مقالات

اصول بازرگانی خارجی

اصول بازرگانی خارجی

اصول بازرگانی خارجی

تجارت بین المللی به کشورها اجازه می دهد تا بازارهای خود را گسترش دهند و به کالاها و خدماتی دسترسی داشته باشند که در داخل کشور در دسترس نبوده باشند. در نتیجه تجارت بین المللی، بازار رقابتی تر است. این در نهایت منجر به قیمت گذاری رقابتی تر می شود و محصول ارزان تری را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد.

 

اصول بازرگانی خارجی

 در میان اقلامی که معمولاً مبادله می شود، کالاهای مصرفی مانند تلویزیون و لباسT کالاهای سرمایه ای مانند ماشین آلات؛ و مواد اولیه و مواد غذایی وجود دارند. سایر معاملات شامل خدماتی مانند خدمات مسافرتی و پرداخت برای پتنت های خارجی است. مبادلات تجاری بین‌المللی توسط پرداخت‌های مالی بین‌المللی تسهیل می‌شود که در آن سیستم بانکداری خصوصی و بانک‌های مرکزی کشورهای تجاری نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

تجارت بین‌المللی و معاملات مالی همراه آن عموماً به این منظور انجام می‌شود که در ازای کالاهایی که به وفور تولید می‌کند، کالاهایی را که ملت فاقد آن است فراهم کند. چنین معاملاتی که با سایر سیاست های اقتصادی کار می کنند، به بهبود استاندارد زندگی یک کشور تمایل دارند. بیشتر تاریخ مدرن روابط بین‌الملل به تلاش‌ها برای ترویج تجارت آزادتر بین کشورها مربوط می‌شود. این مقاله مروری تاریخی بر ساختار تجارت بین‌الملل و نهادهای پیشرو که برای ترویج چنین تجارتی ایجاد شده‌اند، ارائه می‌کند.

اصول بازرگانی خارجی

  • تجارت بین الملل مبادله کالا و خدمات بین کشورهاست.
  • تجارت در سطح جهانی به مصرف کنندگان و کشورها این فرصت را می دهد که در معرض کالاها و خدماتی قرار بگیرند که در کشورهای خودشان موجود نیستند یا در داخل کشور گران تر هستند.
  • اهمیت تجارت بین‌الملل در اوایل توسط اقتصاددانان سیاسی مانند آدام اسمیت و دیوید ریکاردو شناخته شد.
  • با این حال، برخی استدلال می‌کنند که تجارت بین‌الملل واقعاً می‌تواند برای کشورهای کوچک‌تر بد باشد و آنها را در سطح جهانی در ضرر بیشتری قرار دهد.

درک  بازرگانی خارجی

تجارت بین المللی کلید رشد اقتصاد جهانی بود. در اقتصاد جهانی، عرضه و تقاضا – و در نتیجه قیمت‌ها – هم تأثیر می‌گذارند و هم تحت تأثیر رویدادهای جهانی قرار می‌گیرند.

برای مثال، تغییرات سیاسی در آسیا می تواند منجر به افزایش هزینه نیروی کار شود. این می‌تواند هزینه‌های تولید یک شرکت کفش‌های کتانی آمریکایی مستقر در مالزی را افزایش دهد، که پس از آن منجر به افزایش قیمت برای یک جفت کفش کتانی می‌شود که مصرف‌کننده آمریکایی ممکن است در مرکز خرید محلی خود بخرد.

واردات و صادرات

کالایی که به بازار جهانی فروخته می شود صادراتی و کالایی که از بازار جهانی خریداری می شود وارداتی است. واردات و صادرات در بخش حساب جاری تراز پرداخت های یک کشور به حساب می آید.

تجارت جهانی به کشورهای ثروتمند این امکان را می دهد که از منابع خود – به عنوان مثال، نیروی کار، فناوری یا سرمایه – به نحو احسن استفاده کنند. کشورهای مختلف دارای دارایی ها و منابع طبیعی متفاوتی هستند: زمین، نیروی کار، سرمایه، فناوری و غیره.

این به برخی از کشورها اجازه می دهد تا کالاهای مشابه را با کارایی بیشتری تولید کنند. به عبارت دیگر، سریعتر و با هزینه کمتر. بنابراین ممکن است آن را ارزانتر از سایر کشورها بفروشند. اگر کشوری نتواند کالایی را به طور موثر تولید کند، می‌تواند آن را از طریق تجارت با کشور دیگری که می‌تواند به دست آورد. این به عنوان تخصص در تجارت بین المللی شناخته می شود.

مروری تاریخی

اصول بازرگانی خارجی مبادله کالاها یا خدمات در میان مردمان مختلف یک رویه قدیمی است که احتمالاً به قدمت تاریخ بشریت است. با این حال، تجارت بین المللی به طور خاص به مبادله بین اعضای مختلف اشاره داردملت‌ها ، و گزارش‌ها و تبیین‌های چنین تجارتی (به‌رغم بحث‌های پراکنده قبلی) تنها با ظهور دولت-ملت مدرن در پایان قرون وسطی اروپا آغاز می‌شود.

از آنجایی که متفکران و فیلسوفان سیاسی شروع به بررسی ماهیت و عملکرد ملت کردند، تجارت با سایر کشورها به موضوع خاص تحقیق آنها تبدیل شد . بر این اساس، یافتن یکی از اولین تلاش‌ها برای توصیف کارکرد تجارت بین‌الملل در آن بدنه فکری به شدت ناسیونالیستی که اکنون به عنوان مرکانتیلیسم شناخته می‌شود. جای تعجب نیست .

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

 

زمان سنجی

در صورت امکان، تجارت بین‌المللی در معاملات خدمات باید در زمان ارائه (تحویل یا دریافت) ثبت شود. این ممکن است با زمانی که پرداخت آن خدمات دریافت شده است متفاوت باشد. یعنی معاملات باید بر مبنای تعهدی به جای حسابداری نقدی ثبت شوند.

یک نمونه از این می تواند یک گروه راک باشد که یک تور بین المللی اجرا می کند. این احتمال وجود دارد که مکان‌هایی که در طول مسیر تور قرار دارند، ایمن باشند و قبل از هر کنسرت هزینه پرداخت شود، اما این تراکنش‌ها باید در تاریخ کنسرت ثبت شوند.

ارزش گذاری
واحد حساب مشترک

همه تراکنش ها باید به دلار استرالیا، واحد حساب مشترک ثبت شوند.

هنگامی که خدمات به ارزهای دیگر انجام می شود، نرخ مبادله بازار در زمان معامله باید برای تبدیل ارزش به دلار استرالیا استفاده شود.

قیمت بازار

قیمتی که خریداران و فروشندگان با آن خدمات را در یک بازار آزاد معامله می کنند (قیمت بازار) باید به عنوان مبنای ارزش گذاری برای تجارت بین المللی در معاملات خدمات استفاده شود.

مبادلات بین شرکت های وابسته اغلب از مفهوم حسابداری “قیمت گذاری انتقالی” استفاده می کنند که ممکن است بر اساس ملاحظات بازار نباشد. ممکن است در گزارش‌های مربوط به قیمت‌گذاری انتقالی تعدیل‌هایی انجام شود تا معادل‌های قیمت بازار را منعکس کند.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 9 =