مالی, مقالات, نرم افزار مدیریت تسهیلات

مدیریت تسهیلات

مدیریت تسهیلات

مدیریت تسهیلات چیست؟

مدیریت تسهیلات، برای خدمت به هدف خاصی ساخته یا نصب شده است. یک مرکز از یک سازمان پشتیبانی می کند، مانند ساختمان ها، زیرساخت های فناوری اطلاعات و خدمات، روشنایی، مبلمان، و تعمیر و نگهداری زمین.مدیریت تسهیلات (FM) بر نحوه مدیریت این امکانات تمرکز دارد.

می توان آن را به عنوان یک رشته مدیریتی تعریف کرد که خدمات پشتیبانی موثر و کارآمد را برای سازمان های مختلف تضمین می کند. عملکردی در سازمان است که افراد، فرآیند، مکان و فناوری را در محیط موجود ادغام می کند و بر بهبود بهره وری سازمان و کیفیت زندگی افراد تمرکز می کند.

مدیریت تسهیلات

مدیر تسهیلات چه کاری انجام می دهد؟

مدیران تسهیلات «مدیران راهبردی در نظر گرفته می‌شوند که جزء لاینفک موفقیت مداوم یک سازمان هستند». آنها مسئول نگهداری «محل کار» (مانند دفاتر، فروشگاه‌های خرده‌فروشی، و انبارها) و اطمینان از عملکرد مناسب عملیات تجاری هستند.

موسسات آموزش عالی در حال حاضر مدارک پیشرفته مدیریت تسهیلات را ارائه می دهند و این موقعیت از یک موقعیت “کارگر” به یک رشته مدیریت حرفه ای پیچیده تبدیل شده است که شامل ابتکار، تدبیر و برنامه ریزیاست.

نباید با مدیریت املاک اشتباه شود، توضیحات مدیریت تاسیسات کمتر بر روی خود ساختمان ها و بیشتر بر فرآیندها و افراد مورد نیاز برای اطمینان از ایمنی و امنیت تمرکز دارد. به عنوان مثال، آنها ممکن است بررسی های اعلام حریق را به طور منظم سازماندهی کنند و در صورت نیاز با برقکارها ارتباط برقرار کنند.

مسئولیت های مدیران تاسیسات

به عبارت ساده، مدیریت ساختمان و تأسیسات، هماهنگی کارآمد کلیه فعالیت های مربوط به عملیاتی نگه داشتن فضاها و زیرساخت های فیزیکی است. از ساختمان‌های منفرد گرفته تا پردیس‌های پیچیده که برای مجموعه‌ای از سایت‌های درآمدزا، مانند خرده‌فروشی، تولید، و مراقبت‌های بهداشتی استفاده میشوند.

مدیریت امکانات شامل اطمینان از ایمن بودن هر یک از عناصر یک محیط کاری صرفاً با رعایت دستورات قانونی مربوطه، انجام تعمیرات مکرر و سازماندهی مجدد طرح‌بندی‌های ساختاری است.

این همه باید به گونه ای انجام شود که بهره وری و رفاه هر کاربر را ارتقا دهد.

مدیران تسهیلات چه مهارت هایی دارند؟

  • تمایل به یادگیری
  • شایستگی دیجیتال
  • حل مسئله
  • زمان سنجی
  • شخصیت شناسی
  • بودجه/مالی
  • برنامه ریزی اضطراری
  • نوآوری
  • رهبری
  • حفاظت از محیط زیست

آینده صنعت مدیریت تسهیلات چیست؟

مانند تقریباً هر صنعت روی کره زمین، فناوری هوشمند حوزه مدیریت امکانات را سرعت بخشیده است.

برای رقابتی ماندن در بازار امروزی، مدیریت امکانات – چه به صورت داخلی و چه برون سپاری – باید شامل یک سیستم مدیریت تعمیر و نگهداری کامپیوتری (CMMS) همراه با یک اپلیکیشن موبایل باشد.

