نرم افزار ERP

نرم افزار ERP یا به به عبارتی (Enterprise Resource Planning  یا همان ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی به صورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید.

نرم افزار ERP

در عمل مفهوم اصلی نرم افزار ERP به معنای مدیریت برنامه ریزی چهار منبع اصلی هرسازمان (نیروی انسانی – ماشین آلات و ابزارها – مواد اولیه و پول) میباشد که اصطلاحا به 4M مشهور هستند. در اصطلاح نرم افزار ERP یک نرم افزاری است که بتواند حوزه های مدیریت فروش، مدیریت تأمین، مدیریت تولید، مدیریت کیفیت، مدیریت انبار، مدیریت لجستیک، مدیریت نگهداری و تعمیرات، مدیریت پروژه، مدیریت مالی، مدیریت قیمت تمام شده و مدیریت منابع انسانی را بصورت کاملا یکپارچه تحت پوشش فرآیندی خود قرار دهد.

مفهوم انحصاری و تفکیکی هر واژه از کلمه نرم افزار ERP به شرح زیر است.

Enterprise

Enterprise بودن، یعنی باید به صورت کاملا یکپارچه کلیه فرایندها و داده‌های چند شرکت را در قالب یک هولدینگ (که حتی ممکن است برخی از شرکت‌ها در موقعیتهای جغرافیایی مختلف دیگر باشند) پشتیبانی نماید لذا باید بتواند زبان‌های مختلف، ارزهای مختلف، تقویم و… پوشش دهد البته امروزه تحت وب بودن نرم افزارهای ERP جزو اولین خواسته ها و نیازهای سازمانها و هلدینگها میباشد که بتوانند بصورت کاملا متمرکز دفاتر و شرکتهای تابعه خود را بهم متصل کنند.

Resource

Resource یعنی منبع و مفهوم آن در نرم افزار ERP به این شکل است که نرم افزار باید از لحاظ فرآیندی پوشش دهنده همه منابع سازمان باشد.

Planning

Planning یعنی برنامه ریزی و مفهوم آن به این شکل است که باید از لحاظ پوشش فرآیندی بتوان برنامه ریزی منابع یک سازمان را انجام داد که شامل برنامه ریزی منابع انسانی (جذب، حفظ و ارتقا) ، برنامه ریزی مواد، برنامه ریزی تولید، برنامه ریزی منابع مالی (بودجه) ، برنامه ریزی فروش و … میباشد

نرم افزار ERP

اصولا هر نرم افزاری که بتواند حداقل دو واحد و دو فرآیند مختلف یک سازمان را بصورت معنادار یکپارچه کند قاعدتا در زمره نرم افزارهای ERP نام میگیرد ولی در نظر عامه زمانی یک سیستم را میتوان نرم افزار ERP نام داد که همه فرآیندهای موجود یک سازمان را بصورت معنی دار و یکپارچه به یکدیگر متصل کند. اگر در یک سازمان از ورود تکراری و چندباره اطلاعات جلوگیری شود و در ادامه اطلاعات ورودی واحدهای مختلف بصورت کنترل شده و کانالیزه شده در اختیار واحدهای دیگر قرار گیرد تاثیر کاملا بسزایی در استفاده بهینه از اطلاعات خواهد داشت که این موضوع یکی از مهمترین وظایف یک نرم افزار ERP میباشد.

مدیریت منابع سازمان – ERP

یکی از مهمترین دغدغه های مدیران در انتخاب یک نرم افزار ERP این است که آیا از نرم افزارهای خارجی باید استفاده کرد یا میتوان به نرم افزارهای داخلی هم به همان میزان اعتماد داشت. پاسخ این سوال با کمی تامل اعتماد به نرم افزارهای ایرانی است. چراکه نرم افزارهای موجود خارجی علاوه بر هزینه چندبرابری نسبت به نرم افزار ERP ایرانی با امکانات مشابه تاثیر چندانی در بهبود فرآیندهای شرکتهای داخلی ندارد و اصولا بر پایه رفتارهای سازمانی و بومی ایرانی طراحی نشده اند ولی امروزه نرم افزارهای ایرانی با بالارفتن سطح استفاده از نرم افزار و در دسترس بودن اینترنت پرسرعت در سطح کشور دچار رشد کاملا چشمگیری بودند و خوشبختانه در زمان انتخاب نرم افزار گزینه های متعددی در دسترس میباشد.

نرم افزار ERP محصول شرکت “راهکارهای نرم افزاری پارسان” بعنوان یکی از بهترین انتخابهای موجود در بازار داخلی با سالها تجربه در زمینه تولید نرم افزار های تحت وب جزو اولین شرکتهای تولیدکننده نرم افزار مالی، اداری و بازرگانی تحت وب در خدمت صنعت نرم افزار کشور میباشد و این افتخار را دارد که در بالاترین سطح توانایی فنی پاسخگوی نیاز مشتریان خود باشد.

برای آموزش و مشاوره رایگان همین الان فرم زیر رو پر کن!

درخواست دمو