مالی, مقالات, نرم افزار حسابداری

حسابداری دیجیتال چیست؟

حسابداری دیجیتال چیست؟

 

فناوری و تکنولوژی ، صنعت حسابداری را متحول کرده است. در گذشته، صاحبان مشاغل مجبور بودند حسابدارانی را استخدام کنند که داده‌های مالی را به صورت دستی ثبت و پردازش کنند و برای آن‌ها زمان، پول و تلاش بیشتر و همچنین خطاهای انسانی هزینه‌می‌کردند. امروزه اتوماسیون در حسابداری دیجیتال به صاحبان کسب و کار و حسابداران آنها این امکان را می‌دهد تا وظایف عملکردی را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهند. همچنین داده ها را با کارایی بیشتری تفسیر و گزارش‌کنند. به این ترتیب، صاحبان مشاغل می‌توانند بر نقش های استراتژیک خود تمرکزکنند و مسائل پیچیده ای مانند اطمینان از مدیریت بهتر پول نقد را مدیریت‌کنند.

اما حسابداری دیجیتال دقیقا چیست و چرا باید آن را در نظر بگیرید؟

حسابداری دیجیتال به ایجاد، ارائه و انتقال اطلاعات مالی در قالب الکترونیکی اشاره دارد. به جای استفاده از اوراق، تمام معاملات حسابداری در یک محیط الکترونیکی انجام می‌شود.

این مفهوم در واقع از نیاز به ایجاد یک سیستم مالیاتی کارآمدتر سرچشمه گرفته‌است. حسابداری دیجیتال در سال 2003 به عنوان پروژه ای از دولت فدرال برای نوسازی اداره مالیات و گمرکات (PMATA) ظاهر شد. سپس فاکتور الکترونیکی (NF-e) و سیستم حسابداری دیجیتال (Sped) در سال 2009 آمد. در سال 2015، سیستم حسابداری دیجیتال مالیات، تامین اجتماعی و تعهدات کارگری معرفی‌شد.

درحقیقت ، حسابداری دیجیتال نقش یک حسابدار را حذف نمی‌کند یا اهمیت روال حسابداری را نادیده نمی گیرد. بلکه باعث باارزش تر شدن و کارآمدی بهتر حرفه حسابداری می شود.

 

مزایای حسابداری دیجیتال:

 

1- دقیق و مقیاس پذیر بودن :

مهمترین ویژگی نرم افزارها و ماشین ها این است که مستعد اشتباه نیستند. ارائه نتایج دقیق و عاری از خطا، نرم افزارها و خدمات خودکار بسیار قابل اعتمادتر از شیوه های سنتی حسابداری هستند.

در مقابل، هنگام جمع‌آوری داده‌ها، خطای انسانی اجتناب‌ناپذیر است. دقت بسیار مهم است. زیرا کسب و کارها برای تصمیم‌گیری های حیاتی به داده‌ها متکی‌هستند. تصورکنید که یک تصمیم تجاری ضعیف را بر اساس داده های حسابداری نادرست بگیرید که باعث شکست کسب و کار می‌شود. راه حل های حسابداری دیجیتال به جلوگیری از آن کمک می‌کند.

 

 

جدای از دقت، یک سیستم حسابداری دیجیتال به دلیل مقیاس پذیری در بین کارآفرینان نیز محبوبیت پیدا کرده است. برای یک استارت‌آپ، مدیریت حساب‌ها به صورت دستی باید در ابتدا مشکلی نداشته باشد، اما با رشد کسب‌وکار، سیستم حسابداری برای پشتیبانی از افزایش مقیاس عملیات، به ارتقای گسترده نیاز دارد.

استخدام بیش از حد متخصصان برای رسیدگی به نیازهای حسابداری افزایش یافته می تواند هزینه بر باشد. یک سیستم حسابداری دیجیتال روشی ارزان برای مقیاس‌بندی شیوه‌های حسابداری شما در مرحله رشد است. زمانی که نرم افزار حسابداری قابل اعتمادی دارید، تنها چیزی که نیاز دارید یک ارتقاء نرم افزار ساده برای رفع نیازهای رو به رشد کسب و کارتان است.

 

 

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

 

2- دسترسی از راه دور :

 

یکی دیگر از مزایای عمده سیستم حسابداری دیجیتال این است که دسترسی از راه دور به داده های مالی شرکت شما را فراهم می کند. این بدان معناست که افراد حرفه ای برای دسترسی به اطلاعات حیاتی نیازی به حضور در دفتر ندارند یا لپ تاپ های خود را همه جا حمل می کنند. این روش در حقیقت، به شما و سایر کارمندان این امکان را می‌دهند که از هر کجا و در هر زمان به سیستم وارد شوید تا نتایج و داده‌ها را پیگیری کنید.

برای جریان نقدی کارآمد، تصمیم گیری نقش مهمی ایفا می کند. با یک راه حل حسابداری مبتنی بر بستر دیجیتال ، می توانید جریان نقدی خود را از راه دور تجزیه و تحلیل کنید و در مورد پرداخت ها، سرمایه گذاری ها و غیره تصمیمات سریع بگیرید. با نظارت بر جریان نقدی آنلاین، باید ارتباط بهتری با امور مالی کسب و کار خود ایجاد کنید.

به عبارت دیگر، باید کنترل بهتری بر ورودی ها و خروجی های سیستم حسابداری خود در پایان ماه، پایان هفته و یا حتی پایان یک روز کاری خاص داشته باشید. تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌های مالی باید واضح و مطمئن باشد و می‌توانید مطمئن باشید که پول در زمان سررسید در دسترس خواهد بود.

دسترسی بلادرنگ به جریان های نقدی همچنین شما را در موقعیت بسیار بهتری برای تصمیم گیری در مورد آینده مالی شرکت قرار می دهد. به احتمال زیاد پیش بینی های دقیقی انجام می دهید و تصمیمات بلندمدت منطقی می گیرید.

 

راحتی و بهبود سرعت بهره وری :

سهولت استفاده یکی دیگر از مزایای باور نکردنی تغییر به سیستم حسابداری دیجیتال است. برخلاف روش‌های حسابداری دستی، نرم‌افزارهای حسابداری بسیار آسان کار می‌کنند و راحتی را به کاربران ارائه می‌دهند. هدف اساسی حسابداری حفظ سابقه معاملات تجاری به صورت سالانه، فصلی یا ماهانه و تجزیه و تحلیل آن اعداد و داده ها برای تصمیم‌گیری تجاری است. در یک فرآیند حسابداری دستی، یک حسابدار ممکن است مجبور باشد ساعت ها یا حتی روزها را صرف جمع آوری اطلاعات مربوط به سال گذشته و ایجاد صورت جریان نقدی و سایر صورت های مالی کند.

از طرف دیگر، یک فرمت دیجیتال، به حسابدار اجازه می‌دهد تا صورت‌های مالی را در عرض چند دقیقه تنظیم کند. حرفه ای ها می توانند در جمع آوری و ارائه گزارش ها و اعداد یکسان در زمان صرفه جویی کنند و در نتیجه پردازش تراکنش های آنلاین را تسریع کنند.

این ویژگی ها، همراه با تصمیم گیری بهتر، منجر به کارایی بالا و افزایش بهره وری می شود. با خودکار کردن بسیاری از عملکردهای حسابداری از طریق حسابداری دیجیتال، می توانید کارکنان بیشتری را به سایر کارکردهای ضروری مانند توسعه کسب و کار یا فروش اختصاص دهید. این بدان معناست که شما باید بتوانید با همان مقدار منابع درآمد بیشتری ایجاد کنید.

 

ادغام و همگام سازی بهتر :

هنگامی‌که یک برنامه حسابداری دیجیتال را با یک برنامه تجاری آنلاین دیگر ادغام‌می‌کنید، هر دو‌ می‌توانند با همگام‌سازی خودکار داده‌ها، یکدیگر را در زمان واقعی، روزانه یا بر اساس تقاضا به‌روز‌کنند. این جایگزینی باورنکردنی برای روال صادرات و واردات‌است که برای انتقال دستی داده‌ها از یک پلت فرم به پلتفرم دیگر استفاده می‌شود. به همین دلیل‌است که فرآیندهای حسابداری دستی عقب‌مانده و منجر به نسخه های ناقص داده ها در برنامه های مختلف می‌شود. ساده ترین خطاها مانند آدرس های پستی نادرست می‌تواند منجر به مشتریان ناراضی و از دست‌دادن فروش شود.

همگام‌سازی خودکار داده‌ها با راه‌حل‌های حسابداری دیجیتال به این معنی‌است که شما فقط باید یک آدرس یا ایمیل را در یک مکان به‌روزرسانی‌کنید. این تغییر به‌طور خودکار در برنامه‌های دیگر اجرا‌می‌شود.

 

کلام پایانی :

به طور خلاصه، اگر به دنبال رشد کسب و کار هستید، باید روش های حسابداری دستی خود را با حسابداری دیجیتال جایگزین کنید. اکنون که پاسخ این سوال را می‌دانید “حسابداری دیجیتال چیست؟” وقت آن رسیده‌است که راه حل حسابداری رابیابید که بهترین کار را برای کسب و کار شما دارد. هنگام انتخاب راه حل حسابداری دیجیتال، جنبه های فوق را در نظر داشته‌باشید.

 

چه یک خرده فروش تجارت الکترونیکی یا هر کارآفرین دیگری باشید، نرم افزار تحت وب حسابداری شرکت پارسان می‌تواند به شما در یافتن راه حل حسابداری مناسب کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حسابداری دیجیتال، همین امروز با ماتماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *