مقالات

سیستم انبارداری

سیستم انبارداری

روش های انبارداری شامل عناصر مختلفی برای ذخیره سازی و سازماندهی کالاها یا تجهیزات یک شرکت است. یک راه حل خوب به کنترل جریان مواد و اطلاعات مرتبط و همچنین ایفای نقش کلیدی در بهینه سازی ظرفیت ذخیره سازی کمک می کند. به همین دلیل است که سیستم‌های انبارداری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر اینترالجستیک در نظر گرفته می‌شوند.

طیف وسیعی از گزینه ها برای طیف وسیعی از برنامه ها

یک راه حل کارآمد و خوب در سیستم انبارداری منجر به کاهش مسافت حمل و نقل و پیاده سازی کالاها و همچنین کاهش زمان دسترسی به محصول می شود. مزایای دیگر عبارتند از عملکرد بالا در حمل و نقل، چابکی برای پاسخ به نیازها و تحویل کالا می باشد.
یک سیستم انبارداری فرآیند جامعی شامل شناسایی، بررسی و ذخیره سازی اطلاعات محصولات تا ارسال را در بر می گیرد. عناصر حیاتی این سیستم شامل سیستم کنترل پرسنل انبار، مدیریت انبار و ……. خواهد بود. اینکه آیا یک سیستم انبارداری استاتیک یا پویا مورد نیاز است به نیازهای مختلف برنامه مدیریتی بستگی دارد.

از قطعات کوچک گرفته تا سینی برای نوار نقاله

برای به حداکثر رساندن استفاده از فضا، شرکت ها معمولاً از انبار کردن محصولات خود روی زمین به ذخیره سازی آنها در قفسه ها روی می آورند. برای تسهیل این امر، انواع مختلفی از سیستم های قفسه بندی با گزینه هایی برای انواع مختلف کالا وجود دارد. مناسب ترین سیستم عمدتاً به اندازه و وزن محصولات و نحوه نیاز کاربران به بارگیری، ذخیره و انتخاب اقلام بستگی دارد.
قطعات سبک یا کوچک مانند اجزا یا قطعات ثابت را می توان در ظروف قطعات کوچکی که به طور منظم روی میز کار، چرخ دستی یا قفسه قرار می گیرند، ذخیره کرد.
قفسه‌بندی پالت – یا ثابت یا با تخت‌های غلتکی، برای ذخیره‌سازی کالاهای انباشته روی پالت‌ها، چرخ‌ها یا جعبه‌های پالت مورد نیاز است. پالت ها با کمک یک لیفتراک روی تیرها قرار می گیرند.
سیستم های قفسه بندی که اغلب به عنوان قفسه بندی بدون پیچ شناخته می شوند، برای استفاده از کالاهای با حجم کم تا متوسط مانند کارتن، فایل ها یا ظروف ایده آل هستند. اغلب اوقات، افزودن جداکننده ها مکان های بیشتری را در یک سیستم انبارداری ایجاد می کند و استفاده از قفسه بندی را به حداکثر می رساند.

همچنین راه‌حل‌های تخصصی‌تری مانند قفسه‌بندی تایر، قفسه‌بندی با دهانه وسیع و قفسه‌بندی قفسه‌ای برای نگهداری کالاهای بلند مانند لوله‌ها، صفحات یا میله‌ها وجود دارد.

 

حتماً بخوانید: سیستم مدیریت انبار

 

الزامات راه حل های انبارداری :

هدف از راه حل های انبارداری ، بهینه سازی جریان محصولات و ایجاد تعادل بین نوسانات عرضه و تقاضا و ایجاد اطمینان از اینکه موجودی در جایی که باید باشد قرار دارد. سیستم‌های انبارداری زیادی برای پشتیبانی از حوزه‌های مختلف عملکرد یک شرکت وجود دارد.

انبارداری استاتیک در مقابل پویا :

در انبار استاتیک، کالاها به صورت دستی ذخیره و بازیابی می شوند. سیستم‌های ذخیره‌سازی استاتیک معمولاً در همه صنایع پیاده‌سازی و استفاده می‌شوند، زیرا انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری زیادی را ارائه می‌دهند.

سیستم‌های ذخیره‌سازی پویا واحد را در حین ذخیره‌سازی و بازیابی حرکت می‌دهند، بنابراین محصولات را مستقیماً با کمک فناوری نوار نقاله خودکار به سفارش‌دهنده تحویل می دهند . روش چیدن اغلب در انبارهای پویا استفاده می شود، بنابراین، چیدن کالا به شخص وابسته است. انبار پویا و خودکار فرآیند کار را کوتاه می کند و باعث صرفه جویی در فضا و انرژی می شود. سیستم‌های انبارداری پویا مبتنی بر فناوری‌های کم مصرف و همچنین طراحی‌های قوی و بادوام هستند.

 

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

3 سیستم انبارداری ، تفاوت ها و مزایای آنها :

روش های متعددی برای نگهداری کالاها در انبار وجود دارد، از انباشتن بلوکی تا سیستم های پیشرفته انبارداری. با این حال، مدیریت صحیح موجودی برای ارتباط داشتن در بازار های رقابتی و پر سرعت بسیار مهم است. در این حالت، قرار دادن محصولات روی قفسه ها بهترین روش در انباری است که چندین محصول را مدیریت می کند. در این راهنما، ما به سیستم های مختلف ذخیره سازی انبار و آنچه که آنها ارائه می دهند نگاه می کنیم.

 

1. سیستم های قفسه بندی پالت انتخابی :

یک سیستم ذخیره سازی انتخابی پالت امکان دسترسی مستقیم به یک پالت ذخیره شده را بدون جابجایی سایر پالت ها فراهم می کند. این روش جزو یک فرآیند بازیابی کالا است.
این سیستم برای انبارهایی که محصولات مختلف را نگهداری می کنند، نیاز به دسترسی همزمان به تمام کالاهای ذخیره شده و حجم بالایی از جابجایی محموله دارند، بسیار مناسب است. مزیت اصلی آن گنجاندن هر واحد بار، حجم و وزن است.
سیستم قفسه بندی انتخابی برای مدیریت موجودی FIFO (First-In, First-Out) است که شامل بارگیری و تخلیه پالت ها است. مدیریت موجودی LIFO (آخرین ورود، اولین خروج) همچنین برای سیستم قفسه بندی انتخابی عمیق دوگانه کار می کند.
با این حال، یک سیستم قفسه انتخابی به راهروهای متعددی نیاز دارد. بنابراین، این یک راه حل با چگالی کم در مقایسه با سایر راه حل های ذخیره سازی است.
بودجه این سیستم ذخیره سازی انبار بین 45 تا 65 دلار در هر پالت است. میزان استفاده از ذخیره سازی آن 90٪ -95٪ است، در حالی که استفاده از کف 40٪ است. لیفتراک ها همچنین می توانند بدون زحمت مانور دهند، همه اینها به لطف راهروهای وسیع تر در این روش است.

2. سیستم های انبارداری جریان پالت :

سیستم جریان پالت یک راه حل انبارداری با چگالی بالا است که از اجزای دینامیک و ریل های مرتفع استفاده می کند. قفسه ها از چرخ ها یا غلتک های شیب دار پشتیبانی می کنند. در نتیجه، حرکت پالت ها از بارگیری به راهروی چیدمان آسان تر است. پس از حرکت پالت جلویی، پالت های پشتی به طور خودکار به موقعیت بارگیری می روند.
یک سیستم قفسه جریان پالت می تواند حجم استفاده از هر انباری را دو برابر کند. بنابراین این یک انتخاب عالی برای کالاهای حساس مانند : خرما ، نوشیدنی و نگهداری مواد غذایی است.
هزینه سیستم جریان پالت برای هر پالت از 170 تا 185 دلار متغیر است. دارای 70 تا 75 درصد بهره برداری از کف و 85 تا 90 درصد استفاده از ذخیره سازی است.

 

 

3. قفسه سیار

قفسه‌بندی سیار با تراکم بالا شامل ذخیره کالاهای بیشتر در فضای کمتر است. قفسه های استاتیک سنتی مقدار ثابتی از فضای ذخیره سازی را اشغال می کنند. متأسفانه، قفسه ها به اندازه کافی منعطف نیستند تا در هنگام افزایش موجودی تغییرپذیر باشند. ازدحام بیش از حد و بی نظمی ممکن است منجر به خطرات ایمنی برای کارکنان انبار، کاهش روحیه و کاهش بهره وری شود.
خوشبختانه، راه حل ذخیره سازی قفسه سیار تمام این مشکلات را با نصب کابینت ها یا قفسه ها بر روی سیستم ریلی و کالسکه ای حل می کند. این سیستم همچنین راهروهای دائمی را برای قرار دادن پالت های متعدد در یک فضای محدود حذف می کند.
روش قفسه بندی سیار ظرفیت ذخیره سازی را افزایش می دهد. این روش انبارداری می تواند همان مقدار محصول را در نیمی از فضا در خود جای دهد.
این سیستم برای واحدهای ذخیره سازی که در هر دمایی کار می کنند مناسب است، در سردخانه ها و انبارهای فریزر ایده آل است.

 

کلام آخر

شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.

همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ارائه سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − دوازده =