نرم افزار خزانه داری (دریافت و پرداخت) تحت وب پارسان

 نرم افزار دریافت و پرداخت تحت وب پارسان تمامی رویدادهای مرتبط با خزانه داری مانند دریافت و پرداخت انواع موجودی نقدی (صندوق، بانک، تنخواه) اسناد تجاری (چک) و اسناد تضمینی (حسن انجام کار، اعتبار اسنادی، پیش پرداخت و پرداخت، چک) از طریق فرم های مخصوص و مجزا بطور کامل پوشش داده شده است و می توان با استفاده از قابلیت هایی همچون مغایرت بانکی چندحالته، کارتابل درخواست وجه، پوشش ساختار شعبه، مدیریت تنخواه گردان و همچنین ده گزارش تخصصی به طور کامل نیازهای شرکت های کوچک، متوسط و هلدینگی را پوشش داد.

10 ویژگی پرکاربرد نرم‌افزار خزانه داری

ابتدا به انواع عمومی ترین رویدادهای مرتبط با خزانه داری و یا همان دریافت و پرداخت میپردازیم که به ۳ بخش عمده انواع موجودی نقدی، انواع اسناد تجاری و انواع اسناد تضمینی تقسیم میشوند. نرم افزار خزانه داری پارسان علاوه بر این که رویدادهای مرتبط با انواع موجودی نقد: صندوق، بانک و تنخواه گردان، انواع اسناد تجاری: چک و انواع اسناد تضمینی : ضمانت حسن انجام کار، اعتبار اسنادی، پیش پرداخت، چک تضمینی و غیره را پوشش داده است، برای چک وضعیت های ثبت جدید، اعلام وصول، در جریان وصول، برگشت چک، عودت چک، خرج چک، چک تضمینی و باطل کردن چک و برای اسناد تضمینی متنوع و متفاوت وضعیت های ثبت جدید، تمدید، تقلیل، افزایش یافته و باطل شده را در نظر گرفته شده و عملیات رهگیری ، عملیات رد گیری ، عملیات مرور چک و اسناد تضمینی به راحتی قابل انجام است.

یکی از ویژگی های خاص و پر کاربرد نرم افزار تحت وب خزانه داری پارسان آن است که اطلاعات مرتبط با دریافت و پرداخت را به طور کامل، به موقع و مفید دراختیار استفاده کنندگان قرارداده و نیاز های اطلاعاتی ایشان را مرتفع میسازد. لیست این ۱۰ گزارش دراین قسمت آورده شده است که به شرح زیر می باشد:

 • گزارش وجوه روزانه و نقدینگی و مشاهده ریز جزئیات
 • گزارش چک های درحال سررسید و سر رسید
 • گزارش اسناد تضمینی درحال سررسید و سررسید شده
 • گزارش ماتریسی مرور دریافت و پرداخت
 • گزارش جامع چک ها
 • گزارش تلفیقی انواع موجودی نقد و  چک
 • گزارش اقلام پاس شده و گزارش مغایرت بانکی
 • گزارش سریع چک بر حسب اعلام وضعیت از طریق فرم هر عملیات مرتبط با چک
 • گزارش سریع اسناد تضمینی برحسب اعلام وضعیت از طریق فرم هر عملیات مرتبط با اسناد تضمینی
 • گزارش سوابق اطلاعات خزانه داری، گردش اسناد خزانه داری، طرف حساب و تغییرات ایجاد شده توسط استفاده کنندگان

در ابتدا باید به این موضوع اشاره شود که تمام فرم های ورود اطلاعات و انجام عملیات مرتبط با دریافت و پرداخت نقدی، دریافت و ارائه چک، دریافت و ارائه اسناد تضمینی به خوبی از هم تفکیک شده است و از آنجایی که نرم افزار خزانه داری پارسان در بستر وب طراحی شده به راحتی میتوان همزمان چند عملیات خزانه داری را باهم انجام داد. یکی از ویژگی های ممتاز نرم افزار تحت وب دریافت و پرداخت پارسان آن است که در ورود مشخصات بدهکار و بستانکار در فرم سند خزانه داری میتوان چند حساب و طرف حساب را تعریف کرد که از ایجاد اسناد خزانه داری متعدد و کاهش خطا در ورود اطلاعات جلوگیری میکند. همچنین قابلیت های دیگری همچون: استفاده از سطوح تفصیلی شناور و نامحدود در سند خزانه داری، اختصاص شماره فیش ۱۸ رقمی، درج تنظیمات اتوماتیک برای شرح سند خزانه داری، بارگذاری اکسل سند، انجام عملیات ارزی و امکان جستجوی پیشرفته براساس فیلترها و پارامترهای متفاوت از ویژگی های است که علاوه بر کاهش زمان ایجاد سند خزانه داری کار را تا حد زیادی تسهیل کرده است

نرم افزار پارسان به طور کلی یک نرم افزار مدیریت منابع سازمان میباشد که در حال حاضر از ۳۵ زیر سیستم از جمله نرم افزار خزانه داری تشکیل شده است. یکی از اصلی ترین مواردی که در طراحی و پیاده سازی نرم افزار پارسان از ابتدا به آن توجه شده است، شناخت زیر سیستم های مرتبط و روابط بین آنها بوده که منجر به آن شده است تا حداکثر یکپارچگی بین زیر سیستمها ایجاد و درنهایت امکان توسعه نیز وجود داشته باشد. در حال حاضر نرم افزار دریافت و پرداخت پارسان با سایر زیر سیستم های حوزه منابع مالی، انسانی، زنجیره تامین کالا به طور کامل و در لحظه در ارتباط است.

برای آن که بتوان دقت را در رسیدگی به رویدادهای نقدی و غیر نقدی خزانه داری افزایش داد هشدارهای هوشمندی تعریف شده است که از طریق خود نرم افزار، سامانه های پیامکی، ایمیل و شبکه های مجازی به استفاده کننده اطلاع داده میشود. هشدارهای هوشمند تخصصی برای کنترل موجودی، هشدار هوشمند در دریافت اسناد تضمینی تکراری و چک های برگشتی (لیست سیاه اسناد تجاری و تضمینی) و هشدار هوشمند تخصصی برای تاریخ سررسید اسناد تجاری و اسناد تضمینی از مهم ترین هشدارهای پیاده سازی شده است.

یکی از ویژگی هایی جالب نرم افزار تحت وب خزانه داری این است که در شرکت های کوچک، متوسط، بزرگ و بسیار بزرگ پیاده سازی شده است و در حال حاضر نزدیک به ۱۵۰۰ کاربر اختصاصی در سرتاسر ایران از نرم افزار خزانه داری پارسان استفاده میکنند.لازم به ذکر است شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران با بیش از ۱۵۰۰۰ کاربر از این نرم افزار استفاده میکند

در نرم افزار تحت وب خزانه داری پارسان علاوه برآنکه نیازهای عادی واحد خزانه داری به طور کامل پوشش داده است، قابلیت هایی از جمله :پوشش کامل عملیات درخواست وجه از جمله ایجاد، پیگیری، تایید و رد از طریق کارتابل درخواست وجه، صدور سند تجمیعی براساس انواع اسناد تجاری، اسناد تضمینی و اسناد دریافت و پرداخت نقدی، پوشش عملیات دریافت و پرداخت از طریق اینترنت بانک، همراه بانک، دستگاه کارت خوان و عابر بانک، مشاهده سوابق گردش اسناد دریافت و پرداخت و یکپارچگی فاکتور یا سند خزانه داری و حسابداری در نظر گرفته شده است که میتواند رضایتمندی استفاده کنندگان را به دنبال داشته باشد. برای آشنایی با تمام قابلیت های نرم افزار دریافت و پرداخت پارسان در پایین همین صفحه لیست کاملی قرارداده شده است.

علاوه بر آن که در تعریف ساختار سازمانی هیچ محدودیتی در ایجاد فروشگاه، شعب و شرکت های زیر مجموعه وجود ندارد بلکه به راحتی میتوان تمامی عملیات مرتبط با رویدادهای نقدی و غیر نقدی مرتبط با خزانه داری را به طور همزمان برای انواع شرکت های زیر مجموعه انجام داد. با توجه به ساختار سازمانی ایجاد شده، نقش های تعریف شده و حقوق دسترسی اعمال شده میتوان مدیریت مناسبی بر تمامی امور دریافت و پرداخت داشت

توسعه پذیری، سفارش سازی و به روز بودن ۳ مؤلفه ای است که میتوان برای نرم افزار تحت وب پارسان در نظر گرفت. بطور کلی اگر نیاز خاصی در فرآیندهای خزانه داری یک سازمان یا شرکت وجود داشته باشد ابتدا توسط متخصصان شرکت پارسان تحلیل میشود و در صورت پیاده سازی بلافاصله در دستورکار قرار میگیرد. اما بسیاری از تغییراتی که در نرم افزار پارسان صورت میگیرد بر اساس تغییرات ایجاد شده در قوانین و استانداردها میباشد که سعی میشود در حداقل زمان این تغییر ایجاد شود تا بتوان شرکت ها را با فضای کسب وکار ایران بیشتر همسو و همگام کرد. در حال حاضر تغییرات زیادی در قوانین اسناد تجاری رخ داده است که سعی شده است تا حد ممکن برای این تغییرات یک راهکار جامع در قالب نرم افزار تحت وب خزانه داری پارسان ارایه داد.

ایجاد مغایرت بین حساب های بانکی و دفاتر شرکت یکی از اتفاقات ناگزیر و البته ناخوشایندی ای است که ممکن است هر روزه صورت بگیرد. اما برای این که بتوان در حداقل زمان ممکن و به راحتی اقلام باز را شناسایی کرد و نسبت به رفع مغایرت اقدام کرد باید حتما از ابزار قدرتمندی استفاده کرد. در نرم افزار تحت وب دریافت پرداخت پارسان قابلیت هایی همچون تعریف ملاک برای انجام مغایرت گیری مانند تاریخ، مبلغ، شماره چک، شماره فیش، شرح و دستور پرداختی، انجام عملیات مغایرت گیری به صورت اتوماتیک و دستی به صورت مجزا و تجمیعی شرکت اصلی و شرکت های فرعی یا شعب، امکان انجام عملیات مغایرت گیری در سطوح تفصیلی مختلف، ایجاد تطبیق اتوماتیک و دستی اقلام به صورت انتخابی در مغایرت بانکی، ایجاد تنظیمات داینامیک برای فایل اکسل مغایرت گیری و گزارش اقلام پاس شده و گزارش مغایرت بانکی کمک میکند علاوه بر افزایش سرعت مغایرت گیری این روند تسهیل شود

فرآیند کار در نرم افزار خزانه داری  پارسان

در حال  حاضر در نرم افزار تحت وب خزانه داری پارسان به صورت جامع و متمرکز تمامی عملیات دریافت و پرداخت از جمله مجموعه دریافت و پرداخت نقدی، چک و انواع اسناد تضمینی در نظرگرفته شده است. لازم به ذکر است که برای هرکدام از موارد یاد شده وضعیت هایی از جمله (عودت، خرج، وصول، تمدید، تقلیل) در نظر گرفته شده است. نیازهایی از جمله ارتباط در لحظه و برخط نرم افزار های خزانه داری، حسابداری، خرید و فروش و حقوق دستمزد، استفاده از دو فرم جداگانه دریافت و پرداخت برای عملیات چک و انواع اسناد تضمینی، عدم محدودیت در ورود تعداد مشخصات بدهکار و بستانکار محدودیتی وجود ندارد (چند به چند بودن بدهکار بستانکار) دسترسی به تمام سطوح تفصیلی و جستجوی پیشرفته بر اساس پارامترهای مختلف در نظر گرفته شده است. اما برای آن که بتوان ادعا کرد که یک نرم افزار می تواند تمامی نیازهای مرتبط با رویدادهای مالی و به خصوص فرآیندهای مرتبط با  خزانه داری و دریافت پرداخت را پوشش دهد، باید رویدادهایی مانند درخواست وجه (ایجاد، پیگیری، تایید و رد)، مغایرت های بانکی، رهگیری و مرور اسناد تجاری و تضمینی، ساختار گزارش گیری نیز که عملا مکمل  فرآیندهای اصلی موجود خزانه داری می باشند درنظر گرفت. بطور کلی در نرم افزار کاملا تحت وب خزانه داری پارسان عملیات درخواست وجه از طریق کارتابل، مغایرت بانکی دستی و اتوماتیک براساس شکل ترازنامه و سودزیانی، رهگیری و مرور اسناد از طریق گزارش سریع هر فرم خزانه داری و ساختار گزارش گیری علاوه بر شکل ماتریسی به طور خطی و یکطرفه طراحی شده است.

لیست قابلیت های نرم افزار خزانه داری 

 • امکان انجام عملیات مغایرت گیری در سطوح تفصیلی مختلف
 • ایجاد تطبیق اتوماتیک و دستی اقلام به صورت انتخابی در مغایرت بانکی
 • بارگذاری اکسل سند در خزانه داری
 • امکان در نظر گرفتن شرح مشابه برای ردیف بدهکار و بستانکار سند خزانه داری
 • ایجاد ارتباط کدینگ حساب ها در تعریف حساب های هر شعبه
 • پوشش کامل عملیات درخواست وجه از جمله ایجاد، پیگیری، تایید و رد از طریق کارتابل درخواست وجه
 • انجام عملیات ارزی در صدور سند خزانه داری
 • یکپارچگی کامل اسناد تجاری و اسناد تضمینی
 • صدور سند تجمیعی براساس انواع اسناد تجاری، اسناد تضمینی و اسناد دریافت و پرداخت نقدی
 • استفاده از سطوح تفصیلی شناور و نامحدود در سند خزانه داری
 • یکپارچگی صدور سند خزانه داری و درخواست وجه
 • استفاده از شرح سر برگ به صورت اتوماتیک
 • امکان صدور سند دستی برای عودت اسناد تضمینی
 • استفاده از سر فصل های بانک، تنخواه گردان، صندوق و یا حساب معین خاص برای دریافت و پرداخت نقدی
 • پوشش عملیات دریافت و پرداخت از طریق اینترنت بانک، همراه بانک، دستگاه کارت خوان و عابر بانک
 • ایجاد، نظارت، کنترل و مدیریت دریافت پرداخت های فروشگاه، شعبه و شرکت های زیر مجموعه 
 • صدور اسناد اتوماتیک 
 • مشاهده سوابق گردش اسناد دریافت و پرداخت
 • امکان جستجوی پیشرفته براساس فیلترها و پارامترهای متفاوت در تمامی عملیات خزانه داری
 • استفاده از سطوح تفصیلی شناور و نامحدود در سند خزانه داری
 • یکپارچگی صدور سند خزانه داری و درخواست وجه
 • استفاده از شرح سر برگ به صورت اتوماتیک
 • امکان صدور سند دستی برای عودت اسناد تضمینی
 • استفاده از سر فصل های بانک، تنخواه گردان، صندوق و یا حساب معین خاص برای دریافت و پرداخت نقدی
 • پوشش عملیات دریافت و پرداخت از طریق اینترنت بانک، همراه بانک، دستگاه کارت خوان و عابر بانک
 • ایجاد، نظارت، کنترل و مدیریت دریافت پرداخت های فروشگاه، شعبه و شرکت های زیر مجموعه 
 • صدور اسناد اتوماتیک 
 • مشاهده سوابق گردش اسناد دریافت و پرداخت
 • امکان جستجوی پیشرفته براساس فیلترها و پارامترهای متفاوت در تمامی عملیات خزانه داری
 •  

ویژگی های موثر در کنترل عملیات

 • اختصاص حداقل موجودی برای حساب های بانکی
 • اختصاص حساب بانکی برای امور خاص و  مشخص کردن منابع و مصارف
 • اختصاص شناسه پرداخت و رد گیری برای شعبه ،  فروشگاه و شرکت های زیر مجموعه
 • تعریف و تنظیم کدینگ خاص حسابداری برای حساب های بانک، صندوق و تنخواه گردان
 • ارتباط بین دریافت پرداخت صورت گرفته با  فاکتورهای موجود برای تسویه و کنترل مبالغ
 • امکان دریافت دستور دریافت و پرداخت از طریق کارتابل درخواست اعتبار
 • پیوست اطلاعات مورد نیاز فیش دریافت و پرداخت
 • در نظر گرفتن سقف اعتبار بدهکاری و بستانکاری برای طرف حساب
 • هشدارهای هوشمند تخصصی برای کنترل موجودی
 • هشدار هوشمند در دریافت اسناد تضمینی تکراری و چک های برگشتی(لیست سیاه اسناد تجاری و تضمینی)
 • هشدار هوشمند تخصصی برای تاریخ سررسید اسناد تجاری و اسناد تضمینی

بخشی از گزارشات تحلیلی

 •  گزارش وجوه روزانه و نقدینگی و مشاهده ریز جزئیات هر حساب براساس فیلترهای واریز، برداشت، بدون سند، با سند، استفاده یا عدم استفاده از موجودی ابتدای دوره، واحدهای سازمانی زیر مجموعه(شعب یا شرکت فرعی)، حساب معین یا سطوح تفصیلی مختلف، نام بانک و شعبه 
 • گزارش چک های درحال سررسید و سر رسیده شده براساس فیلترهای شماره چک، شماره حساب، بازه زمانی تاریخ ترا کنش، نام بانک، نوع چک، شرح سند خزانه داری، نام طرف حساب بدهکار و بستانکار
 • گزارش اسناد تضمینی درحال سررسید و سررسید شده براساس بر اساس فیلترهای آخرین وضعیت، بازه شماره سند تضمینی، بازه تاریخ سررسید، بازه مبلغ، نوع سند تضمینی و نوع ضمانت نامه
 • گزارش ماتریسی مرور دریافت و پرداخت برای تمامی عملیات خزانه داری براساس حساب معین، سطوح تفصیلی، واحد سازمانی، نوع سند خزانه داری، بازه تاریخ ایجاد و سررسید، بازه مبلغ و طرف حساب
 • گزارش جامع چک ها  براساس فیلترهای برحسب آخرین وضعیت، نوع چک، بازه شماره چک، بازه شماره سند، بازه تاریخ سررسید و تاریخ ایجاد، بازه مبلغ و واحد سازمانی
 • گزارش تلفیقی انواع موجودی نقد و  چک 
 • گزارش اقلام پاس شده و گزارش مغایرت بانکی
 • گزارش سریع چک های اعلام وصول، در جریان وصول، برگشت چک، عودت چک، خرج چک، چک تضمینی و باطل کردن چک از طریق فرم عملیات چک
 • گزارش سریع اسناد تضمینی براساس عملیات تمدید، تقلیل، افزایش یافته و باطل شده از طریق فرم عملیات اسناد تضمینی
توضیحات بیشتر

قابلیت های موجود برای تنظیم اطلاعات پایه

 • پوشش کامل عملیات دریافت و پرداخت خزانه داری شامل :انواع موجودی نقدی، اسناد تجاری و اسناد تضمینی
 • عملیات رهگیری چک، عملیات رد گیری چک ، عملیات مرور چک و عملیات راس گیری چک
 • انجام عملیات تمدید، تقلیل، افزایش یافته و باطل شده در اسناد تضمینی
 • پوشش کامل انواع عملیات مرتبط با چک اعم از  اعلام وصول، در جریان وصول، برگشت چک، عودت چک، خرج چک، چک تضمینی و باطل کردن چک
 • مشخصات بدهکار و بستانکار چند به چند در عملیات دریافت و پرداخت ( انواع موجودی نقد، اسناد تجاری و اسناد تضمینی)
 • تعریف انواع بانک، شعبه، شماره حساب، چک و تنخواه گردان
 • درج شماره اختصاصی چک صیادی
 • اختصاص شماره فیش ۱۸ رقمی
 • تعریف و رد گیری انواع ضمانت از جمله حسن انجام کار، اعتبار اسنادی داخلی، شرکت در مناقصه، تعدپرداخل و پیش پرداخت
 • تعریف عوامل موثر در شرح سند خزانه داری
 • درج تنظیمات اتوماتیک برای شرح سند خزانه داری
 • تعریف ملاک برای انجام مغایرت گیری مانند تاریخ، مبلغ، شماره چک، شماره فیش، شرح و دستور پرداخت
 • ایجاد تنظیمات داینامیک برای فایل اکسل مغایرت گیری
 • انجام عملیات مغایرت گیری به صورت اتوماتیک و دستی به صورت مجزا و تجمیعی شرکت اصلی و شرکت های فرعی یا شعب
 • امکان انجام عملیات مغایرت گیری در سطوح تفصیلی مختلف
 • ایجاد تطبیق اتوماتیک و دستی اقلام به صورت انتخابی در مغایرت بانکی
 • بارگذاری اکسل سند در خزانه داری
 • امکان در نظر گرفتن شرح مشابه برای ردیف بدهکار و بستانکار سند خزانه داری
 • ایجاد ارتباط کدینگ حساب ها در تعریف حساب های هر شعبه
 • پوشش کامل عملیات درخواست وجه از جمله ایجاد، پیگیری، تایید و رد از طریق کارتابل درخواست وجه
 • انجام عملیات ارزی در صدور سند خزانه داری
 • یکپارچگی کامل اسناد تجاری و اسناد تضمینی
 • صدور سند تجمیعی براساس انواع اسناد تجاری، اسناد تضمینی و اسناد دریافت و پرداخت نقدی

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

سوالات متداول

علاوه برآن که می توان برای هر طرف حساب یا گروه طرف حساب اعتبار بدهکاری و بستانکاری تعریف کرد، میتوان تمامی سوابق مرتبط با خزانه داری اعم از نقدی و غیر نقدی را برای هر طرف حساب از نرم افزار مشاهده و استخراج کرد.

برای اسناد تجاری مانند چک وضعیت های ثبت جدید، اعلام وصول، در جریان وصول، برگشت چک، عودت چک، خرج چک، چک تضمینی و باطل کردن چک و همچنین برای اسناد تضمینی وضعیت های ثبت جدید، تمدید، تقلیل، افزایش یافته و باطل شده در نظر گرفته شده است و میتوان با توجه رویداد اتفاق افتاده هر وضعیت را تغییر داد.

امکان آنکه نرم افزار تحت وب خزانه داری پارسان را جداگانه خریداری کرد وجود دارد اما با توجه به آنکه این نرم افزار ارتباط مستقیم با نرم افزار کاملا تحت وب حسابداری پارسان دارد پیشنهاد می شود که این نرم افزارها با هم خریداری شوند.

در نرم افزار پارسان به طور کلی حقوق دسترسی به شرح زیر در نظر گرفته شده است.

نمایش منو > نمایش فرم > نمایش جزئیات فرم > عملیات فرم > فیلد

که می توان به راحتی و حساسیت بالا حقوق دسترسی را برای استفاده کنندگان در نظر گرفت

ابتدا در ساختار سازمانی نرم افزار تحت وب پارسان فروشگاه ها، شعب و شرکت های زیر مجموعه را ایجاد می کنید و پس از ثبت شناسه پرداخت و رهگیری برای هر کدام از فروشگاه ها، شعب و شرکت های زیر مجموعه میتوانید تمامی رویدادهای خزانه داری را در نرم افزار دریافت و پرداخت پارسان ایجاد، ویرایش، حذف، گردش و به طور کلی نظارت و کنترل نمایید.

از آنجایی که نرم افزار خزانه داری پارسان در بستر وب طراحی شده است، برای استفاده از آن فقط نیاز به یک مرورگر مانند مرورگر کروم، فایر فاکس، سافاری و اوپرا دارید.

نرم افزار تحت وب خزانه داری پارسان به طور کامل با نرم افزارهای فروش اقساطی و تسهیلات بانکی در لحظه و برخط در ارتباط است.

تازه‌های کافه‌دانش