مقالات

اصول انبارداری

اصول انبارداری

اصول انبارداری

اصول انبارداری، انبار یک شرکت یکی از مهم ترین اجزای زنجیره تامین محسوب می شود. هزاران کالا دقیقاً در فضای مناسب ذخیره می‌شوند، داده‌های بی‌شماری از یک سیستم به سیستم دیگر جریان می‌یابد و محصولات باید در زمان مناسب به مکان مناسب برسند.

بالاترین شفافیت از طریق نوآوری های انبار

از یک طرف، انبار خود شرکت باید در اوج عملکرد کار کند و به کوتاه ترین زمان ممکن برای کالا دست یابد. از سوی دیگر، هزینه ها و تلاش ها باید کم نگه داشته شوند. بنابراین شفافیت بالایی باید به طور مداوم تضمین شود. امروزه صفحات گسترده اکسل سنتی دیگر کافی نیستند.

در عوض، سیستم های مدیریت انبار نوآورانه و فرآیندهای خودکار راه‌حل آینده‌نگرتری را ارائه می‌دهند، که با آن می‌توان به راحتی تمامی نیازهای انبار را برآورده کرد. از طریق فناوری پیشرفته و درجه شفافیت بالا، به عنوان مثال، می توان به تمام کالاها/داده های ذخیره شده به طور متمرکز در یک مکان دسترسی داشت، عکاسی و اندازه گیری مواد را می توان به صورت مکانیکی انجام داد و به روز رسانی از انبارها را می توان انجام داد. به طور خودکار برای مشتریان و شرکای تجاری ارسال می شود. این نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه ها و تلاش می شود، بلکه کارایی انبار را نیز بهینه می کند.

 

اصول انبارداری

 ایمنی و اعتبار داده های انبار شما

علاوه بر شفافیت بالا در انبار خود، ایمنی و اعتبار داده های شما نیز نقش اساسی دارد. اگر داده ها از بین بروند یا الزامات کیفی خاصی را برآورده نکنند، عواقب ناخواسته ای مانند از دست دادن کالا یا مشکلات هزینه می تواند به سرعت ایجاد شود. . این شامل، برای مثال، نرخ گردش انبار، میانگین سطح موجودی یا درجه استفاده از فضای انبار است. علاوه بر این، اقدامات امنیتی مناسب مانند سیستم های ضد ویروس و پشتیبان گیری می تواند تضمین کند که هیچ داده ای از بین نمی رود یا افراد غیرمجاز به آن دسترسی پیدا می کنند.اصول انبارداری

بهینه سازی صحیح فرآیند

در یک انبار چپ یا راست وجود ندارد، فرآیندهای مشخصی وجود دارد که باید بهینه شوند. کارکنان، سیستم ها و تجهیزات مورد استفاده باید برای دستیابی به حداکثر کارایی به طور ایده آل هماهنگ باشند. حتی کوچکترین تغییرات در زنجیره تامین خود می تواند تاثیر زیادی بر انبار داشته باشد. بر این اساس، فرآیندها باید به طور مستمر بررسی و در صورت لزوم بهینه سازی شوند. به این ترتیب تاخیر کمتری وجود دارد و می توان از فضای موجود به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

 

 پرسنل ذخیره سازی آموزش دیده و حرفه ای

کارمندان انبار وظایف بسیار متنوعی دارند و قلب شرکت هستند. به عنوان مثال، آنها از جریان یکپارچه جابجایی کالا مراقبت می کنند، بارگیری و تخلیه را مدیریت می کنند و فرآیندهای انبار را بهینه می کنند. اینها شامل سطح بالایی از انعطاف پذیری، علاقه به نرم افزارهای فناوری اطلاعات و فناوری انبار و همچنین استعداد سازمانی است. اگر این مهارت ها وجود نداشته باشد، ازدحام انبار، خرابی یا در بدترین حالت، حتی حوادث در محل کار ممکن است رخ دهد.

تجهیزات مناسب در انبار

علاوه بر پرسنل حرفه ای و آموزش دیده، دسترسی و استفاده صحیح از تجهیزات انبار نیز نقش تعیین کننده ای در موفقیت شما در حمل و نقل داخلی دارد.

به عنوان مثال، لیفتراک ها به بخشی ضروری از انبارهای امروزی تبدیل شده اند. آنها به راحتی می توانند بارهای سنگین را از A به B منتقل کنند، اما تفاوت های قابل توجهی بین مدل های مختلف از نظر ارتفاع بالابری، ظرفیت بار و قیمت وجود دارد. دقیقاً این عوامل باید قبل از خرید تجهیزات گران قیمت برنامه ریزی شوند تا بعداً از آنها به طور مؤثر استفاده شود.

 هدف تسهیلات را تعیین کنید

نوشتن این اهداف حیاتی است تا همه طرف های مرتبط از نتیجه مورد انتظار آگاه باشند – به خصوص زمانی که مسائل مربوط به زمان، بودجه یا منابع در طول پروژه، ذینفعان را وسوسه می کند تا اهداف عملیاتی یا طراحی را به خطر بیاندازند.

  • چرا وجود خواهد داشت؟
  • به چه بازاری خدمات می دهد؟
  • آیا بخشی از یک شبکه است؟
  • چه نوع کالاهایی ذخیره خواهند شد؟
  • عمر پیش‌بینی‌شده تسهیلات چقدراست؟
  • آیا این یک سایت میدان سبز خواهد بود یا یک تأسیسات موجود؟

 حمل و نقل مواد

یک قانون ساده که گویای همه چیز است: کار دستی محصولات را به حداقل برسانید – در حالت ایده آل بیش از 3-5 لمس در زمانی که کالاها در انبار هستند. متأسفانه، من شاهد عملیات هایی بوده ام که بین هشت تا ده بار کالاها را جابجا می کنند. محدودیت های شدید طراحی یا ساختمان اغلب ریشه چنین موقعیت هایی است. اما نتیجه در این اصل مشهود است: «لمس بیشتر، هزینه بیشتر». یادداشت بردار!

کاهش جابجایی یکی از اهداف اولیه بهینه‌سازی چیدمان انبار است. زیرا حتی با طراحی خوب تأسیسات انبار، می‌تواند.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

 

  اصول انبارداری سه گانه

اکثریت قریب به اتفاق انبارهایی که امروزه می بینیم بر اساس  طراحی سه گانه هستند – به عبارت دیگر، به سه منطقه تقسیم می شوند:

  • محصولی با حرکت سریع
  • محصولی با حرکت متوسط
  • محصول آهسته حرکت می کند
 کنترل موجودی

کنترل موجودی در مورد داشتن مقدار مناسب موجودی برای پاسخگویی به  تقاضای مشتری است. ما باید جابجایی محصولات را ردیابی کنیم زیرا این فرآیند فیزیکی در انبار را هدایت می کند. مهم است که به فروش و همچنین حجم کالاهایی که در حال حرکت هستند نگاه کنید.

نرم افزار مدیریت انبار

بسیار مهم است که شما یک سیستم مدیریتی برای کمک به کارهای روزانه داشته باشید، به ویژه با افزایش پیچیدگی. شما می توانید پول زیادی را برای  سیستم مدیریت انبار خرج کنید ، اما برخی از سیستم ها نیز هستند که هزینه زیادی ندارند.

 

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =