زنجیره تامین, مقالات, نرم افزار انبارداری

انبارداری هوشمند

انبارداری هوشمند

انبارداری هوشمند

انبارداری هوشمند یکی از مهمترین دغدغه های صنایع گوناگون است.

بررسی روند انجام شده توسط یک کالا در کارخانه به صورت دستی، سالیانه هزینه ها و خرابی های بسیاری ایجاد می کند.
هدف ما در این مقاله، بررسی سیستم انبارداری هوشمند، ویژگی ها و محیط یک انبار مکانیزه و آشنایی هرچه بیشتر با این شیوه نوین انبارداری است.

انبارداری هوشمند چیست؟

در گذشته نه چندان دور همه امور مربوط به انبار محصولات، توسط نیروی انسانی و به صورت دستی انجام می شود.

اما به مرور با افزایش میزان تولیدات و توسعه روز افزون فعالیت های صنایع، عملاً شیوه دستی پاسخگوی نیاز بنگاه های اقتصادی وجود ندارد و نیاز به روشی نوین جهت پردازش انبارداری به شدت احساس می شود.

واحدهای اقتصادی به دنبال روشی جایگزین جهت تسریع فرآیند انبارداری و همچنین افزایش دقت در کنترل کالاهای خود بودند و
در واقع مقدمه ای برای ذخیره سازی هوشمند یا ایجاد یک سیستم انبارداری هوشمند جهت کنترل محصولات بودند.

سیستم هوشمند انبارداری، به عنوان نقطه عطفی در این صنعت ایجاد شد. با سیستم انبارداری پیشرفته با ردگیری کالاها توسط شماره مختصر به محصول، چرخه ورود و خروج کالا را با دقت و سرعت بالا کنترل کنید.

 

انبارداری هوشمند

این شماره از لحظه ورود به انبار تا زمان خروج آن، بصورت عملیاتی کاملاً هوشمند و خودکار ردیابی می شود.در یک سیستم هوشمند انبارداری فناوری پیشرفته است که درآن کالاها و قطعات دریافت می شود، بر اساس مشخصات شناسایی و سپس بر اساس ترتیبی خاص به محل مورد نظر به صورت خودکار حمل می شوند.

در حالت ایده آل، تمام این فرآیند به شکل کاملاً خودکار و البته با درصد خطایی بسیار اندک می شود.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

هوشمندسازی انبارداری

RFID یا به عبارتی شناسایی رادیویی، روشی نوین جهت حفظ کالا و کنترل ورود و خروج آن می باشد.در انبارهای مکانیزه بر پایه این سیستم، روی کلیه کالاهای ورودی به انبار، تگ RFID چسبنده می شود.

سپس با نصب باز خوان و یا همان Reader در بخش ورودی و خروجی انبار توسط اطلاعات کالارد و بدل شده و به این ترتیب کلیه اطلاعات مربوط به محصولات ثبت خواهد شد.قابل ذکر است این روند با سرعت و دقت بسیار بالا صورت می گیرد.

فناوری RFID، با کنترل ورودی و خروجی انبارها، پایدار و به شکل خودکار، فرآیند زمان بر انبارگردانی را به پروسه ای کوتاه می کند.
اما از این سیستم نوین، استفاده از بیشماری نیز برای واحدهای اقتصادی در برخواهد داشت

انبارداری هوشمند مبتنی بر RFID

عدم نیاز به نزدیک بودن ودریافت اطلاعات تگ های مختلف به صورت هم زمان عدم امکان تغییر و یا جعل نمودن اطلاعات وارد شده است. از جمله مزایای آن عبارت است از:

 • بالا بودن میزان امنیت و جلوگیری از خروج بدون مجوز کالا از انبار
 • بالا رفتن امکان دسترسی به داده ها و کنترل دقیق مکان کالا
 • رد و بدل نمودن میزان افزایش نسبت به اطلاعات مربوط به بارکددار
 • بالا رفتن دقت و سرعت در برچسب عملیات ردیابی کالا از ورود و خروج
 • کاهش نیاز به نیروی انسانی و به تبع آن کم شدن خطاهای ناشی از انبارداری سنتی و ورود دستی اطلاعات
 • انبارگردانی در کوتاهترین زمان ممکن
 • نظارت دقیق بر کالاهای دارای تاریخ مصرف و کنترل نمودن تاریخ انقضا جهت جلوگیری از خراب شدن کالا
 • انجام مراحل ثبت و ردیابی کالا بدون نیاز به داشتن دید مستقیم به روی کالا

استفاده از انبارداری هوشمند

با وجود انبارهای اقتصادی هوشمند به عنوان روشی نوین، درصد بالایی از واحد با استفاده از شیوه های انبارداری سنتی خود را پیش می برند.

این شیوه سنتی بدون استفاده از نرم افزار و با استفاده از ثبت دستی در دفاتر انجام می شود.

استفاده از این روش بسیاری از مشکلات را در پی خواهد داشت که در زیر به چند مورد از این موارد اشاره می کند:

 • درصد بالای خطا و میزان دقت پایین کالا در عملیات ردیابی
 • زمان بر روی شیوه های سنتی انبارداری و مصرف زیاد کاغذ برای ثبت اطلاعات
 • امنیت پایین و امکان خروج بدون مجوز از انبار
 • عدم دسترسی آسان به کالاهای موجود در انبار
 • عدم امکان نظارت دقیق بر روی. کالاهای تاریخ دار و امکان خراب شدن آن ها در نتیجه آن چیزی که از مقایسه دو شیوه سنتی و هوشمند انبارداری به نمای پیداست،
 • کاهش چشمگیر ماشین های هوشمند در سیستم انبارداری و روند روند ردیابی کالاهای می باشد که نتیجه آن چیزی نمی تواند جز سودآوری بیشتر واحد باشد.

این امر می تواند دلیل قانع کننده ای برای جایگزینی انبارداری هوشمند به جای روش های سنتی باشد.

انبارداری هوشمند

انبارهای هوشمند، سیستم های موجود هستند که در آنها بخشی یا تمام فرآیندهای موجود به صورت خودکار انجام می شود. فناوری های بهم پیوسته با هم کار می کنند تا عملیات را به سمت بهره وری و سودمندی افزایش دهند.

انبارهای هوشمند برای اتصال هر فرآیند از هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IOT) استفاده می کنند. این کمک می کند تا وظایف به صورت خودکار انجام شود، اطلاعات را تفسیر کرده و داده ها را به سمت تجزیه و تحلیل تجزیه و تحلیل کند.

انبارهای هوشمند فرآیندهای ذخیره سازی، انبارکردن، موجودی، برچسب گذاری و بسته بندی را ساده می کنند.

انبارداری اولین گام از زنجیره حمل و نقل و تدارکات است. اگر بتوانید با استفاده از فناوری هوشمند، این عملیات را ابتدا بهینه کنید، می توانید بقیه مراحل حمل و نقل مانند بارگیری، ترابری و تحویل را ساده کنید.

مزایا

نیاز به کار دستی را کاهش دهد خطاهای انسانی را به حداقل می رساندو عدم دقت را می دهد که دید و شفافیت پروسه موجودی کالا را بادقت افزایش می دهد، تحلیل و تحلیل، گزارش دهی و ایجاد توسعه را می دهد.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *