مقالات

بودجه چیست

بودجه چیست

بودجه

آیا تا به حال فکر کرده اید که پول شما هر ماه کجا می رود؟ آیا به نظر می رسد که شما هرگز نمی توانید جلوتر بروید؟ اگر چنین است، ممکن است بخواهید بودجه ای برای کمک به نحوه خرج کردن پول خود در نظر بگیرید و به شما در رسیدن به اهداف مالی خود کمک کند.

بودجه چیست؟

بودجه، یا اگر می‌خواهید از نام مثبت‌تری استفاده کنید، یک برنامه هزینه، ابزاری است که به شما کمک می‌کند هزینه‌های خود را به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به عهده بگیرید. این فرآیند شناسایی درآمد و هزینه های ماهانه فعلی، عادات خرج کردن و همسویی آنها با اهداف مالی شما است. بودجه راهی برای جلوگیری از ریزش پول است که به شما امکان می دهد تصمیماتی مانند خرید، زمان خرید و چرایی آن را به عهده بگیرید.

 

بودجه چیست

 

چگونه بودجه بندی کنیم؟

اهداف مالی خود را بررسی کنید.

قبل از تعیین بودجه، باید اهداف مالی خود را بررسی کنید. با تهیه فهرستی از اهداف کوتاه مدت خود (مثلاً ماشین جدید، تعطیلات) و اهداف بلند مدت خود (مثلاً تحصیلات دانشگاهی فرزندتان، بازنشستگی) شروع کنید.

بعد از خود بپرسید: رسیدن به این هدف برای من چقدر مهم است؟ چقدر باید پس انداز کنم؟ با داشتن تصویر روشنی از اهداف خود، می توانید برای ایجاد بودجه ای که می تواند به شما در رسیدن به آنها کمک کند، تلاش کنید.

درآمد و هزینه های ماهانه فعلی خود را مشخص کنید.

برای ایجاد بودجه ای که متناسب با سبک زندگی شما باشد، باید درآمد و هزینه های ماهانه فعلی خود را مشخص کنید. می توانید اطلاعات را با قلم و کاغذ یادداشت کنید.از یک کار برگ استفاده کنید، یا می توانید از یکی از نرم افزارهای متعدد موجود که به طور خاص برای این منظور طراحی شده اند استفاده کنید.

با جمع کردن تمام درآمد خود شروع کنید.علاوه بر حقوق و دستمزد معمولی خود، مطمئن شوید که انواع دیگری از درآمد مانند سود سهام، بهره و نفقه فرزند را نیز شامل می شود.

در مرحله بعد، تمام هزینه های خود را جمع کنید. برای اینکه ببینید کجا در مخارج خود حق انتخاب دارید، تقسیم آنها به دو دسته کمک می کند:

  • هزینه های ثابت (مانند مسکن، غذا، پوشاک، حمل و نقل) و
  • هزینه های اختیاری (مانند سرگرمی، تعطیلات، سرگرمی ها). همچنین باید مطمئن شوید که هزینه‌های غیرعادی مانند هدایای تعطیلات، تعمیر و نگهداری خودرو، تعمیر خانه و غیره را شناسایی کرده‌اید.

برای اطمینان از اینکه چیزی را فراموش نکرده‌اید، بررسی چک‌های باطل، صورت‌حساب‌های کارت اعتباری و سایر رسیدهای سال گذشته ممکن است کمک کند. در نهایت، همانطور که هزینه های خود را فهرست می کنید، مهم است که اهداف مالی خود را به خاطر بسپارید. تا جایی که ممکن است، اهداف خود را به عنوان هزینه در نظر بگیرید و به طور منظم به آنها کمک کنید.

بودجه خود را ارزیابی کنید

هنگامی که تمام درآمد و هزینه های خود را جمع کردید، دو مجموع را با هم مقایسه کنید. برای پیشرفت، باید کمتر از درآمدتان خرج کنید. اگر اینطور است.شما در مسیر درستی قرار گرفته اید و باید ببینید چقدر از درآمد اضافی خود استفاده می کنید.

اگر متوجه شدید که بیشتر از درآمدتان خرج می کنید، باید تنظیماتی را انجام دهید. به مخارج خود دقت کنید و مخارج دلخواه خود را کاهش دهید. اگر اهداف مالی انتخاب کرده اید، مانند پرداخت موجودی کارت اعتباری یا پس انداز برای بازنشستگی، محاسبه کنید که چگونه هزینه های خود را برای تأمین بودجه هدف تنظیم کنید.

