت ایجاد کند.
 • یک پروپوزال روشن و سنجیده، ستون فقرات یک پروژه تحقیقاتی را تشکیل می‌دهد.

چه زمانی نوشتن پروپوزال لازم است؟

هر پروژه‌ای را که مجوز یا اختیار شروع آن را بدون تأیید یک مقام بالاتر ندارید، باید برای آن پروپوزال ارائه دهید. اساساً یک پروپوزال، توضیح مفصل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها با هدف حل یک مشکل خاص است. این مشکل ممکن است شامل هر چیزی باشد، از جمله:

 • بهبود فرایند
 • کاهش هزینه‌ها
 • یک استراتژی جدید بازاریابی

ایده شما اگر ایده‌ای است که باید برای اجرا یا اقدامی در مورد آن اجازه بخواهید، به یک پروپوزال نیاز دارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت BPMN و BPMS را حتما مطالعه کنید.

چرا پروپوزال مهم است؟

پروپوزال راهی برای ارائه یک ایده و بیان نیازهای شماست، بنابراین برای سرپرستان مهم است زیرا آنها می‌توانند اطلاعات را به‌صورت کتبی و نه به طور تصادفی در آسانسور، دریافت کنند و با آگاهی کامل از پیامدهای تصمیم خود بتوانند عمل کنند.

پروپوزال‌ها همچنین فرصتی برای شما هستند تا یک استدلال منطقی و ساختارمند داشته باشید و همه چیز را به نفع ایده خود برنامه‌ریزی کنید. یک پروپوزال خوب به مدیرتان نشان می‌دهد که ایده شما علت منطقی دارد و صرفاً یک خیال‌بافی یا آرزو نیست. برای نوشتن یک پروپوزال خیلی خوب، باید قبل از ارائه آن، آن را به‌دقت بررسی کنید.

پروپوزال چیست

پروپوزال شامل چه قسمت‌ هایی است؟

یک پروپوزال به‌طورکلی شامل موارد زیر است:

 • مقدمه یا معرفی

نگاهی اجمالی به مشکل، راه‌حل، هزینه‌ها و مزایا.

 • طرح مسئله

تعریف اصلی طرح مسئله شامل موضوع، هدف، بحث اصلی، اطلاعات پیشینه و اهمیت است.

 • ارائه راهکار

ارائه راهکار، شامل برنامه گام‌به‌گام شما، مزایا و چگونگی غلبه بر موانع احتمالی است.

 • صلاحیت‌ها، مدارک و مجوزها

این بخش مروری است بر صلاحیت‌های پرسنل موردنیاز پروژه، تجربه کاری و مدارک پرسنل و مجوزهای لازمه برای اجرای پروژه.

 • نتیجه‌گیری در مورد هزینه‌ها و منافع و جمع‌بندی

برآورد و متعادل کردن هزینه‌ها را در مقابل سود پروژه و تقویت نقطه‌نظرات برای بار آخر.

کلام آخر

ما در این مقاله به ارائه اطلاعاتی در مورد پروپوزال پرداختیم. گفتیم پروپوزال چیست؟ چه ویژگی‌ها و چه کاربردهایی دارد. در ادامه ضمن اشاره به اینکه چه زمانی نوشتن پروپوزال لازم است؟ و چرا پروپوزال مهم است، توضیح دادیم که یک پروپوزال شامل چه قسمت‌هایی است؟ امیدواریم اطلاعات مفید و کافی در این مورد به شما انتقال داده باشیم.

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.

شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد. شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نمایید

و در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید. همچنین کارشناسان ما در واحد فروش،

مشتاقانه آماده پاسخگویی

به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

سوالات متداول:

1- پروپوزال چیست؟

ممکن است دیده باشید که افراد برای اجرای یک ایده نیاز به دریافت کمک و تسهیلات مالی و غیره داشته باشند؛ آن‌ها برای دریافت این کمک‌ها و تسهیلات ایده خود را در قالب یک طرح پیشنهادی به افراد یا سازمان‌هایی که می‌توانند به آن‌ها کمک کنند، ارائه می‌دهند. این طرح پیشنهادی در زبان انگلیسی پروپوزال (proposal) می‌گویند.

2- چه زمانی نوشتن پروپوزال لازم است؟

هر پروژه‌ ای را که مجوز یا اختیار شروع آن را بدون تأیید یک مقام بالاتر ندارید، باید برای آن پروپوزال ارائه دهید. اساساً یک پروپوزال، توضیح مفصل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها با هدف حل یک مشکل خاص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *