مقالات

سیستم MRP چیست؟

سیستم MRP چیست؟

سیستم mrp 

MRP به معنی برنامه ریزی نیازهای مواد است و از کلمه Material requirements planning برگرفته شده است و یک سیستم مدیریت یکپارچه موجودی و عرضه مبتنی بر نرم افزار است که برای مشاغل طراحی شده است.
شرکت ها از MRP برای تخمین مقادیر مواد خام، حفظ سطح موجودی و برنامه ریزی تولید و تحویل استفاده می کنند.
– در حقیقت برنامه ریزی نیازهای مواد (MRP) اولین سیستم مدیریت موجودی مبتنی بر رایانه است.
– با تعریف موجودی برای اجزا و مواد خام به توسعه یک برنامه تولیدی برای کالاهای اساسی کمک می کند.
– اطمینان می دهد که مواد و اجزاء در صورت نیاز در دسترس خواهند بود، سطح موجودی را به کنترل می کند، زمان تحویل مشتری را کاهش می دهد و رضایت مشتری را بهبود می بخشد.

برنامه ریزی نیازهای مواد (MRP) چگونه کار می کند:

MRP به کسب‌وکارها و تولیدکنندگان کمک میکند تا تعریف مناسبی از نیازهای اساسی داشته باشند ، کمک به سنجش مقدار نیازها می کند ، و چه زمانی مواد مورد نیاز است.
MRP یک طرح را به لیستی از الزامات برای مجموعه های فرعی، قطعات و مواد خام مورد نیاز برای تولید محصول نهایی در برنامه زمانی تعیین شده تبدیل می کند. MRP به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا ضمن متعادل کردن عرضه و تقاضا، نیازهای موجودی را درک کنند.
با استفاده از MRP، مدیران می توانند نیاز خود و منابع را تعیین کنند و با وارد کردن داده ها در طرح MRP، کارایی تولید خود را بهبود بخشند.

MRP و ساخت :

تولیدکنندگان انواع و مقادیر موادی را که خریداری می کنند به صورت استراتژیک و مقرون به صرفه مدیریت می کنند تا اطمینان حاصل کنند که می توانند تقاضای فعلی و آینده مشتریان را برآورده کنند. MRP به شرکت ها کمک می کند تا سطح مناسبی از موجودی را حفظ کنند تا تولیدکنندگان بتوانند بهتر تولید خود را با افزایش و کاهش تقاضا هماهنگ کنند.

 

حتماً بخوانید: Salesforce چیست؟

 

فرآیند MRP:

• تقاضا و مواد مورد نیاز را برآورد می کند. پس از تعیین تقاضای مشتری و استفاده از صورتحساب مواد، MRP تقاضا را به مواد اولیه و اجزای خاص تقسیم می کند.
• موجودی مواد را بررسی میکند. در صورت نیاز به مناطق دقیق اختصاص می دهد.
• برنامه های تولید، زمان و نیروی کار برای تکمیل ساخت محاسبه‌می‌شود و یک جدول زمانی ایجاد می شود.
• روند را زیر نظر دارد. MRP به طور خودکار به مدیران در مورد تاخیرها هشدار می دهد و حتی برنامه های احتمالی را برای رعایت مهلت های ساخت پیشنهاد می کند.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

تاریخچه MRP :

برنامه‌ریزی نیازمندی‌های مواد نخستین سیستم یکپارچه فناوری اطلاعات (IT) بود که هدف آن بهبود بهره‌وری برای کسب‌وکارها با استفاده از رایانه و فناوری نرم‌افزار بود.
اولین سیستم‌های MRP مدیریت موجودی در دهه‌های 1940 و 1950 با استفاده از رایانه‌های اصلی برای برون‌یابی اطلاعات از صورتحساب مواد برای یک محصول نهایی خاص به یک برنامه تولید و خرید، تکامل یافتند. سیستم‌های MRP گسترش یافتند تا حلقه‌های بازخورد اطلاعاتی را در بر گیرندو مدیران تولید بتوانند در صورت نیاز، ورودی‌های سیستم را تغییر داده و به‌روزرسانی کنند.
نسل بعدی MRP، برنامه ریزی منابع تولید (MRP II)، همچنین جنبه های بازاریابی، مالی، حسابداری، مهندسی و منابع انسانی را در فرآیند برنامه ریزی گنجانده است. مفهومی که در MRP گسترش می‌یابد، برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) است که در دهه 1990 توسعه یافت، که از فناوری رایانه برای پیوند بخش‌های مختلف عملکردی در کل یک شرکت تجاری استفاده می‌کند.

 

 

مزایا و معایب MRP :

طرفداران

– مواد و اجزاء در صورت نیاز در دسترس هستند
– به حداقل رساندن سطح موجودی و هزینه های مرتبط
– کاهش زمان تحویل مشتری
– افزایش راندمان تولید
– افزایش بهره وری نیروی کار

 

منتقدان

– اتکای شدید به دقت داده های ورودی
– هزینه زیاد پیاده سازی
– عدم انعطاف در برنامه تولید
– تمایل به نگهداری موجودی بیش از حد نیاز

MRP و ERP :

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) مدل توسعه یافته سیستم های MRP است. در حالی که MRP یک سیستم برنامه ریزی و کنترل برای منابع در یک شرکت است، ERP یک راه حل جامع برای نیازهای شرکت ارائه می دهد. همچنین شامل عملکردهای پیشرفته در زمینه های مالی، روابط با مشتری و مدیریت سفارشات فروش می شود.
MRP می تواند یک برنامه کاربردی مستقل یا بخشی از یک ERP باشد، به زبانی دیگر یک راه حل واحد که تمام نیازهای کسب و کار را برطرف کند ارائه می دهد ، نه فقط زمان بندی منابع. هر گونه افزونگی اطلاعات را کاهش می دهد و عناصری مانند امنیت در سطح کاربر را افزایش می دهد.

مزایای سیستم ERP شامل افزایش کارایی، اطلاعات یکپارچه، گزارش های سفارشی و خدمات با کیفیت بالاتر به مشتریان است.

3 ورودی اصلی برای MRP چیست؟

سه ورودی اساسی یک سیستم MRP شامل برنامه تولید اصلی (MPS)، پرونده وضعیت موجودی (ISF) و صورتحساب مواد (BOM) است.

MRP چگونه به یک مجموعه سود ایجاد می کند؟

MRP تضمین می کند که مواد و اجزا در صورت نیاز در دسترس هستند، موجودی بهینه سازی می شود، کارایی تولید بهبود می یابد و رضایت مشتری افزایش می یابد.

خروجی های یک سیستم MRP چیست؟

با استفاده از ورودی های مورد نیاز، MRP محاسبه می کند که چه موادی مورد نیاز است. چه مقدار برای تکمیل ساخت مورد نیاز است و دقیقا چه زمانی مواد در فرآیند ساخت مورد نیاز است.

این سیستم به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا از روش تولید به‌موقع استفاده کنند و تولید را بر اساس در دسترس بودن مواد برنامه‌ریزی کنند. این امر به کسب‌وکارها کمک می کند تا بتوانند مواد را به طور موثر در فرآیند تولید جابه‌جا کنند.

درانتها :

برنامه ریزی نیازهای مواد (MRP) یک سیستم مدیریت یکپارچه موجودی و عرضه مبتنی بر نرم افزار است که شرکت ها از آن برای تخمین مقادیر مواد خام و برنامه ریزی تولید استفاده می کنند. MRP با وارد کردن اطلاعاتی مانند برنامه زمانبندی اصلی تولید، پرونده وضعیت موجودی و صورتحساب مواد (BOM)، مواد مورد نیاز، مقدار مورد نیاز و زمان مورد نیاز آنها را در فرآیند تولید محاسبه می کند.

 

کلام آخر

شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.

همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ارائه سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + یک =