و به یاد داشته باشید، اگر متوجه شدید که کوتاه آمدید، نگران نباشید! تنها چیزی که لازم است کمی عزم و انضباط شخصی است، و در نهایت به درستی خواهید رسید.

سامانه یکپارچه ERP تحت وب پارسان یک سامانه جامع برای رفع تمامی نیازهای سازمان شما در حوزه ی نرم افزار ERP می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دموی رایگان نرم افزار اینجا کلیک کنید

مراحل استقرار و راه اندازی نرم افزار بودجه و اعتبارات :

 

  • شناخت ، عارضه یابی و آنالیز سیستم بودجه و اعتبارات فعلی
  • کانورت و انتقال اطلاعات از سیستم های قبلی به نرم افزار بودجه و اعتبارات پارسان
  • آموزش
  • تنظیمات و پیکربندی
  • استفاده آزمایشی از زیرسیستم بودجه و اعتبارات
  • تحلیل فرآیند و ارتباط زیرسیستم ها با بودجه و اعتبارات
  • توسعه منطقی و یکپارچه سازی
  • تحویل دائم

 

 

شناخت ، عارضه یابی و آنالیز سیستم بودجه و اعتبارات فعلی:

کارشناسان پارسان پس از بررسی پرسش نامه (استقرار) مربوط به شرایط فعلی سیستم بودجه و اعتبارات خریدار اقدام به آنالیزو عارضه یابی کرده تا در صورت نیاز نسبت به ارائه یک راهکار استاندارد نرم افزاری اقدام نمایند.

 

 

 

کانورت و انتقال اطلاعات از سیستم قبلی به نرم افزار بودجه و اعتبارات پارسان :

واحد استقرار ، فرمت کانورت و فایل راهنمای ” نحوه تکمیل فرمت کانورت ” را در اختیار واحد مالی خریدار قرار میدهد و سپس در صورت درخواست و نیاز، به صورت آنلاین یا حضوری نحوه تکمیل فایل کانورت را تشریح نمایند.

 

 

آموزش :

کارشناسان تیم آموزش شرکت پارسان به ازای سرفصل های آموزشی در بازه های مختلف و مشخص زمانی محتوای آموزشی را از مسیر رسمی و مشخص در اختیار شرکت خریدار قرار میدهد.

 

3-1- آموزش اطلاعات پایه:

 شامل آموزش مباحث پایه ( تعریف پارامتر ، تنظیم سرفصل بودجه،تعریف برنامه و ………….)   می باشد.

3-2- آموزش مباحث عملیاتی:

   شامل آموزش مباحث عملیاتی ( برنامه کلان ، ثبت اطلاعات بودجه ، کارتابل بودجه و ……) می باشد.

 

3-3- آموزش مربوط به گزارشات:

  آموزش نحوه دریافت گزارشات تخصصی ( تحلیلی بودجه ،گزارش تفصیلی ، صورت سود و زیان ، صورت جلسه مجمع و ……..) می باشد.

 

تنظیمات و پیکربندی عمومی و تخصصی:

کارشناسان استقرار و پشتیبانی شرکت پارسان ریز دسترسی های موجود در نرم افزار پارسان را به تفکیک هرزیرسیستم به واحد مربوطه در شرکت خریدار ارائه میدهد و همچنین فرمت کانورت خاص تعریف نقش، تعریف جزئیات دسترسی هر نقش و همچنین نحوه انتساب نقش به کاربران را ارائه میدهد.

 

استفاده آزمایشی از زیرسیستم اموال و دارایی ثابت :

واحد استقرار و پشتیبانی شرکت پارسان طبق جدول زمانبندی، شرایطی را فراهم می آورند تا تمامی قابلیت های موجود در زیرسیستم بودجه واعتبارات نرم افزار پارسان در اختیار کاربران قرار گیرد . کارشناسان نیاز های اولیه کابران در جهت استفاده آزمایشی اعم از کانورت اطلاعات و وجود اطلاعات واقعی و آشنا به ذهن کاربران، آموزش با کیفیت و خروجی قابل قبول، تعاریف درست نقش ها و دسترسی های مختلف، ارائه مشخصات کاربری هر نفر و همچنین پشتیبانی به موقع را فراهم می سازند.

 

 

تحلیل فرآیند و ارتباط زیرسیستم ها با اموال و دارایی ثابت:

کارشناسان واحد استقرار و پشتیبانی شرکت نرم افزاری پارسان همواره می کوشند شرایطی را فراهم آوردند تا استفاده کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی زیرسیستم بودجه و اعتبارات ، همواره در رابطه با گزارش گیری مشکلی نداشته و در ارائه به موقع گزارشات دچار چالش های غیرمعمول نشوند.

 

 

توسعه منطقی و یکپارچه سازی:

هدف از این کار تحلیل و امکان سنجی درخواسته های کارفرما مبنی بر توسعه نرم افزار از طریق تهیه مستندات فنی و پیاده سازی و ارائه خواسته ها براساس جدول زمانبندی می باشد.

 

تحویل دائم:

پیاده سازی نهایی قابلیت های زیرسیستم بودجه و اعتبارات نرم افزار پارسان از جمله تحویل موقت، تحلیل و پیاده سازی فر آیندهای خاص و همچنین تحویل قابلیت های مرتبط در بازه زمانی مشخص یا کیفیت مطلوب ارائه  شود.

 

 

 

بر بودجه خود نظارت داشته باشید

شما باید بودجه خود را به صورت دوره ای کنترل کنید و در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید. اما به خاطر داشته باشید که لازم نیست هر پنی را که خرج می‌کنید پیگیری کنید. در واقع، هر چه کمتر سوابق خود را حفظ کنید، راحت تر به بودجه خود پایبند خواهید بود. مهمتر از همه، انعطاف پذیر باشید. هر بودجه ای که خیلی سفت و سخت باشد به احتمال زیاد شکست خواهد خورد. بنابراین برای موارد غیرمنتظره آماده باشید.

اگر بیش از حد هزینه می کنید چگونه هزینه ها را کاهش می دهید؟

اگر بیش از حد هزینه می کنید، راه های مختلفی برای کاهش هزینه وجود دارد. یک رویکرد این است که روی تغییر عادات خرج کردن خود کار کنید. فرض کنید پول زیادی را برای اقلام خاصی (مانند لباس) خرج می کنید یا در زمان های خاصی از ماه (نزدیک به روز پرداخت) پول بیشتری خرج می کنید. با آگاهی از آن عادات، می توانید تغییرات مناسبی ایجاد کنید. همچنین می‌توانید هوشمندانه‌تر خرید کنید و هزینه‌های رستوران و/یا سرگرمی را کاهش دهید. گزینه دیگر این است که برای کاهش هزینه ها، یک ماشین یا خانه ارزان قیمت تر تهیه کنید.

همچنین می توانید با کاهش هزینه بدهی خود، هزینه ها را کاهش دهید. یکی از راه ها تجمیع یا تامین مالی وام های با بهره بالا است. همان گونه که گفته شد. نباید خیلی به خودتان سخت بگیرید، اما چند تغییر ایجاد کنید. با گذشت زمان، ممکن است بتوانید مخارج خود را تحت کنترل درآورید.

چگونه درآمد خود را افزایش می دهید؟

برای حفظ بودجه، همیشه باید پول کافی در اختیار داشته باشید. در صورت نیاز، راه‌های زیادی برای افزایش درآمد وجود دارد. ممکن است درخواست افزایش حقوق بدهید، شغلی با درآمد بالاتر انتخاب کنید، شغل دوم را انتخاب کنید یا یک سرگرمی را به یک تجارت تبدیل کنید. همچنین می‌توانید ببینید که آیا لوازم خانگی یا دارایی‌ای دارید که می‌خواهید بفروشید.

کلام آخر

یک برنامه جبران خدمات زمانی موفق است که عادلانه باشد و جوابگوی نیاز تمام کارکنان باشد.شرکت راهکارهای نرم افزاری پارسان برای رفع تمامی نیازهای شما در حوزه ی نرم افزاری، سامانه یکپارچه تحت وب پارسان را خدمت شما پیشکش می دارد. شما می توانید از طریق لینکهای زیر، توضیحات جامع و کامل محصولات را مطالعه نمایید و در صورت نیاز اقدام به ارسال درخواست دموی رایگان از این سامانه کنید.همچنین کارشناسان ما در واحد فروش، مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما مشتریان گرامی در خصوص نحوه ی ارائه ی سیستم، عقد قرارداد و سایر موارد مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + نه =