مالی, مقالات, نرم افزار حسابداری, نرم افزار دریافت و پرداخت

چک چیست؟

چک چیست؟

چک ابزاری کتبی، تاریخ دار و امضا شده است که به بانک دستور می دهد مبلغ معینی را به دارنده آن بپردازد. شخص یا نهادی که چک را می نویسد، پرداخت کننده یا صادرکننده چک است، در حالی که شخصی که چک به او نوشته می شود، گیرنده وجه است. از طرف دیگر، گیرنده ، بانکی است که چک بر روی آن تنظیم می شود.

چک ها ممکن است نقد یا واریز شوند. هنگامی که گیرنده چک را برای مذاکره به بانک یا مؤسسه مالی دیگری ارائه می کند، وجوه از حساب بانکی پرداخت کننده برداشت می شود. راه دیگری برای دستور دادن به بانک برای انتقال وجه از حساب پرداخت کننده به گیرنده یا حساب گیرنده است. چک‌ها معمولاً در برابر یک حساب جاری نوشته می‌شوند ، اما می‌توان از آنها برای مذاکره وجوه از یک پس‌انداز یا نوع دیگری از حساب نیز استفاده کرد.

چک ها چگونه کار می کنند؟

چک برات یا سندی است که مبلغ معینی را تضمین می کند. چاپ شده است تا بانک ترسیم کننده آن را به صاحب حساب – پرداخت کننده – بدهد تا از آن استفاده کند. پرداخت کننده چک را می نویسد و آن را به گیرنده ارائه می کند، سپس او آن را به بانک یا مؤسسه مالی دیگر می برد تا برای پول نقد مذاکره کند یا به حسابی واریز کند.

استفاده از چک به دو یا چند طرف اجازه می دهد تا بدون نیاز به مبادله واقعی ارز فیزیکی، معامله پولی انجام دهند . در عوض، مبلغی که چک برای آن نوشته می‌شود، جایگزین ارز فیزیکی به همان مقدار است.

چک می تواند برای پرداخت قبوض، به عنوان هدیه، یا برای انتقال مبالغ بین دو شخص یا نهاد استفاده شود. آنها معمولاً به عنوان یک روش امن تر برای انتقال پول نسبت به پول نقد در نظر گرفته می شوند، به خصوص زمانی که مبالغ زیادی در میان باشد. اگر چک مفقود یا دزدیده شود، شخص ثالث نمی تواند آن را نقد کند، زیرا گیرنده وجه تنها کسی است که می تواند چک را مذاکره کند. جایگزین های مدرن چک عبارتند از کارت های بدهی و اعتباری، حواله های سیمی و بانکداری اینترنتی.

خوراکی های کلیدی

چک ابزاری کتبی، تاریخ دار و امضا شده است که به بانک دستور می دهد مبلغ معینی را به دارنده آن بپردازد.
این روش دیگری است که به بانک دستور می دهد وجه را از حساب پرداخت کننده به حساب گیرنده یا آن شخص منتقل کند.
ویژگی های چک شامل تاریخ، خط گیرنده، مبلغ چک، تأییدیه پرداخت کننده و خط یادداشت است.
انواع چک شامل چک تایید شده، چک صندوق دار و چک حقوق و دستمزد است که به آنها چک حقوق نیز می گویند.

 

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

 

تاریخچه چک

چک از زمان های قدیم به این شکل وجود داشته است. بسیاری از مردم معتقدند نوعی چک در میان رومیان باستان استفاده می شده است.

1

در حالی که هر فرهنگی که شکلی از چک را اتخاذ می کرد، سیستم خاص خود را داشت، همه آنها ایده اصلی جایگزینی چک را به جای پول فیزیکی مشترک داشتند.

در سال 1717 بانک انگلستان اولین سازمانی بود که چک های از پیش چاپ شده را صادر کرد.

2

قدیمی ترین چک آمریکایی مربوط به دهه 1790 است.

3

چک های مدرن، همانطور که امروزه می شناسیم، در قرن بیستم رایج شدند. استفاده از چک در دهه 1950 با خودکار شدن فرآیند چک افزایش یافت و ماشین‌ها قادر به مرتب‌سازی و پاک کردن چک‌ها بودند. کارت های چک که برای اولین بار در دهه 1960 ایجاد شدند، پیش درآمد کارت های نقدی امروزی بودند.

