مالی, مقالات, نرم افزار حسابداری

bom در حسابداری چیست؟ + 13 مورد از مزایای آن

bom در حسابداری

bom در حسابداری چیست

صورتحساب مواد (BOM) موجودی جامعی از مواد اولیه، مجموعه‌ها، مجموعه‌های فرعی، قطعات و اجزاء و همچنین مقادیر مورد نیاز هر یک برای تولید یک محصول است. به طور خلاصه، لیست کاملی از تمام مواردی است که برای ساخت یک محصول مورد نیاز است.

BOM ها همچنین شامل دستورالعمل های تهیه و استفاده از مواد هستند. BOM گاهی اوقات به عنوان ساختار محصول، لیست اجزای مونتاژ یا دستور تولید (در صنایع تولید فرآیند ) نامیده می شود.

به عنوان مثال، اگر یک سازنده دوچرخه بخواهد 1000 دوچرخه بسازد، صورتحساب مواد شامل تمام قطعات جداگانه مورد نیاز برای ساخت دوچرخه است.

این فهرست شامل صندلی‌ها، فریم‌ها، ترمزها، فرمان، چرخ‌ها، لاستیک‌ها، زنجیر، پدال‌ها و میل لنگ، و همچنین مقادیر هر جزء و هزینه آن‌ها می‌شود. BOM ها را می توان با استفاده از محصولات فیزیکی یا یک محصول صورتحساب مواد نرم افزاری به عنوان خدمات ایجاد کرد .

پیشنهاد می کنیم از صفحه نرم افزار erp حتما دیدن فرمایید.

 

bom در حسابداری چیست

مزایای استفاده از BOM چیست؟

یک BOM فرآیند تولید را دقیق و کارآمد می کند. یک طرح دقیق ارائه می کند که به راحتی می توان آن را دنبال کرد.

یک BOM به خوبی تعریف شده به شرکت ها در جنبه های زیر از فرآیند تولید کمک می کند:

 • برنامه ریزی برای خرید مواد اولیه؛
 • پیگیری و برنامه ریزی مورد نیاز مواد ؛
 • برآورد هزینه های مواد؛
 • مدیریت موجودی ؛
 • نسبت به کمبود مواد، تسریع در هزینه ها و توقف برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده هوشیار باشید .
 • کنترل بودجه؛
 • در برنامه بمانید؛
 • حفظ سوابق؛
 • کاهش ضایعات؛
 • شناسایی علت خرابی محصول؛
 • سریع قطعات معیوب را تعویض کنید.
 • یافتن آسیب پذیری در اجزای نرم افزار؛ و
 • بهبود امنیت زنجیره تامین

BOM کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که سازندگان قراردادهای شخص ثالث از روش های تولید کارآمد و دقیق استفاده می کنند.

BOM ها همچنین برای شرکت هایی مفید هستند که تولید ناب و فرآیندهای مبتنی بر بهبود مستمر را اجرا می کنند. یکی از اهداف تولید ناب، به حداقل رساندن ضایعات است. طرح اولیه ای که یک BOM ارائه می دهد به جلوگیری از اشتباهات تولید بیهوده کمک می کند.

پیشنهاد می کنیم صفحه مربوط به نرم افزار حسابداری پارسان را حتما مشاهده نمایید.

ساختار BOM

یک BOM معمولاً دارای یک ساختار سلسله مراتبی است که محصول نهایی نهایی در بالای آن قرار دارد. این ساختار شامل کدهای محصول، توضیحات قطعات، مقادیر، هزینه ها و مشخصات اضافی است.

از جمله متداول‌ترین روش‌های نمایش یک BOM می‌توان به BOMهای تک سطحی و چند سطحی اشاره کرد.

صورت حساب مواد تک سطحی

با مقدار متناظر مورد نیاز برای هر محصول. این یک BOM آسان برای توسعه است.

با این حال، این نوع BOM برای محصولات پیچیده نامناسب است زیرا ارتباط بین قطعات اصلی و فرزند و بین مجموعه ها و مجموعه های فرعی را مشخص نمی کند.

اگر یک محصول جدید خراب شود، یک BOM تک سطحی تعیین اینکه کدام قطعه نیاز به تعویض یا تعمیر دارد را دشوار می کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله کدینگ حسابداری را حتما مطالعه نمایید.