راه‌حل‌های خودکار مبتنی بر ابر ساعت‌های اتلاف وقت صرف فرآیندهای دستی را کاهش می‌دهند و خرابی‌های ناشی از خطای انسانی را حذف می‌کنند.

یک CMMS می تواند فرآیندهای سفارش کاری، وظایف نگهداری پیشگیرانه و پیش بینی کننده و مدیریت دارایی ها، فروشندگان و موجودی را متحول کند.

ارائه دهندگان خدمات مدیریت تسهیلات در حال حاضر از این ابزارها استفاده خواهند کرد و شرکت هایی که مایل به اجرای روان عملیات تجاری هستند باید نرم افزار مدیریت را از طریق MRI در نظر بگیرند.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

 

دسته بندی های اصلی مدیریت تسهیلات کدامند؟

در مدیریت تسهیلات، انواع مختلفی از نقش ها وجود دارد. دو نوع اصلی، نقش‌های «در میدان» هستند که برای آنها تحصیلات نسبتاً کم، اما سطح خوبی از آموزش فنی مورد نیاز است.

سپس نقش های “چشم پرنده” وجود دارد که به هماهنگی و نظارت بر خدمات اشاره دارد و به مدرک دانشگاهی همراه با گواهینامه های اضافی یا تجربه گسترده در زمینه FM نیاز دارد. در هر دسته از FM، یک نقش “در میدان” و یک نقش نظارتی بیشتر وجود دارد. دسته بندی ها عبارتند از:

تمیز کردن

نگهداری از یک تاسیسات یا ملک برای ارزش آن و چهره سازمان و کارکنان آن مهم است. بنابراین نظافت یکی از مقوله های اصلی مدیریت تاسیسات است. این دسته همه چیز در مورد حفظ یک محیط تمیز، دفع زباله، لوله کشی و ترویج یک محیط کار سالم است. گاهی اوقات خدمات به شرکت های دیگر واگذار می شود، مانند تمیز کردن پنجره ها.

نقش “در میدان” نگهداری مستقیم تسهیلات یا ملک خواهد بود. نقش نظارتی در این مقوله مربوط به هماهنگی این خدمات است تا خدمات نظافتی تا حد امکان کارآمد و موثر باشد. همچنین همکاری با مدیریت سایر بخش‌ها برای ایجاد رویه‌هایی که کار اضافی را به حداقل می‌رساند، وظیفه مدیر تسهیلات است.

بازرسی و نگهداری سخت افزار

دسته دوم در مورد بازرسی و نگهداری از هر نوع سخت افزار در یک ساختمان است. این شامل نظارت بر آشکارسازهای دود و AC در هر دفتر، و همچنین نگهداری کل سیستم آسانسور است.

همچنین در این دسته، کارگران تأسیسات “در میدان” وجود خواهند داشت که بازرسی و تعمیر را انجام می دهند. نقش مدیر تاسیسات در این مورد نیز این است که مطمئن شود هر بازرسی و تعمیر به موقع انجام می شود و با فروشنده تایید می کند. هدف از این شکل از تعمیر و نگهداری می تواند باعث افزایش عمر عملکردی سخت افزار و در نهایت کاهش هزینه های اضافی برای سازمان شود.

مدیریت فضا و مهاجرت

سازمان ها اغلب مجبورند با تغییرات دست و پنجه نرم کنند. این می تواند به این معنی باشد که یک سازمان به دلیل افزایش یا کاهش تعداد کارمندان مجبور به گسترش یا مهاجرت به مکان دیگری است. یک دلیل می تواند به دلیل یک فصل شلوغ یا کمتر شلوغ برای سازمان باشد.
بدون برنامه ریزی مختصر و پشتیبانی در قالب نرم افزار مدیریت تسهیلات به کمک رایانه، گسترش یا جابجایی می تواند یک فعالیت گران قیمت باشد. مدیر تأسیساتی که در این زمینه از رشته کار میکندبایدبتواند این تغییرات را به آرامی انجامدهد و در عین حال به مقررات پایبندباشد.

 

کلام آخر

شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد. شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نمایید و در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید. همچنین کارشناسان ما در واحد فروش،مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *