مقالات

حسابداری اموال و دارایی ثابت

حسابداری اموال و دارایی ثابت

حسابداری دارایی ثابت چیست؟

همانطور که تجارت شما به رشد خود ادامه می دهد، باید رشد موجودی، فروش، خدمات و فرآیند تولید آن را دنبال کنید. استفاده از صفحات گسترده دستی برای نیازهای تیم و حسابداری خود کافی نیست. ممکن است مجبور شوید روش کنترل موجودی خود را به روز کنید که شامل خرید نرم افزار جدیدی است که تیم شما می تواند آموزش دهد و با آن سازگار شود – اینجا جایی است که حسابداری دارایی ثابت وارد می شود.

دارایی ثابت چیست؟

برای درک فرآیند حسابداری خود، ابتدا باید بدانید که دارایی ثابت چیست و چه تفاوتی با سایر اقلام موجود در انبار شما دارد. دارایی ثابت که به عنوان دارایی سرمایه نیز شناخته می شود، یک قطعه ملموس از دارایی، کارخانه یا تجهیزات (PP&E) است که شما مالک یا مدیریت می کنید با این انتظار که به طور مستمر به ایجاد درآمد کمک کند. یک دارایی زمانی ثابت می شود که کالایی باشد که کسب و کار شما در سال آینده آن را مصرف نمی کند، نمی فروشد یا به پول نقد تبدیل نمی کند. دارایی های ثابت با دارایی های جاری متفاوت است که به صورت نقدی هستند یا قرار است ظرف 12 ماه آینده به وجه نقد تبدیل شوند.

دارایی های ثابت نیز با موجودی شما متفاوت است، زیرا قرار است موجودی در بازه زمانی کوتاهی مصرف شود. موجودی را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

حسابداری اموال و دارایی ثابت

 • مواد خام
 • کالاهای تمام شده برای فروش
 • کالاها و خدمات در حال انجام است
 • تجهیزات عملیاتی، تعمیر و نگهداری

از آنجایی که موجودی شما شامل تمام کالاهای نهایی شما و همچنین موادی است که برای ساخت آنها نیاز دارید، دارایی های ثابت همان چیزی است که برای ایجاد، نگهداری و ارسال آن کالاهای نهایی استفاده می کنید.

انواع دارایی های ثابت

کسب و کارها در چند نوع دارایی ثابت سرمایه گذاری می کنند. چند نمونه عبارتند از:

 • ساختمان ها و تأسیسات
 • تجهیزات و نرم افزارهای کامپیوتری
 • مبلمان و وسایل
 • دستگاه
 • وسایل نقلیه

معمولاً هنگام خرید دارایی های ثابت هزینه های اضافی درگیر می شود. شرکت های فرعی یا شرکت های شخص ثالث، به عنوان افزایش قابل توجهی در دارایی های شما عمل می کنند. برای مثال، هزینه‌های سرمایه‌گذاری شده برای خرید یا توسعه نرم‌افزار، و همچنین تبدیل داده‌های قدیمی، آموزش و نگهداری باید در هزینه‌های کلی شما لحاظ شود.

آشنایی با حسابداری اموال و دارایی ثابت

حسابداری دارایی های ثابت ثبت دقیق سوابق مالی کسب و کار شما در مورد دارایی های سرمایه ای شما است. این چرخه عمر دارایی را در پنج مرحله مختلف شرح می دهد. پس از خرید اولیه، چرخه عمر هر دارایی ثابت حداقل شامل سه مرحله از پنج مرحله زیر است:

 1. تملک: دارایی ثابت جدید در دفاتر ثبت می شود.
 2. استهلاک: ارزش دارایی شما به صورت دوره ای کاهش می یابد که در یک روش خاص محاسبه می شود.
 3. تجدید ارزیابی: ارزیابی برای ثبت ارزش فعلی بازار منصفانه.
 4. نقص: همچنین به عنوان نوشتن یادداشت شناخته می شود، این به عنوان کاهش ثبت شده در ارزش به دلیل رویدادها یا شرایط عمل می کند.
 5. دفع: فروش، اسقاط یا شکل دیگری از دفع یک دارایی در پایان عمر مفید آن.

ممیزی ها نیز در بررسی های دقیق سوابق حسابداری شرکت شما پس از بسته شدن دفاتر سال مالی گنجانده شده است. چه داخلی و چه خارجی، اینجاست که ممکن است متوجه ناسازگاری یا تفاوت بین یادداشت های خود و وضعیت واقعی دارایی های خود شوید. این همچنین شفافیت دارایی‌ها و دفاتر حسابداری شما را افزایش می‌دهد، اگر بیشتر از حد انتظار ضرر می‌کنید.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

روش های استهلاک

استهلاک بخشی جدایی ناپذیر از حسابداری شماست و نشان می دهد که ارزش دارایی های ثابت شما با افزایش سن چگونه کاهش می یابد. روش های مختلفی برای محاسبه استهلاک استفاده می شود. چهار روش رایج عبارتند از:

تراز مضاعف کاهشی:

استهلاک شتابان که در آن هزینه در چند سال اول بیشتر و سپس کمتر می شود و شما را قادر می سازد از تجهیزاتی استفاده کنید که ممکن است با افزایش سن از رده خارج شوند.

خط مستقیم:

مقدار مساوی استهلاک هر سال اعمال می شود.

واحدهای تولید:

یک هزینه استهلاک متغیر سالانه بر اساس بازده تولید شده، که به کسب و کار اجازه می دهد با خروجی واقعی هزینه استهلاکی که متحمل می شود مطابقت داشته باشد.

بسته به نوع دارایی و طول عمر آن، روش های مختلفی برای به دست آوردن بهترین نتایج وجود دارد. انتخاب روش استهلاک مناسب تنها چیزی نیست که تعیین کننده میزان موفقیت شما در پایان سال مالی است.

نکاتی در مورد بهبود حسابداری اموال و دارایی ثابت

با درک اصول حسابداری دارایی های ثابت، چند چیز وجود دارد که می توانید در استراتژی خود پیاده سازی کنید تا مطمئن شوید که درآمد خود را به حداکثر می رسانید.

یک آستانه برای سرمایه گذاری تعیین کنید.

 هنگامی که برای اولین بار یک کالا را خریداری می کنید و تصمیم گیرندگان شما به طور دقیق مقدار ثابتی را برای سرمایه گذاری تعیین می کنند، اطمینان حاصل می کنید که دفاتر حسابداری شما به طور یکنواخت سازگار است و به شما و تیم شما کمک می کند.

ارزیابی مجدد عمر تجهیزات 

تخمین صحیح مدت زمانی که می توانید از دارایی های ثابت خود برای هدف اصلی خود استفاده کنید، در دراز مدت به کسب و کار شما کمک زیادی می کند. از آنجایی که دفاتر حسابداری و استهلاک شما به برآوردهای دقیق عمر متکی است، مهم است که در صورت لزوم مجدداً ارزیابی کنید زیرا ممکن است در طول زمان تغییر کند.

دارایی های خود را تگ کنید

 ردیابی و برچسب گذاری دارایی های خود در طول زندگی ضروری است زیرا عوامل مختلف می تواند بر ارزش آنها تأثیر بگذارد. برچسب گذاری به ردیابی اقلام شما در طول مراحل چرخه عمر آنها و همچنین جلوگیری از سرقت، حذف جابجایی نادرست و بررسی آمارهای مالی کمک می کند.

بینش خودکار با نرم افزار حسابداری دارایی ثابت. 

با خودکار کردن فعالیت‌های دستی‌تان برای کمک به ردیابی داده‌هایتان با نرم‌افزار حسابداری دارایی ثابت، به فرآیندهای شما سهولت می‌بخشد. حفاظت از رمز عبور همچنین به ارائه دسترسی فقط به کسانی که نیاز دارند و برای آن آموزش دیده اند کمک می کند.

برای داشتن بهترین شانس برای حفظ شفافیت در طول چرخه عمر، به روز رسانی ذینفعان لازم در مورد مسائل بالقوه تعمیر و نگهداری، و توجه به وضعیت دارایی های خود در هر زمان معین، بسیار مهم است که تیم شما نرم افزار حسابداری دارایی ثابت مناسب را در اختیار داشته باشد.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − چهار =