صورت حساب مواد چند سطحی

این رویکرد BOM به کار بیشتری برای ایجاد نیاز دارد. اما جزئیات و ویژگی‌های بیشتری را در قسمت‌های والدین و فرزند در محصول ارائه می‌دهد و ساختار محصول رابطه بین محصول والد و فرزند و همچنین مجموعه ها و زیر مجموعه ها را نشان می دهد.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

انواع قبض مواد

سه نوع اصلی BOM به شرح زیر است:

ساخت

یک MBOM همچنین شامل اطلاعاتی در مورد قطعاتی است. که قبل از مونتاژ نیاز به پردازش دارند و توضیح می دهد که چگونه اجزای مختلف یک محصول با یکدیگر ارتباط دارند. اطلاعات موجود در BOM تولید با تمام سیستم‌های تجاری یکپارچه درگیر در سفارش و ساخت محصول از جمله برنامه‌ریزی منابع سازمانی ( ERP )، برنامه‌ریزی نیازهای مواد ( MRP ) و در برخی موارد، سیستم اجرای تولید به اشتراک گذاشته می‌شود.

مهندسی

BOM مهندسی ساختار جزء را از منظر عملکردی نشان می دهد.

مهندسانی که از طراحی به کمک رایانه یا ابزارهای اتوماسیون طراحی الکترونیکی استفاده می کنند، معمولاً طرح را ایجاد می کنند. داشتن بیش از یک EBOM برای یک محصول با تجدید نظر در طراحی معمول است.

پیشنهاد می کنیم از صفحه نرم‌ افزار مدیریت امور سهام‌ داران حتما دیدن فرمایید.

حراجی

صورتحساب فروش مواد (SBOM) جزئیات محصول را قبل از مونتاژ در مرحله فروش تعریف می کند. در یک SBOM، لیست محصولات نهایی و اجزای مورد نیاز برای توسعه آن به طور جداگانه در سند سفارش فروش ظاهر می شود.

محصول نهایی به جای یک کالای موجودی، به عنوان یک کالای فروش مدیریت می شود.

هر نوع BOM در ساختار و سطح جزئیات متفاوت است. به عنوان مثال، یک EBOM ممکن است قطعات مربوط به عملکرد خاصی از محصول را فهرست کند. مانند تراشه‌های یک برد مدار. یک MBOM هر ماده ای را که برای تولید یک محصول استفاده می شود فهرست می کند.

انواع دیگر BOM شامل موارد زیر است:

BOM های قابل تنظیم در صنایعی با گزینه های متعدد و محصولات بسیار قابل تنظیم استفاده می شود. تولید BOM نام دیگری برای نیمه اول MBOM است. این یک لیست ساختاریافته از تمام اجزا و زیر مجموعه های مورد استفاده در تولید یک آیتم اصلی است. همچنین اساس یک سفارش تولید است. آنها والد را به عنوان یک کالای فروش به جای یک کالای موجودی فهرست می کنند.

یک الگوی BOM لیست استاندارد شده ای از اجزا را برای مواردی که به طور منظم سرویس می شوند ارائه می دهد. کامپوننت ها اجزای فرعی شی مورد سرویس را نشان می دهند.

bom در حسابداری چیست

نرم افزار BOM اجزای یک نرم افزار را فهرست می کند که ممکن است ترکیبی از محصولات تجاری و متن باز باشد. SBOM ها توسعه دهندگان را قادر می سازند تا اطمینان حاصل کنند که اجزای نرم افزاری متفاوت با هم کار می کنند، به روز هستند و از آسیب پذیری ها محافظت می شوند.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.

همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

سوالات متداول: 

1- bom در حسابداری چیست؟

نرم افزار BOM اجزای یک نرم افزار را فهرست می کند که ممکن است ترکیبی از محصولات تجاری و متن باز باشد. SBOM ها توسعه دهندگان را قادر می سازند تا اطمینان حاصل کنند که اجزای نرم افزاری متفاوت با هم کار می کنند، به روز هستند و از آسیب پذیری ها محافظت می شوند.

2- مزایای bom در حسابداری چیست؟

برآورد هزینه های مواد، مدیریت موجودی، نسبت به کمبود مواد، تسریع در هزینه ها و توقف برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده هوشیار باشید، کنترل بودجه، در برنامه بمانید، حفظ سوابق، کاهش ضایعات، شناسایی علت خرابی محصول، سریع قطعات معیوب را تعویض کنید، یافتن آسیب پذیری در اجزای نرم افزار، بهبود امنیت زنجیره تامین و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *