ERP, مقالات, منتخب سردبیر

بازگشت سرمایه در ERP + چگونگی اجرای آن

بازگشت سرمایه در ERP

بازگشت سرمایه در ERP

پروژه های ERP (حتی کوچکترین آنها) ممکن است میلیون ها دلار هزینه در پی داشته باشند. اما باید توجه داشت که بازگشت سرمایه در ERP بسیار بالاست .سیستمهای ERP جهت دسترسی راحتتر به اطلاعات ، برای شرکتها زیرساختی از داده های معتبر و یکپارچه فراهم می کنند که در نتیجه آن ، می توانند به نحو موثر تری و کسب وکار خودرا مدیریت کنند .شرکت ها جهت کسب بیشتر ین فایده از سرمایه گذاری خود برای ERP و اطمینان از اجرای سیستمها در زمان بندی و بودجه بندی تعیین شده، لازم است اجرای ERP را به دقت برنامه ریزی کرده منابع کافی به آن اختصاص دهند .

چگونگی بازگشت سرمایه در ERP

یکی از توقعاتی که با توجه به مدیریت پروژه های نرم افزاری سنتی ایجاد شده آن است که شرکت ها انتظار دارند پس از نصب ERP بلافاصله منافع و ارزش آن را ملاحظه نمایند ( برگشت سرمایه در ERP ). چنین تصوری اشتباه است، چرا که منافع و ارزش سیستم های ERP مدت ها پس از نصب آن آشکار می شود.

در واقع منافع قابل لمس و غیر قابل لمس ERP را می توان بصورت زیر بیان نمود.
منافع غیر قابل لمس:
۱-یکپارچگی اطلاعات کارایی، شفافیت و اثربخشی بیشتری را برای سازمان فراهم می آورد.
۲-با کاهش هزینه ها، ناشی از برنامه ریزی دقیق تر و کاهش ضایعات، تامین به موقع منجر به کاهش بهای تمام شده تولید می گردد.
۳-یکی  از موارد بازگشت سرمایه در ERP با توزیع و بکارگیری بهتر منابع از طریق برنامه ریزی دقیق آنها، هزینه ها را کاهش می دهد.
۴-هزینه خدمات پس از فروش را با استفاده از کنترل و برنامه ریزی و دریافت بازخوردها کاهش می دهد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت ERP با BPMS را حتما مطالعه کنید.

نکته مهم

۵-امکان توسعه سازمان همراه با مدیریت و پایش منابع و امکان برنامه ریزی در مقیاس بزرگتر و بصورت دقیق تر همراه با امکان نظارت و پایش
۶-یکی دیگر از عوامل برگشت سرمایه در ERP محاسبه بهای تمام شده و هزینه ها بصورت لحظه ای و واقعی است.
برخی از اساتید در حوزهء ERP معتقدند که مفهوم ROI در خصوص ERP صدق نمی کند، زیرا یک توانمند ساز و یک لاجرم در دنیای امروز می باشد و بدون آن توسعه سازمان و کاهش بهای تمام شده با دشواری هایی همراه است که می تواند به از هم گسیختگی منجر گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *