مقالات

سرقفلی چیست؟

سرقفلی چیست؟

سرقفلی چیست؟

سرقفلی یک دارایی نامشهود است که با خرید یک شرکت توسط شرکت دیگر مرتبط است. به طور خاص، سرقفلی در شرایطی ثبت می‌شود که در آن قیمت خرید بالاتر از مجموع ارزش منصفانه همه دارایی‌های جامد قابل مشاهده و دارایی‌های نامشهود خریداری‌شده در فرآیند تحصیل و بدهی‌های پذیرفته‌شده در فرآیند باشد. ارزش نام تجاری یک شرکت، پایگاه مشتری مستحکم، روابط خوب با مشتری، روابط خوب با کارکنان، و هر گونه پتنت یا فناوری اختصاصی نمونه هایی از حسن نیت است.

سرقفلی چیست؟

معنی حسن نیت در حسابداری

سرقفلی زمانی ایجاد می شود که یک شرکت کل تجارت دیگری را خریداری کند. مقدار سرقفلی هزینه خرید کسب و کار منهای ارزش بازار منصفانه دارایی های مشهود، دارایی های نامشهود قابل شناسایی و بدهی های به دست آمده در خرید است.

نحوه محاسبه سرقفلی

برای محاسبه سرقفلی، باید قیمت خرید یک شرکت را گرفته و ارزش بازار منصفانه دارایی ها و بدهی های قابل شناسایی را کم کنیم.

 

انواع سرقفلی دو نوع متمایز وجود دارد

خریداری شده: سرقفلی خریداری شده تفاوت بین ارزش پرداخت شده برای یک واحد تجاری به عنوان تداوم فعالیت و مجموع دارایی های آن منهای مجموع بدهی های آن است که هر اقلام آن جداگانه شناسایی و ارزش گذاری شده است.

ذاتی:  ارزش کسب و کار مازاد بر ارزش منصفانه خالص دارایی های قابل تفکیک آن است. از آن به عنوان سرقفلی ایجاد شده در داخل یاد می شود و در یک دوره زمانی به دلیل شهرت خوب یک تجارت ایجاد می شود. همچنین می‌توان آن را سرقفلی خود تولید شده یا غیرخریدی نامید.

برای مثال، فرض کنید در حال فروش یک محصول برجسته یا ارائه خدمات عالی به طور مداوم هستید. در این صورت احتمال افزایش سرقفلی زیاد است.

درمان حسابداری سرقفلی

پنج نوع رفتار حسابداری سرقفلی در زمان پذیرش شریک جدید وجود دارد:

 • وقتی مقدار سرقفلی نقداً آورده شود و در دفاتر ثبت نشود.
 • وقتی شریک جدید سهم خود را از سرقفلی نقدی آورده و در تجارت باقی می ماند.
 • وقتی شریک جدید سهم خود را از سرقفلی نقدی نیاورد.
 • زمانی که حسن نیت از قبل در کتاب ها وجود داشته باشد.
 • زمانی که سرقفلی به ارزش کامل آن افزایش یابد.
 • مثال حسن نیت

به بیان ساده، شرکتی به نام دارایی های ABC منهای بدهی ها 10 کرور روپیه است و شرکتی دیگر شرکت ABC را به مبلغ 15 کرور روپیه خریداری می کند، ارزش حق بیمه پس از خرید 5 کرور روپیه است. این 5 کرور روپیه به عنوان سرقفلی در ترازنامه خریدار لحاظ خواهد شد. همچنین زمانی ثبت می شود که قیمت خرید شرکت هدف بالاتر از بدهی فرض شده باشد.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

عوامل زیر بر سرقفلی تأثیر دارند که عبارتند از

محل کسب و کار : کسب و کاری که در یک مکان مناسب واقع شده باشد، نسبت به کسب و کاری که در یک مکان دورافتاده واقع شده است، شانس بیشتری برای سرقفلی بالاتر خواهد داشت.

کیفیت کالاها و خدمات : کسب‌وکاری که کیفیت بالاتری از کالاها و خدمات ارائه می‌کند، نسبت به رقبایی که کالاها و خدمات پایین‌تری ارائه می‌کنند، شانس زیادی برای کسب سرقفلی بیشتری دارد.

کارایی مدیریت : یک مدیریت کارآمد منجر به افزایش سود کسب و کار می شود که باعث افزایش حسن نیت کسب و کار می شود.

ریسک کسب‌وکار : کسب‌وکاری که ریسک کمتری دارد، شانس بیشتری برای ایجاد سرقفلی نسبت به یک کسب‌وکار با ریسک بالا دارد.

ماهیت کسب و کار: به معنای نوع محصولاتی است که کسب و کار با آن سروکار دارد، سطح رقابت در بازار، تقاضا برای محصولات و مقررات مؤثر بر کسب و کار. کسب و کاری که در همه این زمینه ها نتیجه مطلوبی داشته باشد، حسن نیت بیشتری خواهد داشت.

قراردادهای مساعد : اگر شرکتی به قراردادهای مطلوب برای فروش محصولات دسترسی داشته باشد، از سرقفلی بالاتری برخوردار خواهد شد.

دارا بودن علامت تجاری و ثبت اختراع : شرکت هایی که دارای اختراعات و علائم تجاری هستند در بازار از انحصار برخوردار می شوند که این امر به افزایش حسن نیت شرکت کمک می کند.

سرمایه

شرکتی که بازده سرمایه گذاری بالاتری همراه با سرمایه کمتر داشته باشد، از نظر خریداران سودآورتر و دارای سرقفلی بیشتر تلقی می شود.

 • نیاز به ارزش گذاری سرقفلی
 • تفاوت در نسبت تقسیم سود (PSR) در بین شرکای موجود
 • پذیرش شریک جدید
 • بازنشستگی شریک
 • فوت شریک زندگی
 • انحلال یک شرکت که شامل فروش تجارت به عنوان یک شرکت تجاری است
 • ادغام شرکت های مشارکتی
 • روشهای ارزیابی سرقفلی

روش های مهم ارزش گذاری

 •  سود متوسط
 •  سود فوق العاده
 •  حروف بزرگ

ماهیت حسن نیت چیست؟

دارایی نامشهودی است که وجود فیزیکی ندارد. دارایی ساختگی نیست. می توان آن را با فروش خود کسب و کار فروخت.

چرا “سرقفلی” یک “دارایی نامشهود” در نظر گرفته می شود اما یک “دارایی ساختگی” نیست؟

این یک دارایی نامشهود در نظر گرفته می شود زیرا نمی توان آن را دید یا لمس کرد. با این حال، این یک دارایی ساختگی نیست زیرا می توان آن را برای پول یا ارزش پول فروخت.

دو ویژگی حسن نیت را ذکر کنید؟

 1.  سرقفلی یک دارایی نامشهود است و نه یک دارایی موهوم.
 2.  سرقفلی امکان کسب یک سود فوق العاده را فراهم می کند.

هر دو عامل مؤثر بر حسن نیت یک شرکت مشارکتی را نام ببرید؟

 1.  موقعیت مطلوب کسب و کار
 2. کارایی مدیریت

هر دو روش برای ارزیابی سرقفلی را نام ببرید؟

 •   روش سود متوسط
 • روش سود فوق العاده

 

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.

همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + نه =