مالی, مقالات, نرم افزار حسابداری

10 نوع برتر از مدل های مالی

10 نوع برتر از مدل های مالی

10 نوع برتر از مدل های مالی

انواع مختلفی از مدل های مالی وجود دارد. در این راهنما، ده مدل برتر مورد استفاده در امور مالی شرکت ها توسط متخصصان مدل سازی مالی را تشریح خواهیم کرد.

در اینجا لیستی از ده نوع رایج ترین مدل های مالی آورده شده است:

 •  سه بیانیه
 • جریان نقدی با تخفیف (DCF).
 •  ادغام (M&A)
 • عرضه اولیه عمومی (IPO).
 •  خرید اهرمی (LBO).
 • مجموع مدل قطعات
 •  تثبیت
 •  بودجه
 •  پیش بینی
 •  قیمت گذاری گزینه
 • نکات برجسته کلیدی

ده مدل رایج مالی توسط بانکداران سرمایه گذاری، تحلیلگران پژوهشی، متخصصان سهام خصوصی و سایر متخصصان مالی شرکت ها استفاده می شود.

شما می توانید بسیاری از قالب های از پیش ساخته شده ما را دانلود کنید تا توانایی های مدل سازی مالی خود را ارتقا دهید.

کلید توانایی مدل سازی موثر، داشتن الگوهای خوب و درک کامل از حسابداری و امور مالی شرکت است.

10 نوع برتر از مدل های مالی

نمونه هایی از مدل های مالی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از انواع مدل های مالی و انجام تجزیه و تحلیل مالی دقیق، ما توضیحات مفصلی را با اسکرین شات های مربوطه در زیر ارائه کرده ایم. کلید توانایی مدل سازی موثر، داشتن الگوهای خوب و درک کامل از امور مالی شرکت است، همانطور  که در دوره های ما پوشش داده شده است.

1. مدل سه بیانیه

مدل سه بیانیه  ابتدایی ترین راه اندازی برای مدل سازی مالی است. همانطور که از نام آن پیداست، این سه صورت (صورت درآمد، ترازنامه و جریان نقدی) همگی به صورت پویا با فرمول های موجود در اکسل مرتبط هستند. هدف این است که آن را تنظیم کنیم تا همه حساب ها به هم متصل شوند و مجموعه ای از مفروضات بتوانند تغییرات را در کل مدل ایجاد کنند. مهم است که بدانید  چگونه سه صورت‌های مالی را به هم مرتبط کنید ، که به پایه محکمی از مهارت‌های حسابداری، مالی و اکسل نیاز دارد. اصول را در  دوره های آنلاین مدل سازی مالی ما بیاموزید .

در اینجا یک اسکرین شات از بخش ترازنامه یک مدل برگه کاری سه بیانیه آمده است. هر یک از بخش های دیگر را می توان به راحتی بزرگ یا منقبض کرد تا بخش هایی از مدل را به طور مستقل مشاهده کرد. به وبینار رایگان ما در مورد نحوه ساخت یک مدل سه عبارتی مراجعه کنید.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

 

2. جریان نقدی با تخفیف (DCF)

مدل  DCF بر اساس مدل سه بیانیه ای برای ارزش گذاری یک شرکت بر اساس ارزش فعلی خالص (NPV) جریان نقدی آتی کسب و کار است. مدل DCF جریان‌های نقدی را از مدل سه صورته می‌گیرد، برخی از تنظیمات را در صورت لزوم انجام می‌دهد و سپس از تابع XNPV  در اکسل برای کاهش جریان‌های نقدی به امروز با میانگین موزون هزینه سرمایه شرکت ( WACC ) استفاده می‌کند.

این نوع مدل‌های مالی در  تحقیقات سهام  و سایر حوزه‌های بازار سرمایه استفاده می‌شوند.

در اینجا یک اسکرین شات از بخش جریان های نقدی تنزیل در مدل DCF آمده است. در این بخش، جریان های نقدی محاسبه شده در بالا توسط WACC محاسبه شده تنزیل می شود. راهنمای ما  در مورد مدل های DCF را ببینید .

3. مدل ادغام (M&A)

مدل M&A مدل پیشرفته‌تری است که برای ارزیابی افزایش/رقیق شدن پیش‌فرض یک ادغام یا اکتساب استفاده می‌شود. معمولاً برای هر شرکت از یک مدل برگه استفاده می شود، که در آن ادغام شرکت A + شرکت B = شرکت ادغام شده. سطح پیچیدگی می تواند بسیار متفاوت باشد. این مدل بیشتر در  بانکداری سرمایه گذاری  و/یا  توسعه شرکتی استفاده می شود .

در اینجا نمونه ای از یک  مدل M&A  که برای ارزیابی تأثیر یک اکتساب استفاده می شود، آورده شده است. مدل M&A نوع پیشرفته‌تری از مدل مالی است، زیرا نیاز به انجام تنظیمات برای ایجاد ترازنامه پایانی Pro Forma، ترکیب  هم‌افزایی  و شرایط  معامله ، و مدل‌سازی  افزایش/رقت ، و همچنین انجام تحلیل حساسیت و تعیین تاثیر مورد انتظار بر ارزش گذاری

4. مدل عرضه اولیه عمومی (IPO)

بانکداران سرمایه‌گذاری و متخصصان توسعه شرکت‌ها نیز مدل‌های IPO را در اکسل می‌سازند تا برای کسب‌وکارشان قبل از عرضه عمومی ارزش‌گذاری کنند. این مدل ها شامل بررسی  تجزیه و تحلیل شرکت قابل مقایسه  در ارتباط با این فرض است که سرمایه گذاران چقدر مایل به پرداخت برای شرکت مورد نظر هستند. ارزش گذاری در یک مدل IPO شامل “تخفیف IPO” برای اطمینان از معاملات خوب سهام در بازار ثانویه است.

5. مدل خرید اهرمی (LBO)

یک  معامله خرید اهرمی معمولاً نیازمند مدل‌سازی برنامه‌های بدهی  پیچیده   است و شکل پیشرفته‌ای از مدل‌سازی مالی است. LBO اغلب یکی از دقیق‌ترین و چالش‌برانگیزترین مدل‌های مالی است، زیرا بسیاری از لایه‌های تامین مالی مراجع دایره‌ای ایجاد می‌کنند و به جریان‌های نقدی نیاز دارند. این نوع مدل ها در خارج از سرمایه گذاری خصوصی  یا بانکداری سرمایه گذاری چندان رایج نیستند.

در اینجا نمونه ای از مدل LBO آورده شده است. همانطور که در زیر می بینید، معاملات LBO نیاز به نوع خاصی از مدل مالی دارد که به شدت بر ساختار سرمایه و اهرم شرکت برای افزایش بازده سهام متمرکز است. درباره تراکنش های LBO  و  مدل های LBO بیشتر بیاموزید.

6. مجموع مدل قطعات

این نوع مدل با گرفتن چندین مدل DCF و جمع آنها با هم ساخته می شود. در مرحله بعد، هر مؤلفه اضافی کسب و کار که ممکن است برای تجزیه و تحلیل DCF مناسب نباشد (به عنوان مثال،  اوراق بهادار قابل فروش ، که بر اساس بازار ارزش گذاری می شوند) به ارزش کسب و کار اضافه می شود. بنابراین، برای مثال، ارزش واحد تجاری A، واحد تجاری B، و سرمایه گذاری های C، منهای بدهی های D را جمع آوری می کنید تا به ارزش خالص دارایی شرکت برسید.

7. مدل تثبیت

این نوع مدل شامل چندین واحد تجاری است که به یک مدل واحد اضافه شده اند. به طور معمول، هر واحد تجاری دارای برگه مخصوص به خود است، با یک برگه ادغام که به سادگی سایر واحدهای تجاری را خلاصه می کند. این شبیه به تمرین مجموع قطعات است که در آن بخش A و بخش B با هم جمع می شوند و یک کاربرگ جدید و تلفیقی ایجاد می شود. الگوی مدل تلفیق رایگان CFI را بررسی کنید .

8. مدل بودجه

این برای مدل سازی امور مالی برای متخصصان  برنامه ریزی و تحلیل مالی (FP&A) برای جمع آوری بودجه برای سال آینده استفاده می شود. مدل‌های بودجه معمولاً براساس ارقام ماهانه یا فصلی طراحی می‌شوند و به شدت بر صورت سود و زیان تمرکز می‌کنند.

9. مدل پیش بینی

این نوع همچنین در برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل مالی (FP&A) برای ایجاد یک پیش بینی در مقایسه با مدل بودجه استفاده می شود. گاهی اوقات مدل های بودجه و پیش بینی یک کتاب کار ترکیبی هستند و گاهی اوقات کاملاً مجزا هستند.

10. مدل قیمت گذاری گزینه

دو نوع اصلی از مدل‌های قیمت‌گذاری گزینه درخت دوجمله‌ای و بلک شولز هستند. این مدل‌ها صرفاً بر اساس فرمول‌های ریاضی هستند تا معیارهای ذهنی و بنابراین، کم و بیش یک ماشین‌حساب ساده هستند که در اکسل تعبیه شده‌اند.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.

همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *