مقالات

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون عبارت است از ایجاد و به کارگیری فناوری هایی برای تولید و ارائه کالاها و خدمات با حداقل دخالت انسان. پیاده‌سازی فناوری‌ها، تکنیک‌ها و فرآیندهای اتوماسیون، کارایی، قابلیت اطمینان و/یا سرعت بسیاری از وظایفی را که قبلاً توسط انسان انجام می‌شد، بهبود می‌بخشد.

 

اتوماسیون در تعدادی از زمینه ها مانند تولید، حمل و نقل، تاسیسات، دفاع، تأسیسات، عملیات و اخیراً فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا از اتوماسیون استفاده کنیم؟

معمولاً از اتوماسیون برای به حداقل رساندن نیروی کار یا جایگزینی انسان در بدترین یا تکراری ترین کارها استفاده می شود. اتوماسیون تقریباً در تمام قسمت‌های عمودی و سوله‌ها وجود دارد، اگرچه در تولید، خدمات شهری، حمل‌ونقل و امنیت رایج‌تر است.

 

به عنوان مثال، بیشتر کارخانه های تولیدی از برخی فرآیندهای خودکار در قالب خطوط مونتاژ روباتیک استفاده می کنند. نیروی انسانی فقط برای تعریف فرآیندها و نظارت بر آنها مورد نیاز است، در حالی که مونتاژ اجزای مختلف به ماشین‌ها واگذار می‌شود که به طور خودکار مواد خام را به کالای نهایی تبدیل می‌کنند.

 

در حوزه فناوری، تأثیر اتوماسیون هم در لایه نرم افزار/سخت افزار و هم در لایه ماشین به سرعت در حال افزایش است. پیاده‌سازی فناوری‌های جدید هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) در حال حاضر تکامل این حوزه را سر به فلک کشیده است.

نمونه هایی از اتوماسیون

در حوزه فناوری اطلاعات، یک اسکریپت نرم‌افزاری می‌تواند یک محصول نرم‌افزاری را آزمایش کرده و یک گزارش تهیه کند. همچنین ابزارهای نرم افزاری مختلفی در بازار موجود است که می تواند کد یک برنامه را تولید کند. کاربران فقط نیاز به پیکربندی ابزار و تعریف فرآیند دارند.

هوش تجاری پیشرفته در برنامه ها یکی دیگر از اشکال جدید اتوماسیون با کیفیت بالا است. در سایر صنایع، اتوماسیون بهره وری را در دهه های گذشته بسیار بهبود بخشیده است و باعث صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه ها شده است.

 

از ساده ترین تا پیچیده ترین کاربرد، اتوماسیون به اشکال مختلف در زندگی روزمره ما وجود دارد. نمونه‌های رایج عبارتند از ترموستات‌های خانگی کنترل کننده دیگ‌ها، اولین تابلوهای خودکار تلفن، سیستم‌های ناوبری الکترونیکی یا پیشرفته‌ترین الگوریتم‌های پشت خودروهای خودران.

 

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

 

اتوماسیون خانگی

از ترکیبی از فن‌آوری‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری استفاده می‌کند که کنترل و مدیریت بر لوازم و دستگاه‌های داخل خانه را امکان‌پذیر می‌سازد.

 

اتوماسیون شبکه

فرآیند خودکارسازی پیکربندی، مدیریت و عملیات یک شبکه کامپیوتری.

 

اتوماسیون اداری

شامل استفاده از رایانه و نرم افزار برای دیجیتالی کردن، ذخیره سازی، پردازش و برقراری ارتباط بیشتر وظایف و فرآیندهای معمول در یک دفتر استاندارد است.

 

تست خودکار وب سایت

پارامترهای تست وب سایت را برای تغییرات پیکربندی که در مرحله توسعه رخ می دهد ساده و استاندارد می کند.

 

اتوماسیون مرکز داده

این امکان را فراهم می کند که بخش عمده ای از عملیات مرکز داده توسط برنامه های نرم افزاری انجام شود. شامل عملیات سیستم خودکار است که به عنوان عملیات خاموش کردن چراغ نیز شناخته می شود.

 

تست اتوماسیون

کد نرم افزار از طریق تست تضمین کیفیت (QA) به طور خودکار توسط اسکریپت ها و سایر ابزارهای اتوماسیون انجام می شود.

 

اتوماسیون و از دست دادن شغل

اتوماسیون اطمینان حاصل می کند که از تکنیک ها به طور موثر در ارائه محصولات و خدمات استفاده می شود. با این حال، ذاتاً باعث می شود که بسیاری از کارگران (به ویژه افراد غیر ماهر) غیر ضروری شوند و در نهایت آواره شوند.

 

اتوماسیون قطعاً اثرات منفی قابل توجهی بر اشتغال و دستمزد برای همه مشاغلی خواهد داشت که به آموزش یا مهارت خاصی نیاز ندارند. با این حال، بسیاری از این کارمندان می توانند به راحتی در مشاغل جدید بازآموزی شوند و تأثیر این فناوری بر جامعه ما به اندازه ای انقلابی است که فرصت های جدیدی را برای همه ایجاد می کند.

 

بر اساس گزارش توسعه جهانی بانک جهانی در سال 2019، اثرات مثبت اقتصادی از نظر صنایع جدید و مشاغل موجود بسیار بیشتر از اثرات منفی است، اما بیکاری تکنولوژیکی مبتنی بر اتوماسیون هنوز جای نگرانی دارد.

 

با وجود پیشرفت در اتوماسیون، برخی مداخلات دستی همیشه توصیه می شود، حتی اگر ابزار بتواند بیشتر وظایف را انجام دهد. متخصصان اتوماسیون درگیر در ایجاد، کاربرد و نظارت بر چنین فناوری هایی تقاضای زیادی دارند.

چرا حرفه اتوماسیون اینقدر مهم است؟

به تلفن همراه و رایانه ای که هر روز برای انجام کار خود استفاده می کنید فکر کنید. به ماشینی که می‌روید تا سرکار ببرید . افراد با استعداد برای طراحی، ساخت، بهبود و نگهداری این فرآیندها، این پیشرفت های تکنولوژیکی هرگز رخ نمی داد و نوآوری های آینده غیرممکن بود. بدون متخصصان اتوماسیون، جهان و آینده ما بسیار متفاوت خواهد بود.

 

 

 

اتوماسیون شامل بسیاری از عناصر حیاتی، سیستم ها و عملکردهای شغلی است.

اتوماسیون تقریباً برای تمام صنایع مزایایی را فراهم می کند
  •  تولید ، شامل مواد غذایی و دارویی، شیمیایی و نفت، خمیر و کاغذ
  •  حمل و نقل ، از جمله خودرو، هوافضا، و راه آهن
  •  آب و برق ، از جمله آب و فاضلاب، نفت و گاز، برق و مخابرات
  •  دفاع
  •  عملیات تاسیسات ، از جمله امنیت، کنترل محیطی، مدیریت انرژی، ایمنی، و سایر اتوماسیون ساختمان
  • و  بسیاری دیگر

 

 

متخصصان اتوماسیون نقش مهمی در محافظت از ما در برابر حملات سایبری ایفا می کنند و خواهند داشت. بهبود کیفیت زندگی ما؛ و اطمینان از قابلیت اطمینان، کارایی، ایمنی، بهبود مستمر و رقابت پذیری سیستم های برق، سیستم های حمل و نقل، عملیات تولیدی و صنعت به عنوان یک کل. بدون این افراد نمی توانیم به آینده پیش برویم.

 

 

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + یازده =