مقالات

ضمانت نامه بانکی در مقابل اعتبار اسنادی: تفاوت چیست؟

ضمانت نامه بانکی در مقابل اعتبار اسنادی: تفاوت چیست؟

ضمانت نامه بانکی چیست؟

ضمانت نامه بانکی و اعتبار اسنادی هر دو وعده های یک موسسه مالی هستند که وام گیرنده قادر به بازپرداخت بدهی به طرف دیگر، صرف نظر از شرایط مالی بدهکار خواهد بود. در حالی که ضمانت نامه های بانکی و اعتبار اسنادی متفاوت است، به شخص ثالث اطمینان می دهد که اگر طرف وام گیرنده نتواند بدهی خود را بازپرداخت کند، موسسه مالی به نمایندگی از وام گیرنده وارد عمل خواهد شد.

با ارائه پشتوانه مالی برای طرف وام گیرنده (اغلب به درخواست طرف دیگر)، این وعده ها به کاهش عوامل خطر کمک می کند و تراکنش را تشویق می کند تا ادامه یابد. اما آنها به روش های متفاوت و در موقعیت های متفاوت کار می کنند.

اعتبار اسنادی به دلیل مسافت درگیر، قوانین بالقوه متفاوت در کشورهای شرکت های تجاری درگیر و دشواری ملاقات حضوری طرفین در تجارت بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در حالی که اعتبار اسنادی عمدتاً در معاملات جهانی استفاده می شود، ضمانت نامه های بانکی اغلب در قراردادهای املاک و پروژه های زیرساختی استفاده می شود.

خوراکی های کلیدی

ضمانت نامه بانکی وعده ای از یک موسسه وام دهنده است که تضمین می کند در صورتی که بدهکار نتواند بدهی خود را پوشش دهد، بانک افزایش می یابد.
اعتبار اسنادی نیز وعده های مالی از طرف یکی از طرفین در یک معامله است و به ویژه در تجارت بین المللی اهمیت دارد.
ضمانت نامه های بانکی اغلب در قراردادهای املاک و پروژه های زیربنایی استفاده می شود، در حالی که اعتبار اسنادی عمدتاً در معاملات جهانی استفاده می شود.

تضمین بانکی

ضمانت نامه های بانکی نسبت به اعتبار اسنادی تعهد قراردادی مهم تری را برای بانک ها نشان می دهد. ضمانت نامه بانکی، مانند اعتبار اسنادی، مبلغی را برای ذینفع تضمین می کند . بانک تنها در صورتی آن مبلغ را پرداخت می کند که طرف مقابل به تعهدات مندرج در قرارداد عمل نکند. این ضمانت می تواند اساساً برای بیمه کردن خریدار یا فروشنده از ضرر و زیان ناشی از عدم اجرای قرارداد توسط طرف دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

ضمانت نامه های بانکی از هر دو طرف در یک قرارداد قراردادی از ریسک اعتباری محافظت می کند . به عنوان مثال، یک شرکت ساختمانی و تامین کننده سیمان آن ممکن است قراردادی را برای ساخت یک مرکز خرید منعقد کنند. ممکن است هر دو طرف برای اثبات حسن نیت مالی و توانایی خود مجبور به صدور ضمانت نامه های بانکی باشند. در صورتی که تامین کننده موفق به تحویل سیمان در مدت زمان معین نشود، شرکت ساختمانی مراتب را به بانک اعلام می کند و بانک مبلغی را که در ضمانت نامه بانکی تعیین شده به شرکت پرداخت می کند.

انواع ضمانت نامه بانکی

ضمانت‌نامه‌های بانکی مانند هر نوع ابزار مالی دیگری هستند – آنها می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال، ضمانت نامه های مستقیم توسط بانک ها در تجارت داخلی و خارجی صادر می شود. ضمانت‌نامه‌های غیرمستقیم معمولاً زمانی صادر می‌شوند که موضوع ضمانت‌نامه یک سازمان دولتی یا یک نهاد عمومی دیگر باشد.

رایج ترین انواع ضمانت ها عبارتند از:

ضمانت حمل و نقل:

این نوع ضمانت برای حمل و نقلی که قبل از دریافت هر گونه مدارکی وارد می شود، داده می شود.

ضمانت‌نامه‌های وام:

مؤسسه‌ای که ضمانت‌نامه وام صادر می‌کند، متعهد می‌شود در صورت نکول وام‌گیرنده، تعهد مالی را بر عهده بگیرد.

ضمانت‌های پرداخت پیشرفته:

این ضمانت برای پشتیبان‌گیری از عملکرد قرارداد عمل می‌کند. اساساً این ضمانت نوعی وثیقه برای بازپرداخت پیش پرداخت است در صورتی که فروشنده کالای مندرج در قرارداد را تامین نکند.

ضمانت‌های پرداخت تایید شده:

با این تعهد غیرقابل برگشت، مبلغ مشخصی توسط بانک از طرف مشتری تا تاریخ معینی به ذینفع پرداخت می‌شود.

اعتبارنامه

گاهی اوقات به عنوان اعتبار اسنادی از آن یاد می شود، اعتبار اسنادی به عنوان یک سفته از یک مؤسسه مالی عمل می کند – معمولاً یک بانک یا اتحادیه اعتباری . این تضمین می کند که پرداخت خریدار به فروشنده یا پرداخت وام گیرنده به وام دهنده به موقع و برای کل مبلغ دریافت می شود. همچنین بیان می کند که اگر خریدار نتواند در خرید پرداختی انجام دهد، بانک کل یا باقی مانده بدهی را پوشش می دهد.

اعتبار اسنادی نشان دهنده تعهدی است که توسط بانک برای پرداخت پس از برآورده شدن معیارهای خاص انجام می شود. پس از تکمیل و تایید این شرایط، بانک وجوه را منتقل می کند. اعتبار اسنادی تضمین می کند که تا زمانی که خدمات انجام می شود، پرداخت انجام می شود. اعتبار اسنادی اساساً اعتبار بانک را جایگزین اعتبار مشتری می کند و از پرداخت صحیح و به موقع اطمینان می دهد.

برای مثال، فرض کنید یک عمده‌فروش آمریکایی از یک مشتری جدید، یک شرکت کانادایی، سفارش دریافت می‌کند. از آنجایی که عمده‌فروش راهی ندارد که بداند آیا این مشتری جدید می‌تواند تعهدات پرداخت خود را انجام دهد یا خیر، درخواست اعتبار اسنادی در قرارداد خرید ارائه شده است.

شرکت خریدار برای اعتبار اسنادی در بانکی که قبلاً دارای وجوه یا خط اعتباری (LOC) است درخواست می دهد. بانک صادرکننده اعتبار اسنادی، پرداخت را از طرف خریدار تا زمان دریافت تاییدیه ارسال کالا در معامله، نگه می دارد. پس از ارسال کالا، بانک تا زمانی که شرایط قرارداد فروش، مانند تحویل قبل از زمان معین یا تایید خریدار مبنی بر اینکه کالا بدون آسیب دریافت شده است، به عمده فروش پرداخت می کند.

 

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

انواع اعتبار اسنادی

درست مانند ضمانت نامه های بانکی، اعتبار اسنادی نیز بر اساس نیاز آنها متفاوت است. موارد زیر برخی از پرکاربردترین اعتبار اسنادی هستند:

اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت تضمین می کند که خریدار به فروشنده متعهد است.

اعتبار اسنادی تاییدشده از بانک دوم می آید که زمانی که بانک اول اعتبار مشکوک داشته‌باشد، نامه را تضمین می کند. در صورتی که شرکت یا بانک صادرکننده تعهدات خود را نکول کند، بانک تأییدکننده پرداخت را تضمین می کند .

اعتبارِ اسنادی وارداتی به واردکنندگان این امکان را می دهد که با ارائه پیش پرداخت نقدی کوتاه مدت، فوراً پرداخت را انجام دهند .

اعتبار اسنادیِ صادراتی به بانک خریدار اطلاع می دهد که باید به فروشنده پرداخت کند، مشروط بر اینکه تمام شرایط قرارداد رعایت شود.

اعتبار اسنادیِ‌گردان به مشتریان این امکان را می دهد که در یک بازه زمانی معین قرعه کشی کنند – در محدوده محدود.

ملاحظات خاص

هر دو ضمانت نامه بانکی و اعتبار اسنادی برای کاهش ریسک در یک قرارداد تجاری یا معامله کار می کنند. طرفین به احتمال زیاد با معامله موافقت می کنند زیرا در هنگام فعال بودن اعتبار اسنادی یا ضمانت نامه بانکی مسئولیت کمتری دارند. این قراردادها به ویژه در معاملاتی که در غیر این صورت ممکن است مخاطره آمیز باشد، مانند برخی قراردادهای املاک و مستغلات و تجارت بین المللی، مهم و مفید هستند.

بانک ها مشتریانی که به یکی از این اسناد علاقه مند هستند را به طور کامل بررسی می کنند. پس از اینکه بانک تشخیص داد که متقاضی اعتبار دارد و دارای ریسک منطقی است، محدودیت پولی برای قرارداد در نظر گرفته می شود. بانک موافقت می کند که تا سقف، اما نه از آن تجاوز کند. این امر با ارائه یک آستانه خاص ریسک از بانک محافظت می کند.

یکی دیگر از تفاوت های کلیدی بین ضمانت نامه های بانکی و اعتبار اسنادی در طرف هایی است که از آنها استفاده می کنند. ضمانت نامه های بانکی معمولاً توسط پیمانکارانی که در پروژه های بزرگ مناقصه می کنند استفاده می شود. پیمانکار با ارائه ضمانت نامه بانکی، سند اعتبار مالی خود را ارائه می کند. در اصل، ضمانت به نهاد پشتیبان پروژه اطمینان می دهد که از نظر مالی به اندازه کافی پایدار است که بتواند آن را از ابتدا تا انتها ادامه دهد.

از سوی دیگر، اعتبار اسنادی معمولاً توسط شرکت هایی استفاده می شود که به طور منظم کالاها را وارد و صادر می کنند.

 

کلام آخر

شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد.

شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نماییدو در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.

همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 11 =