4

کارت‌های اعتباری و نقدی – و سایر اشکال پرداخت الکترونیکی – از آن زمان بر چک به‌عنوان ابزار غالب پرداخت برای اکثر کالاها و خدمات سایه انداخته‌اند. چک در حال حاضر تا حدودی غیر معمول است، اما هنوز هم در میان جمعیت عمومی استفاده می شود.

ویژگی ها را بررسی کنید

در حالی که همه چک‌ها شبیه هم نیستند، اما معمولاً بخش‌های کلیدی یکسانی دارند. نام و اطلاعات تماس شخصی که چک می نویسد در بالا سمت چپ قرار دارد. نام بانکی که حساب کشنده را در اختیار دارد نیز روی چک درج می شود.

  • تعدادی خط وجود دارد که باید توسط پرداخت کننده پر شود:
  • تاریخ روی خط گوشه سمت راست بالای چک نوشته شده است.
  • نام گیرنده وجه در خط اول وسط چک قرار می گیرد. این با عبارت “Pay to the Order Of” نشان داده می شود.
  • مبلغ چک به صورت دلاری در کادر کنار نام گیرنده پرداخت پر می شود.
  • مبلغی که به صورت کلمات نوشته می شود روی خط زیر نام گیرنده پرداخت می رود.
  • پرداخت کننده چک را روی خطی که در گوشه سمت راست پایین چک قرار دارد امضا می کند. چک باید امضا شود تا معتبر تلقی شود.
  • همچنین یک خط یادداشت در گوشه سمت چپ پایین چک در زیر اطلاعات بانک پرداخت وجود دارد. پرداخت کننده ممکن است از آن برای پر کردن هر گونه اطلاعات مربوطه مانند شماره مرجع، شماره حساب یا هر دلیل دیگری برای نوشتن چک استفاده کند.

یک سری اعداد رمزگذاری شده در امتداد لبه پایین چک، مستقیماً زیر خط یادداشت و خط امضای پرداخت کننده یافت می شود. این اعداد نشان دهنده شماره مسیریابی بانک، شماره حساب پرداخت کننده و شماره چک است. در برخی کشورها، مانند کانادا، شماره مسیریابی با شماره موسسه – که نشان دهنده کد شناسایی بانک است – و شماره ترانزیت یا شعبه محل نگهداری حساب جایگزین می شود.
پشت چک دارای یک خط ظهرنویسی برای امضای گیرنده در هنگام معامله چک است. بانک دریافت کننده پشت آن را در زمان مذاکره با مهر سپرده مهر می زند و پس از آن برای تسویه می رود. پس از دریافت چک توسط بانک صادرکننده، مجدداً مهر و بایگانی می شود. در برخی موارد در صورت درخواست پرداخت کننده، چک به آن بازگردانده می شود.

انواع چک

چک را می توان برای چندین هدف مختلف استفاده کرد.

چک تایید شده

یک نمونه چک تایید شده است که تأیید می کند که حساب صادرکننده دارای وجوه کافی برای پرداخت مبلغ چک است. به عبارت دیگر، چک تضمین شده است که پرش نمی کند . برای تصدیق چک باید به بانکی که بر روی آن چک شده است ارائه شود و در آن زمان بانک از صحت آن نزد پرداخت کننده اطمینان حاصل می کند.

چک صندوق دار

چک صندوقدار توسط مؤسسه بانکی تضمین شده و توسط صندوقدار بانک امضا شده است، به این معنی که بانک مسئول وجوه است. این نوع چک اغلب در معاملات بزرگ مانند خرید ماشین یا خانه مورد نیاز است.

چک حقوق و دستمزد

مثال دیگر چک حقوق و دستمزد یا چک حقوق است که کارفرما برای جبران کار کارمند صادر می کند. در سال های اخیر چک های فیزیکی جای خود را به سیستم های سپرده مستقیم و سایر اشکال انتقال الکترونیکی داده است.

چک های برگشتی

وقتی شخصی چکی به مبلغی بیشتر از آنچه در حساب جاری او نگهداری می شود می نویسد، چک قابل مذاکره نیست. این به عنوان “چک برگشتی” نامیده می شود. چک برگشتی به این دلیل است که قابل پردازش نیست، زیرا وجوه کافی یا ناکافی (NSF) در حساب وجود دارد (این دو عبارت قابل تعویض هستند). چک برگشتی معمولاً جریمه ای برای پرداخت کننده دارد. در برخی موارد از گیرنده پرداخت نیز هزینه ای دریافت می شود.

 

کلام آخر

شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.

همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *