مقالات

مدیریت انبارداری

مدیریت انبارداری

مدیریت انبارداری

مدیریت انبارداری عبارت است از فرآیند، کنترل و بهینه سازی عملیات انبار از زمان ورود موجودی به یک انبار – یا انبارهای متعدد – تا زمانی که اقلام جابجا شوند. فروخته شوند یا مصرف شوند.

اگر کسب و کار شما کالاها را می فروشد. به مکانی برای نگهداری آنها نیاز دارید. اغلب، این در یک مرکز تکمیل، مرکز توزیع ، یا انبار است.

شما می توانید زمین بخرید، یک تسهیلات اجاره کنید، کارکنان را استخدام کنید، تجهیزات بخرید و از مشتریان بخواهید که از شما خرید کنند. اما به همین جا ختم نمی شود. مدیریت صحیح انبار چیزی است که تعیین کننده میزان موفقیت یک تجارت است. مهم نیست که مدرن ترین انبار را داشته باشید یا نداشته باشید.

بیاموزید که چگونه عملیات انبار بر مدیریت زنجیره تامین تاثیر می گذارد و چگونه کسب و کار خود را برای موفقیت تنظیم کنید.

انبارهایی که مدیریت ضعیفی دارند با انبوهی از مشکلات مواجه می شوند که همه آنها بر سودآوری تأثیر می گذارند:

  • تیم ها و کارمندان از هم گسسته
  • موجودی و تجهیزات غیر قابل دسترس
  • فرآیندهای ضد شهودی و اضافی
  • چیدمان های سفت و سخت و محدود که بهره وری را کاهش می دهد

مدیریت انبارداری

مدیریت انبار چیست؟

مدیریت انبار به نظارت بر عملیات در یک انبار اشاره دارد. این شامل دریافت، ردیابی و ذخیره موجودی، و همچنین آموزش کارکنان، مدیریت حمل و نقل، برنامه ریزی حجم کار و نظارت بر جابجایی کالا می شود.

سیستم مدیریت انبار چیست؟

سیستم مدیریت انبار  نرم افزاری است که برای بهینه سازی فرآیندهای عملیاتی در یک انبار طراحی شده است. با پیاده‌سازی  نرم افزار دید کاملی از سطوح موجودی و ذخیره‌سازی بلادرنگ ، بهره‌وری کارکنان، پیش‌بینی تقاضا ، و گردش‌های کاری  دارید.

سیستم‌های مدیریت انبار مهم هستند. زیرا فرآیندهای دستی و حدس‌ زنی را حذف می‌کنند و در عوض فرآیندهایی را ساده می‌کنند که در زمان صرفه‌جویی می‌کنند و تصویر دقیق‌تری از آنچه در داخل یک مرکز می‌گذرد بدون نیاز به انجام ممیزی‌های مداوم انبار ارائه می‌دهند .

این اطلاعات به مدیران انبار کمک می‌کند تا زمینه‌های بهبود را شناسایی کرده و پیشرفت را برای بهینه‌سازی در سراسر زنجیره تامین دنبال کنند ، از زمانی که موجودی به اسکله بارگیری می‌رسد تا زمانی که به مقصد بعدی ارسال می‌شود.

نرم افزار مدیریت انبار ابزارهایی را برای بهبود تصویر کلان استراتژیک و همچنین ابزارهایی برای نظارت بر روز به روز فراهم می کند. آنچه یک تیم مدیریت در سیستم مدیریت انبار می بیند با جمع کننده یا بسته بندی که برای دانستن آنچه در طبقه انبار بعدی باید انتخاب یا بسته بندی کند به سیستم متکی است متفاوت است.

 

5 فرآیند ضروری مدیریت انبار

مدیریت انبارداری یکی از جنبه های مدیریت زنجیره تامین است. بر انجام سفارش خرده فروشی ، ذخیره سازی، مدیریت موجودی، حمل و نقل و توزیع تأثیر می گذارد.

1. ردیابی موجودی

ردیابی موجودی بر سطح موجودی نظارت می‌کند.بنابراین می‌دانید. کدام SKUها در انبار خود دارید و مکان‌های دقیقی که آنها را در آن ذخیره می‌کنید.

مدیریت موجودی به شما این امکان را می دهد که بدانید اگر مشتری اکنون کالایی را سفارش دهد. چه مقدار محصول آماده ارسال است. و همچنین اینکه چه زمانی باید بر اساس حجم پیش بینی شده. بیشتر سفارش دهید.

همانطور که رشد می کنید، احتمالا موجودی را سریعتر تغییر می دهید، به مکان های جدید گسترش می دهید و خطوط تولید خود را افزایش می دهید. این امر دقت موجودی و ردیابی را مهم تر می کند.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

 

2. چیدن و بسته بندی

چیدن و بسته بندی دو وظیفه اصلی هستند که در یک انبار انجام می شوند. یک سیستم مدیریت انبار باید لیست انتخاب برای هر انتخاب کننده ایجاد کند تا اقلام را به کارآمدترین روش بازیابی کند. این ممکن است شامل انتخاب منطقه، انتخاب موج، یا انتخاب دسته ای باشد.

3. دریافت و انبار کردن

هر مدیریت انبارداری باید بتواند موجودی یا محموله را از کامیون‌ها در اسکله‌های بارگیری دریافت کند و سپس آنها را در محل ذخیره‌سازی انبار کند. یک سیستم مدیریت انبار باید بتواند در هر جعبه جدید دریافتی با مقادیر موجودی که دارد اسکن کند.

 

4. حمل و نقل

بر اساس گزینه‌های تحویل و خدمات حمل‌ونقلی که به مشتریان ارائه می‌دهید، شرکت‌های حمل‌ونقل سفارش‌ها را از انبار دریافت می‌کنند تا بسته‌ها را به مقصد بعدی ارسال کنند.

پس از ارسال سفارش، سیستم مدیریت انبار شما باید بتواند به طور خودکار اطلاعات ردیابی سفارش تجارت الکترونیک را به فروشگاه شما ارسال کند تا مشتریان شما بتوانند محموله های خود را پیگیری کنند.

5. گزارش

یک سیستم مدیریت انبار باید گزارش های عملیاتی و موجودی خارج از جعبه را در سراسر انبار ارائه دهد.

همچنین گزارش‌هایی در رابطه با عملیات افراد از جمله پیش‌بینی موجودی برای درک مدیریت نیروی کار و نیازهای کارکنان وجود دارد. با یک سیستم ردیابی مدیریت انبار می‌توانید به سرعت متوجه شوید که کدام کارمندان آموزش ایمنی را گذرانده‌اند ، و کسانی که مجوزها و گواهینامه‌هایی برای کار با تجهیزات خاص دارند، و سایر الزامات نظارتی که باید برای راه‌اندازی یک انبار ایمن رعایت کنید.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 9 =