مالی, مقالات, نرم افزار اموال و دارایی ثابت

طبقه بندی اموال و دارایی ثابت

طبقه بندی اموال و دارایی ثابت

 

طبقه بندی اموال و دارایی ثابت

انواع اصلی دارایی چیست؟

دارایی منبعی است که تحت مالکیت یا کنترل یک فرد، شرکت یا دولت است با این انتظار که سود اقتصادی مثبتی ایجاد کند . انواع متداول دارایی ها شامل جاری، غیرجاری، فیزیکی، نامشهود، عملیاتی و غیرعملیاتی است. شناسایی و طبقه‌بندی صحیح انواع دارایی‌ها برای بقای یک شرکت، به ویژه پرداخت بدهی و ریسک‌های مرتبط با آن، حیاتی است.

دارایی های ثابت چیست؟

دارایی های ثابت دارایی های بلندمدتی هستند که یک شرکت خریداری کرده و برای تولید کالاها و خدمات خود از آنها استفاده می کند. آنها گاهی اوقات به عنوان دارایی های غیرجاری نامیده می شوند. در مقابل دارایی های جاری، که شامل مواردی مانند سهام است. دارایی ها را نیز می توان به صورت فیزیکی یا نامشهود و عملیاتی یا غیرعملیاتی طبقه بندی کرد. شناسایی و طبقه‌بندی صحیح انواع دارایی‌ها برای حسابداری دارایی‌های ثابت و به طور گسترده‌تر برای انطباق با تمام استانداردهای اصلی حسابداری ضروری است.

درک دارایی های ثابت

دارایی های ثابت را نمی توان به راحتی به پول نقد تبدیل کرد. آنها دارایی های غیرجاری هستند که قرار نیست توسط یک شرکت فروخته یا مصرف شوند. در عوض، یک دارایی ثابت برای تولید کالاهایی استفاده می‌شود که شرکت برای کسب درآمد می‌فروشد.

از سوی دیگر، دارایی های جاری دارایی هایی هستند که شرکت قصد دارد در مدت یک سال از آنها استفاده کند و به راحتی قابل تبدیل به پول نقد است. یکی از نمونه‌های دارایی جاری، حساب‌های دریافتی است. در حالی که دارایی های جاری به ایجاد حس نقدینگی کوتاه مدت یک شرکت کمک می کند، دارایی های ثابت بلندمدت به دلیل طول عمر بیشتر آنها و ناتوانی در تبدیل سریع آن ها به پول نقد، این گونه نیست.

دارایی های مشهود ثابت در طول عمر خود مستهلک می شوند تا منعکس کننده استفاده از آنها و کاهش ارزش آنها باشد. استهلاک هزینه ثبت شده دارایی در ترازنامه شرکت را کاهش می دهد. هزینه استهلاک در صورت سود و زیان ثبت می شود و درآمد مشمول مالیات را جبران می کند.

اکثر دارایی های مشهود مانند ساختمان ها، ماشین آلات و تجهیزات مستهلک می شوند. با این حال، زمین را نمی توان مستهلک کرد زیرا در طول زمان نمی توان آن را کاهش داد مگر اینکه دارای منابع طبیعی باشد.

نمونه هایی از دارایی های ثابت عبارتند از:

  • وسایل نقلیه مانند کامیون های شرکت
  • مبلمان اداری
  • دستگاه
  • ساختمان ها
  • زمین

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

طبقه بندی دارایی ها

دارایی ها به طور کلی به سه روش طبقه بندی می شوند:

  1. قابلیت تبدیل: طبقه بندی دارایی ها بر اساس آسانی تبدیل آنها به پول نقد.
  2. وجود فیزیکی: طبقه بندی دارایی ها بر اساس وجود فیزیکی آنها (به عبارت دیگر، دارایی های مشهود در مقابل دارایی های نامشهود).
  3. استفاده: طبقه بندی دارایی ها بر اساس استفاده/هدف عملیات تجاری آنها.

 

چه زمانی یک دارایی را به عنوان دارایی ثابت طبقه بندی کنیم

هنگامی که دارایی ها تحصیل می شوند، در صورتی که دارای  معیار زیر باشد باید به عنوان دارایی های ثابت ثبت شود:

دارای عمر مفید بیش از یک سال؛

معیارهای طبقه بندی دارایی های ثابت

اگر دارایی دارای هر دو معیار قبلی باشد، مرحله بعدی تعیین طبقه بندی حساب مناسب آن است. رایج ترین طبقه بندی های مورد استفاده در زیر ذکر شده است.

ساختمان ها

حساب ساختمان ها ممکن است شامل هزینه اکتساب یک ساختمان یا هزینه ساخت آن باشد (در این صورت از حساب ساخت و ساز در حال انجام انتقال می یابد). اگر قیمت خرید یک ساختمان شامل هزینه زمین باشد، مقداری از هزینه را به حساب زمین (که مستهلک نمی شود) تقسیم کنید.

تجهیزات کامپیوتر

حساب تجهیزات کامپیوتری می تواند شامل مجموعه وسیعی از تجهیزات کامپیوتری مانند روترها، سرورها و ژنراتورهای برق پشتیبان باشد. مفید است که حد سرمایه گذاری را بالاتر از هزینه رایانه های رومیزی و لپ تاپ تعیین کنید تا این موارد به عنوان دارایی ردیابی نشوند.

 

 

ساخت و ساز در حال انجام

حساب ساخت و ساز در حال انجام یک حساب موقت است و برای ذخیره هزینه های جاری ساخت یک ساختمان در نظر گرفته شده است. پس از تکمیل، موجودی این حساب را به حساب ساختمان ها منتقل کنید و شروع به استهلاک کنید. علاوه بر مصالح و نیروی کار مورد نیاز برای ساخت و ساز، این حساب می تواند شامل هزینه های معماری، هزینه پروانه های ساختمانی و غیره نیز باشد.

مبلمان و وسایل

حساب مبلمان و وسایل یکی از گسترده‌ترین دسته‌های دارایی‌های ثابت است، زیرا می‌تواند شامل دارایی‌های متنوعی مانند قفسه‌های انبار، کابین‌های اداری و میز باشد.

دارایی های نامشهود

حساب دارایی های نامشهود شامل دارایی های غیر فیزیکی است که نمونه هایی از آنها علائم تجاری، فهرست مشتریان، آثار ادبی، حقوق پخش و فناوری ثبت شده است.

زمین

زمین تنها دارایی است که مستهلک نمی شود، زیرا عمر مفید آن نامشخص است. تمام مخارج برای آماده سازی زمین برای هدف مورد نظر خود، مانند تخریب ساختمان موجود یا درجه بندی زمین را در این دسته قرار دهید.

بهسازی زمین

بهبود زمین شامل هزینه هایی است که به یک قطعه زمین کارایی می بخشد، مانند سیستم های آبیاری، حصار کشی، و محوطه سازی.

بهبود مال الاجاره

بهبودهای اجاره ای، بهبود فضای اجاره ای است که توسط مستاجر انجام می شود و معمولاً شامل فضای اداری، تهویه مطبوع، سیم کشی تلفن و وسایل دائمی مرتبط است.

تجهیزات اداری

حساب تجهیزات اداری شامل تجهیزاتی مانند دستگاه های کپی، چاپگر و تجهیزات ویدئویی است. برخی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند این حساب را در حساب مبلمان و وسایل ادغام کنند، به‌ویژه اگر موارد کمی از تجهیزات اداری داشته باشند.

نرم افزار

حساب نرم افزاری شامل انواع بزرگتر نرم افزارهای دپارتمان یا شرکتی است، مانند نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی یا نرم افزار حسابداری. بسیاری از بسته‌های نرم‌افزار دسک‌تاپ به اندازه‌ای گران نیستند که از حد مجاز سرمایه شرکت تجاوز کنند.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *