مقالات

انواع گزارش سود و زیان

انواع گزارش سود و زیان

صورت سود و زیان یا صورت عملیات، یک گزارش مالی است که خلاصه ای از درآمدها، هزینه ها، و سود/زیان یک شرکت را در یک دوره زمانی معین ارائه می کند. گزارش سود وزیان توانایی یک شرکت برای تولید فروش، مدیریت هزینه ها و ایجاد سود را نشان می دهد. بر اساس اصول حسابداری که شامل شناسایی درآمد، تطبیق و اقلام تعهدی است، تهیه شده است که آن را از صورت جریان نقدی متفاوت می کند.

ساختار صورت سود و زیان:

صورت سود و زیان یک شرکت در یک دوره زمانی، معمولاً یک ماه، سه ماهه یا سال مالی به تصویر کشیده می شود.
دسته بندی های اصلی که در گزارش سود و زیان یافت می شوند عبارتند از:
– درآمد (یا فروش) درآمد حاصل از فروش محصولات یا خدمات شماست
– بهای تمام شده کالای فروخته شده (یا بهای تمام شده فروش) هزینه های تحویل، بسته بندی و واحد را جمع می کند
– هزینه های فروش، عمومی و اداری
– بازاریابی و تبلیغات در این قسمت، هزینه های بازاریابی، تبلیغات، سفر و اجاره را اضافه می کنید.
– فناوری/تحقیق و توسعه
– هزینه بهره آنچه به عنوان بهره برای هر بدهی یا وام پرداخت می کنید در اینجا اضافه می شود
– مالیات این مبلغ کل مالیاتی است که شما می پردازید
– درآمد خالص هنگامی که تمام هزینه‌ها، بهره‌ها و مالیات‌های خود را کسر کردید، به درآمد خالص خود برای سال یا دوره خواهید رسید.

انواع مختلف صورت سود و زیان :

چگونه از سلامت کسب و کار خود مطلع شوید؟ از طریق صورت سود و زیان. به شما و دیگران مقدار پولی که به دست می آورید و هزینه هایی که متحمل می شوید را نشان می دهد. به عبارت دیگر، آیا کسب و کار شما سودآور است یا خیر.
صورت سود و زیان یکی از استانداردترین و قابل درک ترین تجزیه و تحلیل هایی است که نشان می دهد کسب و کار شما در کجا ممکن است فرصت هایی داشته باشد و در کجا ممکن است با مشکل مواجه شوید.

 

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

هدف از گزارش سود و زیان :

در تمام بحث‌های مربوط به ارزش‌گذاری، سرمایه‌گذاری خطرپذیر، مقیاس‌بندی و مخاطبان هدف، به راحتی می‌توان سودآوری یک استارت‌آپ یا کسب‌وکار را به دست آورد. صورت سود و زیان، در هسته خود، به شما نشان می دهد که آیا کسب و کار شما سود داشته است یا ضرر.
آنچه در اینجا مهم است این است که گزارش سود و زیان برای یک دوره مشخص، مانند یک ماه، سه ماهه یا سال مالی است. صورت سود و زیان به شما کمک می کند:

  • راه هایی را برای به حداکثر رساندن سود خود کشف کنید
  • مناطقی را که می توانید هزینه ها را کاهش دهید، شناسایی کنید
  • عملکرد کسب و کار خود را در برابر روندهای صنعت تجزیه و تحلیل کنید
  • حاشیه سود و حاشیه عملیاتی خود را از جمله موارد دیگر محاسبه کنید

انواع مختلف صورت سود و زیان:

– صورت‌حساب درآمد تک‌مرحله‌ای:

یک صورت‌حساب ساده‌شده است که درآمد، هزینه‌ها و درآمد خالص یک کسب‌وکار را نشان می‌دهد.

– صورت سود و زیان چند مرحله ای:

چنین صورت حسابی درآمد را به دو بخش عملیاتی و غیرعملیاتی تفکیک می کند. در حقیقت یک دید دقیق تری از سلامت عملیاتی کسب و کار می دهد.

– صورت سود و زیان مقایسه ای:

اگر نیاز دارید درآمد خالص خود را برای دوره های مختلف مقایسه کنید، آنچه نیاز دارید یک صورت درآمد مقایسه ای است. این عملکرد مالی کسب و کار شما را در یک دوره زمانی نشان می دهد.

– صورت درآمد تجزیه و تحلیل اندازه رایج:

به جای اینکه صرفاً به عنوان اعداد مشاهده شود، بخش های مختلف را به صورت درصد نشان می دهد. به این ترتیب می توانید عملکرد کسب و کار خود را در یک دوره زمانی با روندهای صنعت مقایسه کنید.

– صورت سود و زیان واریانس:

به شما کمک می کند تا تفاوت بین اعداد واقعی و بودجه را مشاهده کنید. به عنوان مثال، می توانید سود واقعی و سود بودجه را مقایسه کنید.

– صورت سود و زیان تقسیم‌بندی شده:

عملکرد یک کسب‌وکار را به بخش‌هایی مانند شرکت‌های تابعه یا بخش‌ها تقسیم می‌کند تا بیانیه شفاف و معتبر باشد.

– صورت سود و زیان مبتنی بر راننده:

این گزارش عملکرد محرک های کلیدی یک کسب و کار را ثبت می کند.

– صورت سود و زیان ترکیبی:

یک نمایش دقیق از چندین آیتم است که شامل عملکرد و واریانس در چندین بازه زمانی و ترکیبی از معیارهای مالی و غیر مالی است.

گزارش سود و زیان به شناخت ترکیب صورت سود و زیان و انواع مختلف آن کمک می کند. این نه تنها عملکرد مالی کسب و کار شما را نشان می دهد، بلکه آن را برای مقامات، سرمایه گذاران بالقوه، موسسات مالی و رسانه ها نیز شفاف می کند.

 

کلام آخر

شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.

همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − نه =