مقالات

انبارداری صنعتی

انبارداری صنعتی

انبارداري صنعتي چيست ؟

انبارداری صنعتی شاخه اي از علم مديريت انبارداري است که به طور تخصصي به مديريت روند انبارداري در مراکز صنعتي مي پردازد.

انبارداری صنعتی
انبار چيست ؟

در راستاي ايجاد آشنايي هرچه بيشتر با مقولات انبارداري و مديريت انبار نخست به ارائه تعريف انبار خواهيم پرداخت . يکي از اجزاي جدايي ناپذير در کليه شرکت ، سازمان و به خصوص شرکت هاي توليدي و تجاري انبار است .

انبار مي تواند به مفهوم يک انباري بسيار کوچک خانگي که براي نگهداري اسباب قديمي و برخي اقلام خوراکي مورد استفاده قرار مي گيرد.

باشد و يا به مفهوم يک انبار بسيار بزرگ صنعتي که به منظور نگهداري انواع کالا و تجهيزات مورد نياز کارخانه ها استفاده مي شود باشد .
. فاکتورهايي که منجر به تمايز يک انبار حرفه اي از يک انبار معمولي مي شوند عبارتند از ورود و خروج انواع کالا و تخهيزات ، روند انبارش و نگهداري آن ها و انجام مراحل ثبت و سامان دهي اين محصولات و تجهيزات .

مقوله انبار

انبارداري و مديريت انبار يکي از مهم ترين ، تاثير گذارترين و حساس ترين مباحث در روند زنجيره تامين کالا محسوب مي شود .

با توجه به اهميت زياد و حساسيت مبحث انبار و انبارداري طراحي و اجراي يک سيستم انبارداري اصولي صحيح ، سارختار يافته و کارآمد براي انبار کليه شرکت ها ، ارگان ها ، سازمان ها ، کارخانه ها ، کارگا هاي توليدي ، شرکت هاي تجاري و کليه مراکزي که در روند کاري خود نيازمند انبارش کالا و تجهيزات هستند.انبارداری صنعتی

يک روند بسيار حائز اهميت به شمار مي رود .

دسته بندي انبارها

در دسته بندي انبارها فاکتورها و عناصر خاصي مي بايست مد نظر قرار بگيرد که در ادامه به اين فاکتورها و انواع دسته بندي انبارها اشاره خواهيم کرد .

فاکتورهاي مهم در تقسيم بندي انبارها عبارتند از
  • ساختار انبار
  • نوع کالاي مورد نظر
  • نوع و ويژگي هاي کالاهاي مورد نظر
  • نهايت موقعيت مکاني انبارها

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

اولين تقسيم بندي انبار با توجه به ساختار ظاهري انبارها انجام مي گيرد .انبارها با توجه به نوع ساختار ظاهري آن ها به سه دسته کلي تقسيم بندي مي شوند .اسن سه دسته انبار عبارتند از انبارهاي سرپوشيده ، انبارهاي هانگارد يا پوشيده و انبارهاي روباز .

انبارهاي سرپوشيده

به انبارهايي که از چهار جهت ديوار كشي شده محصور شده .و با توجه به نوع کالاي مورد نظر مسقف شده اند .

انبارهاي هانگارد يا پوشيده

آن دسته انبارهايي هستند که فاقد ديوار کشي بوده و تنها داراي سقف هستند ، اين انبارها عمدتا در قالب سوله هاي فلزي ساخته مي شوند .

انبارهاي روباز

از نظر شکل ساختاري ساده ترين نوع انبار ها به به شمار مي روند ، اين انبارها فاقد سقف و ديوار کشي بوده و تنها بواسطه استفاده از انواع فنس، توري يا سيم خاردار از محوطه اطراف جدا شده اند .

• دومين دسته بندي انبارها با در نظر گرفتن نوع کالاها ي مورد نظر براي انبارش انجام مي شود . دسته بندي انبارها بر اساس نوع کالاي مورد انبارش آ ن ها را به پنج دسته تقسيم بندي مي کند اين پنج دسته عبارتند از :

انبارهاي مواد اوليه

به صورت معمول به منظور حفظ و نگهداري و انبارش انواع مواد اوليه مورد مصرف در خط توليد کارخانه ها مورد استفاده قرار مي گيرند .

انبار قطعات يدكي يا انبار فني

انبارهايي هستند که قطعات يدکي و قطعات مصرفي تجهيزات کارخانه ها در آن ها نگهداري مي شوند که در اصطلاح به آن ها انبار فني نيز مي گويند .

انبارهاي کانتين

آ ن دسته از آنبارها هستند که به منظور نگهداري و انبارش مواد غذايي مورد استفاده قرار مي گيرد . اين انبارها به صورت معمول مجهز به تجهيزاتي مانند يخچال ، تهويه هواو سردخانه مي باشند .

•سومين دسته بندي انبارها با در نظر گرفتن برخي ويژگي هاي خاص کالاهايي که به مراقبت بيشتر نياز دارند انجام مي شود.

به طور مثال انبار مواد قابل اشتعال که به انبارهايي اطلاق مي شود که مواد اشتعال زا در آن ها انبار و نگهداري مي شوند

• در نهايت چهارمين دسته بندي انبارها با توجه به موقعيت مکاني انبارهاي انجام مي شود و انواع انبارها را به دو دسته انبارهاي عمومي و انبارهاي گمرک و ترانزيت تقسيم بندي مي کند .

RFID

با استفاده از RFID، امواج رادیویی می توانند. برچسب ها را از دور اسکن کنند. آنها می توانند به صورت خودکار منطقه ای از انبار اسکن کنند. تا برچسب های دیجیتالی را تشخیص دهند.

برچسب های RFID همچنین عدم دقت موجودی را به حداقل می رسانند. اسکن انبار می تواند بلافاصله تعداد محصولات را تشخیص دهد. نه اینکه مجبور شوید جعبه ها را با دست بشمارید.

این روش کنترل موجودی تاکنون دقیق ترین سیستم می باشد.

برچسب های RFID چگونه کار می کنند؟

هنگام ورود بسته ها به انبار (یا زودتر از زنجیره تأمین)، یک برچسب دیجیتالی روی آن چسبانده می شود. ماشین های خودکار بسته ها را هنگام ورود. با شمارش و شناسایی هر مجموعه از کالا ها، اسکن می کنند.

اگر همه افراد در زنجیره تأمین از RFID استفاده کنند. همچنین می توانند بارگیری، تخلیه و حمل و نقل را با دانستن همیشه محل انبار محصولات انفرادی، بهبود بخشند.

رباتیک

پس از اتصال برچسب RFID، روبات ها می توانند کالاها را در مکان مناسب در انبار ذخیره کنند.

این امر خصوصاً در انبارهای بزرگتر که وقت بیشتری از دست می رود. صرفاً در جابجایی بین راهروها مهم است.

انتظار می رود با بهبود و توسعه هوش مصنوعی، ربات ها نقش بیشتری در سیستم انبارداری داشته باشند.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به ماشین ها امکان جمع آوری، تجزیه و تحلیل و یادگیری داده ها را می دهد. این جنبه از یادگیری امکان توسعه و پیشرفت کارآمدترین فرایندهای انبارداری هوشمند را فراهم می کند.

هوش مصنوعی برای امنیت انبار نیز استفاده می شود. هوش مصنوعی می تواند. سرقت داخلی و خارجی را قبل از وقوع با تجزیه و تحلیل و حل زمینه های خطر شناسایی کند. این امر به شدت باعث کاهش ضرر و کاهش عدم دقت در انبار می شود.

به علاوه با کمک اینترنت اشیا، هوش مصنوعی می تواند داده ها را ایجاد کند. تا یک استراتژی جامع برای انبار ایجاد کند.

 

درآخر

ضروری است بدانید که یافتن بهترین سیستم انبارداری برای تجارت شما کار ساده ای خواهد بود. اما اکنون که ویژگی های لازم را به خوبی درک کرده اید. و باید بررسیشان کنید. بهتر از زمانی که اطلاعاتی در این زمینه نداشتید. آماده هستید. آنچه اکنون بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارید، این است که وقت خود را صرف کنید و هنگام انتخاب بسیار استراتژیک رفتار کنید. یک تصمیم محاسبه نشده، نابخردانه و اشتباه ممکن است خسارت شما را بیش از آنچه که پیش بینی کرده اید کند. پس با قطار “انبارداری هوشمند” به سمت موفقیت های پیش رو بروید.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =