مقالات

اموال غير منقول چيست؟

اموال غير منقول چيست؟

اموال غير منقول

اموال غير منقول معمولاً به عنوان املاک و مستغلات شناخته می شود – یک خانه مسکونی، یک انبار، یک واحد تولیدی یا یک کارخانه. به گیاهان یا درختانی که به زمین چسبیده اند، اموال غیر منقول گفته می شود. در صورت وجود املاک، مشمول قوانین قانونی و همچنین مالیات هستند.

حتماً اصطلاح ” اموال غیرمنقول ” را شنیده اید . به عبارت ساده، دارایی که نمی تواند از مکانی به مکان دیگر منتقل شود، دارایی غیرمنقول نامیده می شود. یک ملک غیر منقول دارای حقوق مالکیت است.  در اموال غیرمنقول نیز با نرخ های رایج قابل اعمال است. در اینجا بحث کاملی در مورد اینکه چه چیزی دارایی غیرمنقول است وجود دارد. تفاوت اموال غیر منقول و منقول، انواع اموال غیرمنقول و حقوق قانونی مربوط به اموال غیر منقول چیست؟

در مقابل، اموال منقول به چیزهای با ارزش خاصی اطلاق می شود که می توان آنها را جابجا کرد مانند جواهرات، رایانه، ساعت، پول و غیره.

اموال غير منقول چيست؟

 

انواع اموال غیر منقول

 

منافعی که از زمین ناشی می شود

 

صرف نظر از زمین فیزیکی، هر منفعتی که از زمین حاصل می شود، اموال غیرمنقول محسوب می شود. قانون ثبت همچنین شامل مزایای اموال غیرمنقول ، کمک هزینه های ارثی، ماهیگیری و کشتی است. به همین ترتیب، حق وصول سود و اجاره از اموال غیرمنقول، حق وصول حقوق از بازار در یک قطعه زمین خاص نیز از اموال غیرمنقول محسوب می شود.

چیزهای متصل به زمین

 

بخش 3 قانون انتقال اموال عمدتاً عبارت “متصل به زمین” را اینگونه تعریف می کند:

چیزهایی که در زمین ریشه دارند عبارتند از بوته ها و درختان به جز الوارهای ایستاده، علف ها و محصولات زراعی. اینکه درختچه ها یا درختان غیر منقول یا منقول در نظر گرفته شوند بستگی به موارد و شرایط دارد.

 

چله‌هایی که به ساختمان‌ها یا زمین چسبیده‌اند

علف‌ها و محصولات در حال رشد، چوب‌های ایستاده همگی دارایی‌های متحرک هستند. در صورت فروش زمین، چوب و محصولات در حال رشد را می توان به خرید منتقل کرد.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

حقوق مرتبط با اموال غیر منقول

اگر شخصی دارای اموال غیرمنقول باشد از حقوق زیر برخوردار است. این شامل:

 

حق وصول اجاره

مالک ملک از نظر قانونی واجد شرایط دریافت اجاره  ملک مورد نظر است.

 

حق کشتی

این به حق مقامات برای نگهداری یک کشتی بر روی یک بدنه آبی، به منظور حمل و نقل افراد و وسایل نقلیه از طریق آن، در ازای پرداخت، اشاره دارد. یک کشتی همچنین می تواند ادامه یک بزرگراه از یک طرف هر آب به طرف دیگر باشد.

 

حق تقدم

یک زمین خاص ممکن است عمومی یا خصوصی باشد و تجاوز به آن ممکن است از نظر قانونی تخلف محسوب شود.

 

ویژگی اموال غیرمنقول چیست؟

اموال غیرمنقول را می توان به زمین و کلیه ساختمان های موجود در زمین و نیز کلیه وسائل دائمی که در فروش ملک درج می شود، توصیف کرد. اینها اقلامی هستند که به اموال چسب، سیمان یا پیچ و مهره می شوند.

 

ساده ترین راه برای تعیین اینکه آیا یک وسیله ثابت است یا خیر این است که تصور کنید خانه را وارونه کنید. اقلامی که سقوط می‌کنند را می‌توان منقول دانست و آن‌هایی را که ضمیمه می‌ماند می‌توان جزء مال غیر منقول دانست.

چه چیزی شامل اموال غیرمنقول نمی شود؟

 

موارد زیر شامل اموال غیرمنقول نمی شود:

 

  1. الوار ایستاده  شامل نمی شود. از آنجایی که از چوب یا الوار این گونه درختان برای ساخت و ساز استفاده می شود.

 

  1. زراعت – محصولاتی که وجود مستقل ندارند، جزو اموال غیرمنقول نیستند.

 

  1. علف – علف ها اموال منقول هستند زیرا به عنوان علوفه برای حیوانات استفاده می شود.

 

 

ملاحظات اضافی

علیرغم اینکه مال غیر منقول بدون رضایت مالک قابل تغییر  نیست، اما در شرایط خاصی مانند عدم پرداخت رهن، قابل توقیف است. کلیه قوانین قانونی از جمله مالیات بر اموال غیر منقول اعمال می شود.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 9 =