مقالات

مناقصه و مزایده چیست؟

مناقصه و مزایده چیست؟

مناقصه و مزایده

علیرغم اینکه حراج یک شکل بسیار محبوب برای خرید و فروش کالا و خدمات است، افرادی هستند که بین دو اصطلاح مناقصه و حراج سردرگم هستند. این ممکن است به دلیل انواع مختلف سیستم های حراج در شیوع باشد.

 

مزایده های مهر و موم شده بیشتر در مورد اعطای قراردادها و مناقصات دولتی رایج است. در این سیستم، افراد پیشنهادات خود را در پاکت های مهر و موم شده قرار می دهند و به بالاترین قیمت پیشنهادی قرارداد منعقد می شود. در اینجا، هیچ داوطلبی نیازی به شناخت سایر مناقصه گران یا پیشنهادات آنها ندارد.

 

مناقصه و مزایده چیست؟

مناقصه چیست؟

مناقصه عبارت است از ارائه رقابتی قیمتی که مناقصه‌دهنده یا شخصی که پیشنهاد می‌دهد حاضر است برای کالایی بپردازد. این کالا می‌تواند هر چیزی باشد، ماشین، دوچرخه، املاک و غیره. در واقع، مناقصه توسط اقتصادهای مختلف استفاده می شود، صنایع مختلف به عنوان مناقصه، تقاضا و در نتیجه ارزش یک کالای خاص را تعریف می کنند. این یکی از عادی ترین روش های شکل گیری قیمت یک کالا در بازار آزاد است.

 

پیشنهاد چیست؟

بالاترین قیمتی که یک بازاریاب می خواهد برای یک کالا در یک زمان معین برای امنیت  بپردازد. یا به کالایی که در حراجی است در ازای آن کالا مبلغ مشخصی اعلام می شود پیشنهاد می گویند. در برخی موارد، یک پیشنهاد نیز اصطلاحی است که به حداکثر مبلغی که یک شرکت مایل است برای تصاحب یک هدف خاص بپردازد، اشاره دارد.

 

در تجارت، مناقصه راهی برای رقابت با سایر مشاغل برای یک قرارداد به منظور برنده شدن در قرارداد یک پروژه است. شرکت هایی که پیمانکاران را استخدام می کنند تا پیشنهادات مشاغل مختلف را با هم مقایسه کرده و بهترین پیشنهاد را انتخاب کنند، کسب و کار پیشنهادی را به شرکت ارائه می دهند. به یاد داشته باشید که تنها شرکتی که علاقه مند به پایین ترین قیمت برای یک محصول یا خدمات است، این فرآیند انتخاب پیمانکار را انتخاب می کند. پیشنهاد قیمت یا هزینه ای است که توسط یک پیمانکار یا فروشنده برای ارائه محصول یا خدمات مورد نیاز که توسط شرکت مورد نیاز است، نقل می شود. به طور دقیق و مقدماتی، مناقصه رقابت خالص است.

حراج چیست؟

این اصطلاح چیست؟ به نظر کاملاً شبیه کلمه “مناقصه” است؟ تفاوت در اینجا این است که حراج فرآیند خرید و فروش کالاها و خدمات با ارائه آنها برای پیشنهاد است و در نهایت محصول یا خدمات با بالاترین قیمت به فروش می رسد. مزایده‌گذار قیمت‌ها را اعلام می‌کند و مناقصه‌دهنده قیمت‌ها را اعلام می‌کند. در اینجا حراجدار بالاترین قیمت را برای کالا می خواهد، او به دنبال بالاترین پیشنهاد یا بالاترین قیمت برای محصول یا خدمات خود است.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

انواع حراج
دو نوع حراج وجود دارد:

 

  1. حراج فوروارد: این نوع حراج جایی است که بسیاری از خریداران برای محصولات و خدمات تک فروشندگان پیشنهاد می دهند.

 

  1. حراج معکوس: در این نوع حراج انواع مختلفی از فروشنده برای یک سفارش خریدار پیشنهاد می دهند.

بسیاری از حراج داران به دلایلی حراج را به فروش ترجیح می دهند. از آنجایی که حراج یک برنامه بازاریابی خوب است ، حراج افرادی را به دنبال اقلامی می‌آورد. که به فروش می‌رسند. و هر چه تعداد افراد بیشتری در حراج داشته باشید. شانس بیشتری برای کسب بالاترین پیشنهاد برای محصولات و خدمات خود خواهید داشت. انگیزه یک حراج دریافت قیمت بهتر برای کالاها و خدماتی است که می خواهید بفروشید. در اینجا شما باید دو یا چند نفر را داشته باشید که برای یک محصول یا خدمات به رقابت بپردازند که این امر قیمت یا ارزش کالا را بالا می برد. این به انگیزه شما برای دریافت بالاترین قیمت برای فروش شما کمک می کند.

 

تفاوت بین پیشنهاد و مزایده چیست؟

پیشنهاد پیشنهادی است که توسط خریدار، تاجر یا فروشنده برای خرید یک محصول یا خدمات در یک حراجی ارائه می شود. مبلغی را که خریدار مایل به پرداخت آن است و مقدار محصول یا خدمات خاص را نشان می دهد.

 

حراج رویدادی است که در آن خریداران می توانند به صورت فیزیکی یا آنلاین برای خرید پیشنهاد دهند . برخی آن را مناقصه آنلاین می نامند تا بیان کنند که این یک حراج با فرمت بسته است.

مزیت های مزایده آنلاین چیست؟

فروشندگان هیچ گونه هزینه سربار، کارکنان فروش برای پرداخت، و وب سایتی برای نگهداری در طول یک رویداد آنلاین ندارند. آنها همچنین می توانند از پلتفرم های رایگان موجود به صورت آنلاین استفاده کنند. برای خریداران، ارائه پیشنهاد امن تر است، به خصوص در زمان همه گیری: دسترسی آسان و بدون هزینه سفر.

4 روش برای پیشنهاد در مزایده:

 

به صورت حضوری

اگر بتوانید در روز مزایده شرکت کنید، می توانید شخصاً پیشنهاد بدهید.

هنگامی که وارد شدید، یک کپی از برگه الحاقیه جمع آوری کنید تا هر گونه به روز رسانی لحظه آخری در لات های برای حراج را بررسی کنید و با یکی از اعضای تیم خانه حراج بررسی کنید که آیا نیاز به پیش ثبت نام برای مناقصه دارید یا خیر.

یک کاتالوگ جمع آوری کنید تا بتوانید حراج را دنبال کنید و همچنین می توانید در صورت تمایل آن را افزایش دهید.

اگر سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی دارید، تیم ما خوشحال است که به شما کمک کند.

 

پیشنهاد نمایندگی

اگر نمی توانید در مزایده شرکت کنید، می توانید با وکالت پیشنهاد دهید.

برای سازماندهی یک پیشنهاد وکالتی، باید فرم پیشنهاد پروکسی را تکمیل کنید که به خانه حراج اجازه می دهد تا برای شما اقدام کند و از طرف شما حداکثر مبلغ شما را پیشنهاد دهد.

مناقصه همچنان با پیشرفت حراج به صورت تدریجی انجام می شود و حراج دهنده به طور خودکار حداکثر مبلغ شما را برای تلاش برای دریافت ملک با بهترین قیمت برای شما پیشنهاد نمی کند.

 

 

مناقصه تلفنی

اگر قادر به حضور حضوری نیستید، اما در طول زمان مزایده در دسترس هستید، می توانید از طریق تلفن پیشنهاد دهید. مناقصه و مزایده چیست؟

برای سازماندهی یک مناقصه تلفنی، باید یک فرم پیشنهاد تلفنی را تکمیل کنید و اطمینان حاصل کنید که در طول مدت حراج با شما تماس برقرار می کند.

یکی از اعضای تیم قبل از اینکه قرعه‌ای که به آن علاقه دارید بیاید با شما تماس می‌گیرد، آنها حرف‌های حراج‌دهنده را برای شما تکرار می‌کنند و شما به عضو تیم می‌گویید که چقدر می‌خواهید پیشنهاد بدهید.

 

مناقصه اینترنتی

برای حراج های خاص، می توان برای شما ترتیب داد که از طریق اینترنت مناقصه بدهید. این یک سرویس جدید در حال آزمایش است و فقط در تعداد محدودی از حراج های ما ارائه می شود. لطفاً قبل از حراج با تیم خانه حراج استعلام بگیرید و آنها بیشتر به شما مشاوره خواهند داد.

در تمام موارد، مدرک شناسایی و نشانی الزامی است. این شامل شناسه عکاسی مانند گواهینامه رانندگی یا گذرنامه، و همچنین مدرک نشانی مانند قبض آب و برق است. برای پیشنهادات غیر شرکت کننده، باید چکی نیز ارائه دهید که 10 درصد از حداکثر پیشنهاد و هزینه های مدیریتی را به همراه فرم تکمیل شده خود حداقل دو روز قبل از مزایده پوشش دهد.

 

نتیجه

دریافت قیمت مناسب برای محصول و خدمات ارائه شده توسط شرکت ها یا افراد است. خواه یک پیشنهاد پیشنهادی یا یک پیشنهاد معکوس باشد، انگیزه تعیین ارزش و تقاضای واقعی یک محصول و خدمات ارائه شده توسط حراج دهنده است.

 

برخی از مناقصه ها محصولات و خدمات را برای فروش به بالاترین پیشنهاد یا به شخصی که بالاترین قیمت را برای کالاها و خدمات فروخته شده.پرداخت می کند. ارائه می دهند. در حالی که در چند مزایده که برای فروش قرارداد به فروشندگان توسط سازمان ها برگزار می شود. سازمان ها به دنبال بهترین شغل ارائه شده با کمترین قیمت هستند تا قرارداد را به فروشنده مربوطه تحویل دهند.

 

مناقصه ارائه یک قیمت رقابتی برای یک محصول یا خدمات به منظور به دست آوردن یا داشتن محصول یا خدمات ارائه شده است. همچنین برای به دست‌آوردن محصول یا خدماتی که سازمان ها می‌توانند و ممکن است کمترین قیمت پیشنهادی را انتخاب کنند می‌تواند معکوس باشد. به همین ترتیب حراج برای درک و فروش یک محصول و خدمات ارائه شده در رقابتی و با ارزش و قیمت بالا، مناقصه رقابتی را دعوت می کند. مزایده همچنین میتواند به منظور دریافت قیمت پایین رقابتی برای یک محصول یا خدماتی باشد که توسط فروشنده به یک سازمان برای برندهشدن در مناقصه و به منظور رسیدن به قرارداد ارائه می شود.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

.شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =